Kötü ama büyük Arazi de tarım ve ürün yetiştirme

Bu ara arazi bakma işlerine ağırlık verdim , baktığım çoğu yer satıldı.2 haftasonra gidip başlamak için en azından 30 dönümden büyük bir yer alıp başlayacağım.Bugün bir zihni sinir projesi daha geldi aklıma mesela 70 dönüm arazimiz var , bu tarz arazilerin karakteristiği nedeni ile bir eğim mevcut.Peki biz arazimizin en düşük kotlu 1-2 dönümünü feda edip bir gölet-sarnıç sistemi kursak , kış ve baharda toplanan suyu mevsimde kullansak (kendi barajın).
Yasal sorunlar mı vardır ? Göletin riski mi vardır ? Alemin akıllısı ben olmadığıma ve yapılmadığına göre buna engel sebepler nedir.

• Beğen
Tepkiler: Yunus sarı
Bu ara arazi bakma işlerine ağırlık verdim , baktığım çoğu yer satıldı.2 haftasonra gidip başlamak için en azından 30 dönümden büyük bir yer alıp başlayacağım.Bugün bir zihni sinir projesi daha geldi aklıma mesela 70 dönüm arazimiz var , bu tarz arazilerin karakteristiği nedeni ile bir eğim mevcut.Peki biz arazimizin en düşük kotlu 1-2 dönümünü feda edip bir gölet-sarnıç sistemi kursak , kış ve baharda toplanan suyu mevsimde kullansak (kendi barajın).
Yasal sorunlar mı vardır ? Göletin riski mi vardır ? Alemin akıllısı ben olmadığıma ve yapılmadığına göre buna engel sebepler nedir.
Gölet e örnek olarak Malatya yazıhan da 250 dönüm kayısı bahçesi olan biri vardı yüz ölçümü olarak 6-7 dönümünü gölet yapmıştı ama 4 tane güneş enerjisiyle çalışan kuyu vardı onlar su basıyor gölete. Mevsim yağmurları göleti tatmin edici doldurmaz ve zemin toprak oldugu için suyu emer. Riskli bir iş bir akar su veya kaynak suyu varsa tarlada yada yakınında onun önüne gölet yapmak mantıklı olur. Su sürekli dolar

• Beğen
Tepkiler: mgora
Bu konuyu başlatmama sebep olan arazilerden bir tanesini (70 dönüm kadar) satın aldım.Bölge genelde hayvancılık yapılan bir bölge.Yol mevcut.
İki kişi kiralamak istedi , onlarla konuşacağım (araziyi sürecek olana ucuz pahalı demeden bir süre kiraya vereceğim.) , Nelere dikkat etmek lazım ?

Sonrasında forumda "örnek olay(case file)" konusu açıp , desteklerinizi ve fikirlerinizi isteyeceğim.Arazi eğimli ve 1/8'i kadar bir alanda bir tepe var , ilk aklıma gelen bu tepeyi alt eğime doğru yaymak ve daha işlemeye elverişli hale getirmek.

Göleti besleyen duzenli su kaynağı olmazsa randıman zor alınır, kendi bolgem icin konuşuyorum, buharlaşma vb sebeplerle cok kayıp olur, YouTube vb mecralardan gördüğüm artezyen vs açıp suyu güneş veya ruzgar ile gölete depolayip ordan bahçeye basan guzel uygulamalar görüyoruz, bunlari araştırın isterseniz

• Beğen
Tepkiler: mgora
Abi iyice incele bakalım ne çıkacak
Aldığım araziyi iki kişi kiralamak istedi.
Araziye bakarken tanıştığım abi-arkadaş , fiğ ekeceğim , sürülebilecek her yerini sürerim dedi ve 1.750 önerdi.(teşvik varmış dönümde 40 tl galiiba onu ben alırım dedi)
Arazi sahiplerinin tanıştırdığı arkadaş ise hayvan salıyorum dedi , sürmeyecek 2500 tl önerdi.
Arazi uzun süredir ekilmediğinden 1. arkadaşa verdim bu sene.Sürülmesi ve yem bitkisi ekilmesi iyi olur diye düşündüm.
Bu arada benim yukarı da zihni sinir projesi olarak düşündüğüm konu yüz yıllardır mevcut olan bir durummuş.İlgilenen arkadaşlar olabilir.
Anahtar kelimeler :
Türkçe : Yağmur Hasadı
İngilizce : Rain water Harvest

Seneye zaman durumuma göre arazide ki tepeyi indirip , bu metodla ağaçlandırmayı denemeyi düşünüyorum.
O zaman bir örnek olay konusu açacağım ve tecrübelerinizden faydalanacağım.
Öneri ve tavsiyelerini beklerim.

• Beğen
Tepkiler: wallace22