Konyadaki çifçilerin yol kesip protesto yapmaları doğrumu sizce ?

230AA0C1-4187-472A-A4F9-B4F73AFE19ED.png

Konya'da çiftçiler, bu yıl Beyşehir Gölü'nden kota fazlası suyu temin edip tarlalarını sulayamadıkları gerekçesiyle Konya- Adana karayolunu traktörlerle ulaşıma kapattı.​

Bakanlık,trakkulübü takip etmeli,
Yıllardır burada,yorumlara dökülen l,tecrübe ve isabetli öngörüler çok fayda sağlardı,
Ve yine diyelim,,,
Sulama göletleri,damla ve yağmurlama sulama ile su kotası yeterli bu sorundaki çözüm için.
Kesinlikle katılıyorum abi.
45 dönüm yoncayı iki seferde bitiriyorum. Mini sprinkle 10 ar saat versem 20 saatte işim bitiyor. Etrafımda kiler salma sulama yapıyor hem benden daha fazla su kullanıyorlar hemde 10 dönüm yeri 40_48 saatte suluyorlar.
Dsi de bana laf ediyor niye yonca ektin su kıtlığı olacak diye. Adama diyorum böyle böyle hem az su harcıyorum hem erken bitiriyorum diye anlamak istemiyor

Vahşi sulama önüne geçilmeli hatta yasaklanmalı büyük sprinklerde yasaklanmalı acilen damlama ve anız ekim ile organik madde kesinlikle arttırılmalı ki; su tutma kapasitesi artsın ve son olarak yonca yasaklanmalı ve çiftçi elindeki ürün alındıktan sonra ithalat yapılmalı.

Büyük springlerde ne gibi sorun var ?
Aynen büyük sprinkler yasaklanmalı yıllardır büyük yağmurlama tabancası kullanıyorduk hem fazla su atıyor hem homojen su atmıyor damlalar da büyük düştüğü için toprağa darbe etkisi yapıyor ve toprak taş gibi oluyor ayrıca az tabanca takılıyor fazlasını çeviremiyor ve iş uzuyor bu sene küçük tabanlardan aldık tarla yumuşacacık oluyor hem fazla tabanca taktığımız için iş kolay bitiyor ve homojen suluyor

• Beğen
Tepkiler: karga