Köy Hayatımı Şehir Hayatımı?

Ynt: Köy Hayatımı Şehir Hayatımı?

Ben şehir hayatı derim neden mi okumak istiyorsan şehirli olacan benim görüşüm ben hem okumaya çalışıp hem tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorum kafamda saç kalmadı stres sıkıntı veteriner nezaman gelir inek nezaman yavrular traktorde mazot varmı hayvanların yem alınacakmı matematik sınavı nezaman sınav öncesi çalışmak lazım okullar açılacak buğday yerlerini gecemi sürmeli yoksa bugün ders çalışıp yağrinmi sürsem vs vs şehirli olmak en iyisi dert tasasi yok ailesi veriyo harçligini gonderiyo okuluna hayvan haşat derdi yok benim görüşüm şehir

Az önce köydeydim 3 ton odun kestim.şuan şehirdeyim oğulları ile evdeyim güreş yapıyoruz :) aslında köy daha güzel.ama çocukların okul hayatı için şehir daha uygun.zaten köy 13 km.

APO5454 link=topic=85641.msg1023285#msg1023285 date=1442857732' Alıntı:
Ben şehir hayatı derim neden mi okumak istiyorsan şehirli olacan benim görüşüm ben hem okumaya çalışıp hem tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorum kafamda saç kalmadı stres sıkıntı veteriner nezaman gelir inek nezaman yavrular traktorde mazot varmı hayvanların yem alınacakmı matematik sınavı nezaman sınav öncesi çalışmak lazım okullar açılacak buğday yerlerini gecemi sürmeli yoksa bugün ders çalışıp yağrinmi sürsem vs vs şehirli olmak en iyisi dert tasasi yok ailesi veriyo harçligini gonderiyo okuluna hayvan haşat derdi yok benim görüşüm şehir
ulan hayatimizin özeti valla ben bide ezelden değil sonradan çiftçi oldum baya zorlanıyom çoğu konuda ama trakkulup sağolsun okuyarak ogreniyoz birçok şeyi :)

APO5454 link=topic=85641.msg1023285#msg1023285 date=1442857732' Alıntı:

Bu senin dediğin cebinde parası olan için geçerli, zaten paran varsa köydesin şehirdesin bana göre fark etmiyor. Paran yoksa şehir çok kötü olabiliyor. Paran yok diyelim ve şehirdesin, örneğin İstanbul ' dasın, çocuğu ilkokula yazdıracaksın iyi bir okul olsun diyorsun, gidiyorsun okula karşına 'Okul aile birliği' diye bir saçmalık çıkıyor, ikametgahın falan her şeyinle o okula kayıt ettirebiliyorsun ama sana 'sen istiyor kayıt verecek 1000 TL' diyorlar :) şikayet etsen bir türlü etmesen bir türlü, hadi bir şekilde kayıt işini hallettin diyelim, her okul mübarek özel okul sanıyor kendini hepsinin kendine özel formaları var, 'falanca mağaza var, bizim okulun kıyafetleri sadece orada satılıyor' diye de veriyorlar eline bir adres gidiyorsun bir de orada öpüyorlar seni, son okulun kitapları var, devlet kitap dağıtıyor ama okul karar almış bu kitaplar yetersiz, yardımcı kitap adı altında dayıyorlar kitap parasını. Hooop orada da 3-5 bir şeyler gitti. Yine şikayet etsen kulak arkası. Sonra okula başlatıyorsun, 1995 ' ten beri okul aidatları toplanır büyük şehirlerde, ne kadar bilmiyorum en az 100 TL ' dir her dönem diye tahmin ediyorum, okuldan okula da değişiyor, onu da veriyorsun :D

Şimdi paran yok diyelim dedik, ne yapacaksın? Parası olmadığı için şehirde çocuğunu okutamayan ya da çocuğunu da çalıştırmak zorunda olan ne kadar aile olduğunu biliyor musun? Taşı toprağı altın safsatası ile şehre göç eden, göç ettikten sonra çok daha kötü hallere düşen insanların sayısı hiç de az değil. Şehirde yaşayacaksan elinde birikimin olacak, bir iş garantin olacak, diğer türlü ayda 1000 TL asgari ücretle geçinmek İstanbul gibi bir yerde çok zor dostum.

Bence her ikisi de lazım. Şu anda köyde yaşıyorum, ama kışın işler bitince yapacak bir şey kalmıyor ve canım sıkılıyor. Ailelerde köy mü -şehir mi söyle mi, eşlerimizin kararıyla doğru orantılı... :-[

UÖZKAN.77 link=topic=85641.msg1023219#msg1023219 date=1442807685' Alıntı:
Köy mü şehir mi..

Hocaya sormuşlar sicagimı seversin soguğumu.. ortası yok mu demiş:)

Hocam vallah en iyi si ortası :D

Şöyle düşün hocam Kasabadasın ilçe 7km Ve çok zengin sin ilçeden ev hafta sonları işler yokken oradasın en iyi ikisinide yaşamak görmek
tabi 1000tl ile asgari ücretle istanbul ankara da yaşamak hele birde kiraysa hiç olmaz 1 ay sonra pılını prtısını toplar gider geriye kişi.

Geçende istanbulda minübüse bindim adam sahibi küçük midibüsler manisalıyım dedim muhabbet yanımda istanbulcard da yoktu saolsun bedava götürdü bozuk parada yoktu verdim almadı genç bir evlenmiş aylık 4-5 bin gelirim var dedi evi aile vasıtasıyla yardımıyla aldık dedi bu halde bile insan burda yaşarken zorlanıyor 2 tane çocukda varmış..Asgari ücretle arkadaşım çalışıyor bir evde 5 kişi kalıyorlar en kötü semtlerde en kötü mhallerde bu İstanbulda hayat böyle manisa-izmirde 3 bin tl alan birisi kira olsa bile tek kral gibi yaşar dedi..

Abi nerde doğduysan yaşıcan köyü hiç sevmiyosan durumuunda çok kötüyse ya okkucan okucan çaresi yok yada piyonga vurcak beklicen yani hayat böyle

Yıllardır şantiyelerdeyim artık bıktım nasıl bi hayat içindeyim bende bilmiyorum. Belli bi yaştan sonra ne köy ne şehir tad vermemeye başladı.Eskiden köyde otururken iyiydi sessiz sakin koyunlar kuzular tavuklar falan derken vakit geçerdi köy dolmuşu ile cuma günleri ilçede pazar kurulurdu ilçeye gider gelirdik her şeyde bi tad tuz vardı şimdi köy ve şehir hayatı birbirine karıştı.Araba olduğu sürece insanoğlu kuş misali

ahmetdursun link=topic=85641.msg1024397#msg1024397 date=1443650544' Alıntı:
İklim karadeniz, arazi çukurova.. çok mu şey istedik:) 8)

Cevap veriyorum İNGİLTERE :D Hollanda da olabilir bak :) Hatta Hollanda daha iyi :D :D Dolgu her yer, her yer dümdüz :D

Bunun bana göre kıstası yok köye gitsen şehiri özlersin, şehirde dursan köyü özlersin..ikisinin de avantajlarını ararsın , ikisinin de dezevantajları için dönem dönem birinden diğerine kaçmak istersin..