Köylerde hayvancılık yok denecek kadar azaldı meralar çalılık

Koyde butun hayvanları toplasan 500 tane etmiyor yaklaşık 3000 dönüm verimli alan mera Merada değil çalılık hayvancılık yapanlar belki kizacak ama saçma değilmi bu kadar alan ekilse birileri faydalansa yada hayvancılık| yapanlara verse devlet "al şu kadar alan senin ek yemini tedarik et" dese mantıklı degilmi????

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Ekilmeyen her m2 hem ülke hem dünya için zarar.Her ürün planlı bir şekilde ekilse dünyada ne açlık kalır ne sebze meyve alamayan insan kalır ama o günümüzün kapitalist düzeninde para daha önemli olduğu için boş araziler ve meralar boş kalıp , insanlar sanayii üretiminde üç kuruş paraya çalışıyor ve sonra patates çok pahalı diye dertleniyor.

Bu doğal mera işi ülkemizin her yerinde verimli olmuyor
Doğu Anadolu ve karadeniz bölgesinde güzel ot oluyor lakin
Ege ve iç anadolu bu konuda pek şanşlı değil
Bizim ordada bahar da 1 ay mera var sonrası kurak
Köylü çıkartıyor hayvanı inekler sabahtan akşama kadar boş merayı kemiriyor
Öyle yapılacağına meraya su gelse köylü yem bitkisi ekse bundan daha faydalı olur

• Beğen
Tepkiler: FEBRUCCİNİ
Abi hayvancılık yapanlara esit paylastirsalar ekse ordan cikanla binlerce hayvan doyar hayvancılık| artar çalılik olmus copluk olmuş bence değerlendirilmeli
Son derece doğru bir tespit. Bizim köyde 200 dönüm ova arazisi var. Tam çeltik yeri. Otlak olarak bırakıldı ama 200 dönümün 160 dönümünde çalı, ağaç var,otlak çok az kaldı.
Bu arada Kırklareli nin hangi köyü hocam?

Bulgaristan da hayvancılık için devlet yerleri meralar hayvan sayısına göre eşit olarak dağıtılıyor örnek 100 adet hayvanı olana 1000 dönüm yer veriyor burada çalı varsa temizle diyor fakat işin enteresan yani o 1000 dönüm araziyi cks ye kayıt yapıyor bunu otlak olarak yazıyor hayvan sahibi buda yıllık bölgeye göre 120 ile 250 lira civarında yapıyor bir destek yapıyor dönüme

Bulgaristan da hayvancılık için devlet yerleri meralar hayvan sayısına göre eşit olarak dağıtılıyor örnek 100 adet hayvanı olana 1000 dönüm yer veriyor burada çalı varsa temizle diyor fakat işin enteresan yani o 1000 dönüm araziyi cks ye kayıt yapıyor bunu otlak olarak yazıyor hayvan sahibi buda yıllık bölgeye göre 120 ile 250 lira civarında yapıyor bir destek yapıyor dönüme
Çok güzel bir sistemmiş dostum.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01

2019 yılında büyükbaş besi işine girecektim.tokat ta yakın bir akraba aracılığıyla yer buldum
bulduğum yerin özellikleri:
tokat ili
köyde yaşayan kışın 2 aile imamla birlikte 3 aile
yazın 13-15 aileye çıkıyor
köy yolları kışın dahil en fazla 2-3 kere 1 günlüğüne kapanıyor.
hayvan sayısı 30-35 adet büyük baş.küçükbaş yok.
köyün ekilebilir alanlarının yardan fazlası boş.
köy meraların tam ortasında.yani bütün etrafı mera ve otlak
köyün mera ve otlakları 15bin dönümden fazla.
6000 dönüm idare eder,6000 dönüm iyi,3000 dönüm ise çok iyi durumda.
yazın 100-120 büyük baş hayvan otlatmaya gelen kişi tutulan çobanın parasını veriyor,köydeki 30-35 hayvanıda bu sürüye katıyorlar.köylü herhangi bir para çobana ödemiyor.
köy 1200-1350 rakımda.kışın 2 ay dan fazla kar yerde durmuyor.kışın -15 (70 yıllık kayıtlardan buldum )dereceden daha aşağı düşmüyor.yazın yayla gibi serin.
su problemi yok.
besi hayvanı için güzel bir yer.muhtar,tanıdığın arkadaşı çıktı.iletişime geçtim.besi hayvancılığı yapmak istediğimi anlattım.olumlu yaklaştı.bende 3-4 kere 700km yolgidip her gittiğimdede 3-4 gün kalıp kiralanabilecek arazi ve mera,satınalınabilecek köyde arazi bakıyordum.son gittiğimde muhtarla sözleşip gitmiştim.bana arazileri yerinde gösterecekti.son dakikada ne olduysa,muhtar ortadan kayboldu,kiralanabilecek mera için görüşmeye gittiğim devlet memuruda soğuk davranmaya başladı,bilgi vermek istemedi.3 gün muhtara ulaşamadık.çalştığı yerden bilgi aldık.muhtar tokatta ama bizim telefonumuza çıkmıyordu.yani bizden kaçıyordu.aradaki tanıdık akraba zor duruma düştü.bende tandık daha fazla problem yaşamsın diye üzerine gitmedim.
sonuç:
.muhtarın gönlünü yapıcan,muharın cebini görücen,köylünün gönlünü yapıcan,resmi kurumlardaki memurların gönlünü yapıcan.ben hiçbirini yapmam,varsa köyün ortak yapısı (derneği,köy evi,camisi,yolu gibi.....)olan yerlere para veririm yada komple ben yaptırırım.devletin boş meraları kanı bozuk muhtarların elinde oyuncak olduğu için merada hayvancılık işi hayal.lanet olsun bu rüşvet ve muhtarlık düzenine deyip,mera işnden vaz geçtim.şimdi trakyada yer bakıyorum.merasız,kendi kaba yemimi ekeceğim yer araştırıyorum.MERACILIK ÖLDÜ YAŞASIN MUHTARLAR.devletin bu işe bir an önce el atması lazım.merayı kiralasan bile köylüyle,muhtarla uğraşıcaksın.iş adam vurmaya kadar gidiyor.devlet malına sahip değil.mal sanki köyünmüş,muhtarınmış.15bin dönümde 35 hayvan otlatsınlar.kullanılmayan meralar zamanla özelliğini yitiriyor.bu bile ihanettir.kimse köyüme gelmesin,meramı kullanmasın,hepsi bana kalsın zihniyeti.bu hem insanlık için ayıp,hemde Allah için haram bir davranış.zaten haram üzerine kurulan bir iş den nasıl bereket beklersinizki.hem bencilce haramın içinde yüzücen hemde bereket beklicen.sonrada DEVLET BİZE BAKMİYİRR diyecen.bu sadece mera işinde değil her iş için böyle.
sözün özü.önce kendimizi düzelticez.sonra devletten beklicez.

2019 yılında büyükbaş besi işine girecektim.tokat ta yakın bir akraba aracılığıyla yer buldum
bulduğum yerin özellikleri:
tokat ili
köyde yaşayan kışın 2 aile imamla birlikte 3 aile
yazın 13-15 aileye çıkıyor
köy yolları kışın dahil en fazla 2-3 kere 1 günlüğüne kapanıyor.
hayvan sayısı 30-35 adet büyük baş.küçükbaş yok.
köyün ekilebilir alanlarının yardan fazlası boş.
köy meraların tam ortasında.yani bütün etrafı mera ve otlak
köyün mera ve otlakları 15bin dönümden fazla.
6000 dönüm idare eder,6000 dönüm iyi,3000 dönüm ise çok iyi durumda.
yazın 100-120 büyük baş hayvan otlatmaya gelen kişi tutulan çobanın parasını veriyor,köydeki 30-35 hayvanıda bu sürüye katıyorlar.köylü herhangi bir para çobana ödemiyor.
köy 1200-1350 rakımda.kışın 2 ay dan fazla kar yerde durmuyor.kışın -15 (70 yıllık kayıtlardan buldum )dereceden daha aşağı düşmüyor.yazın yayla gibi serin.
su problemi yok.
besi hayvanı için güzel bir yer.muhtar,tanıdığın arkadaşı çıktı.iletişime geçtim.besi hayvancılığı yapmak istediğimi anlattım.olumlu yaklaştı.bende 3-4 kere 700km yolgidip her gittiğimdede 3-4 gün kalıp kiralanabilecek arazi ve mera,satınalınabilecek köyde arazi bakıyordum.son gittiğimde muhtarla sözleşip gitmiştim.bana arazileri yerinde gösterecekti.son dakikada ne olduysa,muhtar ortadan kayboldu,kiralanabilecek mera için görüşmeye gittiğim devlet memuruda soğuk davranmaya başladı,bilgi vermek istemedi.3 gün muhtara ulaşamadık.çalştığı yerden bilgi aldık.muhtar tokatta ama bizim telefonumuza çıkmıyordu.yani bizden kaçıyordu.aradaki tanıdık akraba zor duruma düştü.bende tandık daha fazla problem yaşamsın diye üzerine gitmedim.
sonuç:
.muhtarın gönlünü yapıcan,muharın cebini görücen,köylünün gönlünü yapıcan,resmi kurumlardaki memurların gönlünü yapıcan.ben hiçbirini yapmam,varsa köyün ortak yapısı (derneği,köy evi,camisi,yolu gibi.....)olan yerlere para veririm yada komple ben yaptırırım.devletin boş meraları kanı bozuk muhtarların elinde oyuncak olduğu için merada hayvancılık işi hayal.lanet olsun bu rüşvet ve muhtarlık düzenine deyip,mera işnden vaz geçtim.şimdi trakyada yer bakıyorum.merasız,kendi kaba yemimi ekeceğim yer araştırıyorum.MERACILIK ÖLDÜ YAŞASIN MUHTARLAR.devletin bu işe bir an önce el atması lazım.merayı kiralasan bile köylüyle,muhtarla uğraşıcaksın.iş adam vurmaya kadar gidiyor.devlet malına sahip değil.mal sanki köyünmüş,muhtarınmış.15bin dönümde 35 hayvan otlatsınlar.kullanılmayan meralar zamanla özelliğini yitiriyor.bu bile ihanettir.kimse köyüme gelmesin,meramı kullanmasın,hepsi bana kalsın zihniyeti.bu hem insanlık için ayıp,hemde Allah için haram bir davranış.zaten haram üzerine kurulan bir iş den nasıl bereket beklersinizki.hem bencilce haramın içinde yüzücen hemde bereket beklicen.sonrada DEVLET BİZE BAKMİYİRR diyecen.bu sadece mera işinde değil her iş için böyle.
sözün özü.önce kendimizi düzelticez.sonra devletten beklicez.
Köyde araziniz yok ise meraya hayvan koydurmazlar, gayet normal muhtar bi şey diyemez köylü karşı çıkar, benim bildiğim öyle.

1-yazın dışardan köye hayvan alıyorlar.muhtara rüşvet verirsen.kanunen alması yasak.
2-köyden zaten arazi satın alıcaktım.
Köyden arazi satın alırsanız , göstermelik değil atıyorum 20-30 dekar , o vakit meraya hayvan salmanıza kimse bişey diyemez, dışardan hayvan almaları çok garip, bizde yan köyden bile kimse giremez,muhtarı kimse takmaz sadece çks ye imza atar hiç bi hükmü olmaz, mera devletin fakat birden fazla köyüde kapsayabilir, girmediğiniz daha iyi olmuş hayvancılık çook zor bir iş herşeyde bi hayır vardır, 30 simentalim vardı , 16 ya düştüm böyle giderse sıfırlıyacam , sadece mera ile hayvan olmaz , hakkınızda hayırlısı.

Bence super uygulama oyle meralar var koyun en degerli yerleri rezil gibi bombos günah

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
Meralar da doğal hayvalarda var zaten soyları biek üzere tarlana ot bitkinin ek hayvan bakacaksan meralari ağaçlandırma li bazı köylerde meralara ceviz ekildi bir kısmına hem doga korundu dünyayı insanlara vermediler bak virüs dünyayı maf etti memurun maaşını oeyemecek duruma düşecek böyle giderse tüm fabrikalar kapanıyor verginin 3te 1ile memur maaşı ödenirken Şubat'ta %49 acıkmış böyle giderse vay halimize bastakilerde vurdum duymaz savurup duruyorlar halkın parasını

• Beğen
Tepkiler: Adil_d
Meralar da doğal hayvalarda var zaten soyları biek üzere tarlana ot bitkinin ek hayvan bakacaksan meralari ağaçlandırma li bazı köylerde meralara ceviz ekildi bir kısmına hem doga korundu dünyayı insanlara vermediler bak virüs dünyayı maf etti memurun maaşını oeyemecek duruma düşecek böyle giderse tüm fabrikalar kapanıyor verginin 3te 1ile memur maaşı ödenirken Şubat'ta %49 acıkmış böyle giderse vay halimize bastakilerde vurdum duymaz savurup duruyorlar halkın parasını
Iyi diyorsunda boş çalılık çöplük olmuş köylerde hayvancılık kalmamış ben hayvancılık yapmıyorum ama yapanlar eksin biçsin hayvanına yedirsin bilmiyorumm şahsi fikrim bu ekilen ne olursa olsun doğrudan yada dolaylı olarak milletin cebine girer üretim artarsa hem bolluk hem ucuzluk olur bir kilo kiyma 50 60 lira yazik

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin

Iyi diyorsunda boş çalılık çöplük olmuş köylerde hayvancılık kalmamış ben hayvancılık yapmıyorum ama yapanlar eksin biçsin hayvanına yedirsin bilmiyorumm şahsi fikrim bu ekilen ne olursa olsun doğrudan yada dolaylı olarak milletin cebine girer üretim artarsa hem bolluk hem ucuzluk olur bir kilo kiyma 50 60 lira yazik
Kurtarmasını için bıraktı millet 5yil önce bizde bıraktık neden bakayım su şişesi daha pahalı çiftçilik hayvancilgi bitirdiler bunlar gitmeden duzeelmez meralara dokunmak çok büyük hata olur buğdayın verimini artiranda bocetir arıdır zaten doğayı maf ettik bizde ilk baharda gübre sallanır meraya Süper ot yapar merada tavşan ceylan vs hayvanlarında unutmayalim yılan vs her yeri fare basar yoksa meralarimizi ağaç ekmeliyiz bol bol orman kalmadı kuslar o calilara yuva yapıyor bırakalım da biraz onlarda yaşasın 2tarlanin sınırındaki ağaçları kestik hayvanları dusunenmi var eskiden tüm koyun dere boyları Yonca vede darı vs idi para kazanmaya köylü bırakır köylerde yaşlılar kaldı bende 20yildir fabrikada çalışıyorum hayvancılığı bıraktık sadece tarlaları işliyoruz eskiden 20dolum ile 7coxuk bakanlar artık 200dolumle 1cocugunokutamiyor eskiden köy okulları vardı kapandı yıkıldı şehire gönder para yemek para vs devlet okulları özel okullar mecbursun fabrika köşelerinde calisacan 1aydir fabrikalarda kapalı millet ne yer içer bizimkiler sudanda 2milyon dolum yer kiralamialar kimbilir hangi yandaşa oradan buğday arpa hayvan gelir rant için köylü bitirirler

her köyde bir çok insan var ve herkesin hakkı var meralarda evet şu an da genellikle boş ondan dolayı vatandaş pek itiraz etmiyor ama bu işler karışık bır köyün merasına hayvan girmeye yabancılar tarafından köyde bır arazi alınmaya başlarsa çok farklı sorunlar çıkıyor kişi önce 40 mal ile geliyor sonra bı akrabası sonra öbür akrabası ortam b.k oluyor gerçekten o köylü olan kişileri bile koymak istemıyorlar ve genellikle bu kişiler zengın oluyor ortamı b.k edıyor muhtaralara gelırsek zaten iş yapmak için gelen yok maaş için geliyor