"Kuzu ve Buzağılar İçin Yeni Destekleme Modeli Geliştirilmeli"

Ana muhalefet partisi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, katıldığı basın toplantısında şuan yürürlükte olan kanuna göre; gebe hayvanlar, 6 aylıktan küçük koyun ve keçiler ile 1 yaşından küçük sığır cinsi hayvanlar nakil esnasında yakalanması durumunda kestirilmeyip, sahibinin bilgisi dahilinde karantina altına alındığını belirtti.

ve ekledi:

"Çiftçi 6 aylıktan küçük koyun ve keçiyi, 1 yaşından küçük sığır cinsi hayvanı niye kestirir, niye satar, niye küpe takmaz? Eğer buzağı ve kuzuya bir destekleme modeli getirilemezse sadece ulaştırma üzerinden buna bir ceza getiriliyorsa bunun bir anlamı yoktur. Alınan karar doğrudur ama işleyip işlememesi, yapılacak olan desteğe bağlıdır. Kuzuya, oğlağa ve danaya destek vermezseniz çiftçi 2-3 ay cebinden harcamaz. Zaten batmış durumda. Sütün, yemin fiyatı belli. Kağıt üzerindeki kanunlarla süreci yönetemezsiniz."

1615026793766.png

Bizim işe yaramaz bir yer varda Bi denesem olur da bilmiyom Haydar abi bu kooperatifin kuyusu devletle alakalı bişey var mı insanlar birleşip ortak kuyu mu yapmışlar gün paylaşımı felan nasıl oluyor
Boş bırakmaktansa bu yıl ek bi tarlaya deneyip görmüş olursun. Bizim kooperatif 1969 yılında kurulmuş büyükler anlatır çok uğraştık diye. İlk kuyular DSİ tarafından açılmış kuyu ile ilgili sorunlarla DSİ ilgilenirdi daha sonra bütün bakım kuyu yenileme işlemleri kooperatife devredildi şuan kooperatifimize ait 9 tane aktif kuyu var sulama yapan 8 çiftçiyiz,kuyular boşken isteyen istediği kadar sulama yapar iki kişi sulama yapıyorsa 12 saat/gün olarak su paylaşılır. Daha fazla üye sulama yapacaksa 6saat/gün olarak paylaşılır herkes saatini takip eder kullandığı saati sulama bitince kuyudaki karta açılış kapanış yazar imzalar. Fatura okununca kartlar toplanıp saatler hesaplanır.

Resimler ve ekler

• IMG_20201112_221026.jpg
    IMG_20201112_221026.jpg
    109.9 KB · Görüntüleme: 12
  • Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
Boş bırakmaktansa bu yıl ek bi tarlaya deneyip görmüş olursun. Bizim kooperatif 1969 yılında kurulmuş büyükler anlatır çok uğraştık diye. İlk kuyular DSİ tarafından açılmış kuyu ile ilgili sorunlarla DSİ ilgilenirdi daha sonra bütün bakım kuyu yenileme işlemleri kooperatife devredildi şuan kooperatifimize ait 9 tane aktif kuyu var sulama yapan 8 çiftçiyiz,kuyular boşken isteyen istediği kadar sulama yapar iki kişi sulama yapıyorsa 12 saat/gün olarak su paylaşılır. Daha fazla üye sulama yapacaksa 6saat/gün olarak paylaşılır herkes saatini takip eder kullandığı saati sulama bitince kuyudaki karta açılış kapanış yazar imzalar. Fatura okununca kartlar toplanıp saatler hesaplanır.
Hıı az çiftci varmış guzel o zaman aile gıbı ne guzel abi dayımın oğlu dsi de ona sordum bızım köye boyle bişey yaptırsan dedim zor felan deyıp duruyor

• Beğen
Tepkiler: hydrbezirci

Hıı az çiftci varmış guzel o zaman aile gıbı ne guzel abi dayımın oğlu dsi de ona sordum bızım köye boyle bişey yaptırsan dedim zor felan deyıp duruyor
Çiftçi az zaten bizde yabancı yok hepimiz akrabayız. Komşu köy bi sulama kooperatifi kurmaya niyetlendi sonra olmaz deyip vazgeçtiler

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo