Kuraklık Desteği Resmi Gazetede Yayımlandı

Resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile kuraklık sebebiyle zarar gören çiftçilerimize verim kaybına göre dekara 30-100 TL arasında destek ödemesi yapılacaktır.

FB_IMG_1630476561465.jpg

TARSİM ile alakası ne hocam,bu Tarsimden bağımsız destek değil mi?
Kararı okuyunca bende öyle anladım, TARSİM'den bağımsız ÇKS'ne kayıtlı olanların tümüne...
TARSİM'in açıklamasını yapıyor o madde.

Kuraklık tespit edilen bölgelerde Ç.K.S'de verilen tarlalar için tüm çiftçilere yapılacak.
Aynen, TARSİM'den ve diğer kuruluşlardan alınan verilere göre kuraklık oranları belirlenecek.

İlçe tarım ile görüştüm memur arkadaş temmuz da köyleri gezdik ve belli oranlar belirledik dedi bu oranlar büyük ihtimalle kabul edilir dedi %30 %70 arası kuraklık var diye il tarım müdürlüğüne köy köy bildirmişler daha önce

Devletin ödeyeceği doğrudan destek, Tarsim yaptırmayan üreticiler için. Tarsim zaten sigortası olanlara köy bazında tespit yaparak, eşik verimin altında verim kaybı varsa ödemelerini yaptı.

A köyünde hiç kuraklık sigortası yoksa, sigorta yaptırmayanların hasarları meteoroloji kayıtları ve ilçe tarımın köyde yada parselde (yerinde tespit ile) bulduğu değere göre ödeme yapılacak.

Çks'de sulu kategorisinde olan yerler,kuraklık nedeni ile kuruyan dere yataklarından su alamamış ve kuraklığın etkilerine doğrudan maruz kalmışsa,
Nasıl "burası sulu"destek istemez yada,,
"Düşük oran yazalım" denilebilir.
Bende bu durumdan etkilenip,hiç ürün alamadığım yaklaşık 250 dekar yer var.
"Sulu vasfında "nitelendirip geçistireceklerse ,Bu destek ben ve benim durumumda olanların nezdinde tabiki,hava civa....👍👍👍

• Beğen
Tepkiler: muyank
Çks'de sulu kategorisinde olan yerler,kuraklık nedeni ile kuruyan dere yataklarından su alamamış ve kuraklığın etkilerine doğrudan maruz kalmışsa,
Nasıl "burası sulu"destek istemez yada,,
"Düşük oran yazalım" denilebilir.
Bende bu durumdan etkilenip,hiç ürün alamadığım yaklaşık 250 dekar yer var.
"Sulu vasfında "nitelendirip geçistireceklerse ,Bu destek ben ve benim durumumda olanların nezdinde tabiki,hava civa....👍👍👍
Abi Arpa ve buğday sulu da olsa kuraklık kapsamında ama % kaç belirlenmiştir bilemem .