KISMETSE 650 DEKAR TARLA SURECEM

Ynt: KISMETSE 650 DEKAR TARLA SURECEM

mustafagursacli link=topic=53515.msg559265#msg559265 date=1331400157' Alıntı:
bilmiyorum kardeş o dediğiniz rakamlarda herg yapılması imkansız ibi tamam 5 cm derinlik yeterde pullukta 14 inç....

bence de imkansız neden 1,5-1,8 lt yakıyoruz biz diyecektim sen cevabı vermişsin :) anlş-*s

yaff arkadaslar bn bi gunde 70 dekar surdum 80 litre falan yakdım ama bnm burda gordugum trakya bolgesınde 100beyrlık motor 3lu cekıyo bızım burda olsa o motora 6lı atsan arkana bakmazsın toprak yapısıyla alakalı arkadaslar

bilader toprağınız kumsal olsa da dedğimiz bir şey yok yukarıdan sürsenizde ... yukarıdan sürüyo iseniz 14 inç pullukla olmaz 5 li 11 takar o zaman bir günde 80 dekarada bir şey demiyoruz ama 220 dekar sencede fazla değilmi
akcaorenli link=topic=53515.msg559285#msg559285 date=1331402660' Alıntı:
yaff arkadaslar bn bi gunde 70 dekar surdum 80 litre falan yakdım ama bnm burda gordugum trakya bolgesınde 100beyrlık motor 3lu cekıyo bızım burda olsa o motora 6lı atsan arkana bakmazsın toprak yapısıyla alakalı arkadaslar

mustafagursacli link=topic=53515.msg559292#msg559292 date=1331404204' Alıntı:
bilader toprağınız kumsal olsa da dedğimiz bir şey yok yukarıdan sürsenizde ... yukarıdan sürüyo iseniz 14 inç pullukla olmaz 5 li 11 takar o zaman bir günde 80 dekarada bir şey demiyoruz ama 220 dekar sencede fazla değilmi
ilk iletimde yazdım zaten abi banada baya abes geldi 220 bnm solemek ıstedıgım yakıt konusuydu

Sevgili arkadaşlar dün akşamdan beri sıteye gırmemiştim çok çeşitli yorumlar yapılmış acıklık getırıp cıkacagım daha önceki yorumlarımda tarlamın ebatlarını ve ekıpmanlarımı yazdım sımdi size daha acık daha net bır sekılde yazayım belkı daha ıyı anlarsınız benım 220 dekar tek parca tarlam var dekar 1000 metrekare bızde tarla kıracta tarlanın bır ucundan dıger ucu 1000 metre 14 no 4 lü alpler pulluk bır seferde 145 cm yer goturuyor bu demek oluyorki tarlanın bır ucundan dıger ucuna bır sefer gıdınce 1450metrekare alan işliyor dogrumu dogru....
tarlam ne fazla duzde nede cok engebelı kırac tarla sırf motorumun yakıtını ogrenmek için iki kişinin şahitliğiyle mazot niğde ili altunhisar ilçesi belediye opet petrol istasyonundan ÖZELLİKLE LİTRESİ YAZILARAK euro dizel mazot alınmıştır..
Tarlaya 3 gün gıttım geldım bırıncı ve ıkıncı gun sabah 7 de iş başı yaptım akşam 7 tarladan cıktım üçüncü gün sabah 7 iş başı yaptım öglen saat 13:15 tarladan cıktım yine tarlamın bulundugu arazıde hayvanları olan ve sureklı o cevrede hayvan bulunduran en az 10 kişi şahittir.... yaptıgım işi gorenler cok anlayacagınız...
Petrolden üç günde 210 litre mazot almışım iş bitip eve geldiğimde motorun deposundaki kalan mazotu hortumla bidona cekip bidondaki mazotuda pet şişeler yardımıyla ölçtük 30,5 litre mazot kalmış şahitli dir ...
Ve son olarak ben bu tarlayı mart ayının 15-16-17 si tarıhlerınde surdum yanı topragın tavı o kadar ıyıydıkı motoru cokta zorlamadı seri 1 ile surum yaptım motorum o zamanlar 5000 saat cıvarındaydı ama şu an için 7000 saatte henüz rektefe alan olmadı daha allaha şükür anahtar degmedi rutin bakımları hariç...haaaa bu yıl yine önumüzdeki günlerde sürecem tarlaları dedıgım gıbı 650 dekar temız ve buyuk parcalı tarlalar ..
Ben 5 dekar tarlada 25 litre mazot yaktıgımıda bılırım 2 dekar tarlayı 2 saatte surdugumude bılırım lütfen tarla ebatlarını ve toprak durumunu göz önunde bulundurmayı unutmayın..
NOT:Tarla surumlerı ortalama 25 cm yapılmaktadır daha derın surunce bızım buralarda topragın acısı ustune cıkıyor verım dusuyor yoksa bızde bılırız 40 cm surmeyııı...

mustafagursacli link=topic=53515.msg559292#msg559292 date=1331404204' Alıntı:
Sayın mustafa gürsaclı kardesşim yanlıssam duzeltın özür dilerim ama bidiğim kadarıyla 5 li 11 no pulluk 140 cm yer goturuyor 4 lü 14 no pulluk 145 cm yer goturuyor ayrıca 11 no pullugun bıcak araları 27,5 cm 14 no pullugun bıcak araları 35 cm oldugu için 11 no pulluk motoru 14 pulluktan fazla yorar ve fazla yaktırır cunku 11 no pulluk topragı 14 no pulluktan fazla sıkar ve kolay salmaz bizim buralarda öncelıkle kendi şahsım ve bır kac patatesci arkadaş tarafından denenerek test edılmiştir ayrıca bizzat kendim aydın ALPLER PULLUK fabrıkasındakı en yetkılı usta ile goruserek onun görüş ve tavsiyesi ile motoruma en uygun pullugun 4 lü 14 no pulluk oldugunu soylemesı uzerıne kendım tarafından gecen yıl alınmıstır yenisi...
Dedıgım gıbı yanlışım varsa bılen arkaslar luten duzeltme yapsın kı en dogru bılgıye ulasalım...

100bg motorla 5li 14 pulluk kullanılarak hiç uyumadan 650 dönümü HİÇ uyumadan sürmek biraz çocuk oyuncağı...saatte 10dönümden 65saatçik yapar sizin motorlada en fazla 100saat... :D siz hala 5-6 günden bahsediyorsunuz.. zuha-*-s

Nevşehir-Niğde civarının toprak yapısından kaynaklı herhalde, genelde 9,10,12 ' pulluklar kullanılıyor ve traktörlerde fazla zorlanmıyor. Mf 165 liğe burda 4lü 11' pulluk takıyoruz ve yerine göre normal 2 de dahi çift sürdüğümüz oluyor, başka yerlerde 3lü12 takıyorlar ve 1. vitesde dahi zor çift sürüyorlar, bu yüzden bizim topraklarda traktörler hem az yakıyor hem işi daha hızlı bitiriyor.Başka biri tt65e 5li 10 yada 9 no takıyor ve normal 1le yerine göre normal 2 ile sürüyor. Tarla tek parça ve uzunsa, 30 saatte 220 dekar bizim burda normal.

kardeşim biz 285 liği biliriz yakar ama hakkını da veriri o dedğin ramları ancak kazayağında yakar 0.9 litre dönümde yakıtmı traktörle 25 cm derinlikte mükemmel gayet derin..... buyrun sizi misafir edeyim ben 3000 saatteki mf ile 1 km gidelim gelelim gidelim gelelim boşta 16 gazda 0.6 civarında yakacaktır asfaltta... dedikleriniz muhtemelen doğrudur ancak benim mantığıma yatmıyor....

poyrazatif link=topic=53515.msg560041#msg560041 date=1331485579' Alıntı:
Nevşehir-Niğde civarının toprak yapısından kaynaklı herhalde, genelde 9,10,12 ' pulluklar kullanılıyor ve traktörlerde fazla zorlanmıyor. Mf 165 liğe burda 4lü 11' pulluk takıyoruz ve yerine göre normal 2 de dahi çift sürdüğümüz oluyor, başka yerlerde 3lü12 takıyorlar ve 1. vitesde dahi zor çift sürüyorlar, bu yüzden bizim topraklarda traktörler hem az yakıyor hem işi daha hızlı bitiriyor.Başka biri tt65e 5li 10 yada 9 no takıyor ve normal 1le yerine göre normal 2 ile sürüyor. Tarla tek parça ve uzunsa, 30 saatte 220 dekar bizim burda normal.
Normal 2yi bilmemde bizim toprağımızda dediğiniz traktörlere takılan pulluklar küçük.

bende nevşehirliyim ...3 yıl bende 94 model 285 s kullandım 4 11 no pulluk takıp..cekişi güzeldi ama 4 11 pullukla dahi boyunca batırdıgında tarlanın büyüklügü küçüklügü ve düz meyillli oluşu ayrıca dört köşe olsa dahi en aşşa dönümde (1000m2)1.6 litreden aşşa düştügünü hatırlamam..valla sizinki kokluyo mazotu ne diyim..dönümde 900 gram bile yakmıyo..siz o motora sahip olun..bu mazot pahalılıgında muhteşem..

tümosan 8095 link=topic=53515.msg560089#msg560089 date=1331488197' Alıntı:
bende nevşehirliyim ...3 yıl bende 94 model 285 s kullandım 4 11 no pulluk takıp..cekişi güzeldi ama 4 11 pullukla dahi boyunca batırdıgında tarlanın büyüklügü küçüklügü ve düz meyillli oluşu ayrıca dört köşe olsa dahi en aşşa dönümde (1000m2)1.6 litreden aşşa düştügünü hatırlamam..valla sizinki kokluyo mazotu ne diyim..dönümde 900 gram bile yakmıyo..siz o motora sahip olun..bu mazot pahalılıgında muhteşem..
Hemşerim sen galiba kozaklılıydın, sizin topraklar bizimkine göre ağır, ben Derinkuyu ve çevresi için söylüyorum, patates tarımı yapılan bölgelerde, toprak kumsal ve traktöre takılan pulluk genelde zorlamaz. Ben 900 gr yaktığını iddia etmiyorum ama kendi bölgelerinize göre değerlendirmeyin, burda diğer bölgelere göre daha az yakabilir demek istedim.
ByFreST0N link=topic=53515.msg560085#msg560085 date=1331487923' Alıntı:
Normal 2yi bilmemde bizim toprağımızda dediğiniz traktörlere takılan pulluklar küçük.
Ben o değerleri normal kabul edip verdim daha büyükleride takılıyor ve hızlı viteslerle sürülüyor.
mesela bu traktöre küçük pulluk takılmış ama genellikle bu hızla süreriz.
MASSEY FERGUSON 1080 - DERİNKUYU

Hiç fergüson koşan görmesek neyse fergüsoncuların hepsi yakıttan dertli çok yakıyo diye doğru konuşanları anlatıyo.Maşallah sizin motor kokluyo .tırmık falan çekerken heralde bi depoyla 300 dönüm çekiyodur.benim bildiğim fergüsonlar DÖNÜME 2 LT den az yakmıyo.

videodaki mf 1080 çok güzel gidiyo ya sesi değişmiyo motorun maşallah
mf 285s bu kadar az yakıyosa çok süper kullanmadığımız için bilmiyoruzda genellikle 85 lik lere petrole çalışıyo derler