KWS PANCAR TOHUMLARI

Ynt: KWS PANCAR TOHUMLARI

arkadaşlar bu videolar söküm öncesi incelemeler.gerçek tonaç tarla genelidir tabiki tohum firmaları denedikleri sahalarda söküm öncesi metrekare metrekare söküp tonaç ve şeker oranlarını hesaplıyorlar Ben şahsen dekarından en fazla tarla ortalaması dekarına 9 ton net temiz pancar aldım.pancar tohumuda kws esperanza tohumuydu şeker oranlarıda ortalama 18 e yakındı.libero vardı aynı arazide aynı bakımda 2,5 dekarda 4 ton felan az çıktı ama şeker oranı daha yüksekti
Birde bence tarla şartlarına göre değişir belki istisna çok iyi koşullarda mesela arazi hayvan gübresiyle gübrelenmiştir sökülmüş meyve bahçesidir yani bazı istisna durumlarda belki 10 12 tonları dekarına geçebilir

biz 2008 yılında ilkdefa pancar ekilen yeni tarla olmuş 100 dekar bi araziye pancar ektik kws esperanza tohumu ama arazi tavuk gübresiyle yoğun şekilde komple kaplandı
normal şartlarda bu araziden dekarına 5 ton pancar zor alınırdı ama hiç taban gübresi, atılmadı dekarınada ortalama 8 ton felan verim alındı

arkadaşlar kws şirketi iyi bir firma ama
şu etkenler var şimdi 3 yıl veya 4 yıl geriye gidince en popüler
olma nedeni ise önceden Devletin verdigi tohumlar dekara en fazla ortalamalı alınan tonaj
3 ile 6 ton arasında idi esperanza çıkınca bu rakam 6 ile10 çıkınca çifçi uyandı ya müthiş birşey bu dedi yüklendi kws ön plana çıktı diğer firmalar ise bu rakamlara ulaşamadı buda kws ön plana çıkardı 4 yıl sonra ne oldu derseniz
geçen yıl şeker oranları iyidi lafım yok ama 2007,2008 de esperanza mileti batırdı bizim burada şeker
polarla alım var esperanza 6 ile 10 verdi ama kws şeker oranı tutmadı örnekler
bizim burası için örnek çifçi dekara 10 ton aldı ama şu gerçek var 500 ton ekici bir kişi
ortalama şekeri esperanza ile 13.14 ile başladı 16 ile bitirse ortalası 15 POLAR olsa alacağı para firede10 olsa 53.000 tl alıyor
diğer tohumlar ortalaması 18 olsa şeker 63.000 tl alacak şimdi bütün fabrikalar şeker polar ile alıma Gekiyor ekim yapacak arkadaşlar kök ve şeker varlığına dikkat edin ha bu arada bizim bölgede kws 2009 için en iyi verim bütün çeşitler dahil 9 tondur ben tarlanın geneline bakarım 10 m2 ile olmaz bu işler ok Hacı mehmet iyi bir arakadaşım hergün görüşürüz benim yazılılarımın onunla alakası yok​
ok-*-s

masseysuper90 link=topic=29356.msg247605#msg247605 date=1265137624' Alıntı:
KWS sizi kazıklıyor arkadaşım.......Ben hiç onların tohumdan ekmedim eken arkadaşlar var geçen yıl 10 ton alanlar bu sene 7 tonu alamadı.Birde MERAK -AGİLE ve ESTEBAN deneyin bence.Hem kzaıklanmamış olursunuz. KWS nin isellasının ve esperenzasının şeker oranları nasıl geliyor.kök verimi ile şeker oranı ters orantıda seyreder. 1tane pancar 10 kg gelmiş helal olsun 1 metrekarede 2 tane olsa 20 ton pancar alırdı arkadaşlar .Dönüme ne kadar almışlar acaba
Bence kök verimi kadar şeker oranı da çok önemli.Tohum çeşidi seçerken kulaktan duyma bilgilerle ekmemek lazım. Alacaksın 3 paket ayrı ayrı tohum yanyana ekip deneyeceksin şartlar eşit nasılsa.O zaman hangisi hoşuna giderse onu ek.
Birde çiftci YALANCI olmuş. Kaç ton çıktı diye soruyorsun 8 ton diyor ama kotasını dolduramıyor.8 ton alsan kotan dolardı..........
Şu 15 ton alan arkadaş pancarı nereye satmış ki.....kota fazlasıdır yarısından fazla pancar
saten o pancar idaal bi pancar degil ayrıca m2 bi tane yetişir seyrek yerde yetişmiş bi pancar böyle pancar cok masraflı olur boş yer cok oldugu için verimli tarlanın verimlide otu olur ekipte sökünceye kadar ot bela olur mecbur capa yapcan makina sökmez işci katsan adam eline elıpta kesemez fark ister yani masraflı bu kilonun 4/1 olsa ve m2 4 veya 5 pancar yetişdirbilsek en güzeli böyle ayrıca pancar köklü bi bitkidir toprak altı uzun olanı daha iyidir yani asıl kilo toprak altında yetişir isallayı o yüzden tercih etmiştim ama bitti artık tarlaya katmam 2009 da resmin bizi kandırdılar diger marka tohumlar bu rakamlara ulaşmıştı araştırma icindeyim

altansat link=topic=29356.msg247773#msg247773 date=1265184843' Alıntı:
arkadaşlar kws şirketi iyi bir firma ama
şu etkenler var şimdi 3 yıl veya 4 yıl geriye gidince en popüler
olma nedeni ise önceden Devletin verdigi tohumlar dekara en fazla ortalamalı alınan tonaj
3 ile 6 ton arasında idi esperanza çıkınca bu rakam 6 ile10 çıkınca çifçi uyandı ya müthiş birşey bu dedi yüklendi kws ön plana çıktı diğer firmalar ise bu rakamlara ulaşamadı buda kws ön plana çıkardı 4 yıl sonra ne oldu derseniz
geçen yıl şeker oranları iyidi lafım yok ama 2007,2008 de esperanza mileti batırdı bizim burada şeker
polarla alım var esperanza 6 ile 10 verdi ama kws şeker oranı tutmadı örnekler
bizim burası için örnek çifçi dekara 10 ton aldı ama şu gerçek var 500 ton ekici bir kişi
ortalama şekeri esperanza ile 13.14 ile başladı 16 ile bitirse ortalası 15 POLAR olsa alacağı para firede10 olsa 53.000 tl alıyor
diğer tohumlar ortalaması 18 olsa şeker 63.000 tl alacak şimdi bütün fabrikalar şeker polar ile alıma Gekiyor ekim yapacak arkadaşlar kök ve şeker varlığına dikkat edin ha bu arada bizim bölgede kws 2009 için en iyi verim bütün çeşitler dahil 9 tondur ben tarlanın geneline bakarım 10 m2 ile olmaz bu işler ok Hacı mehmet iyi bir arakadaşım hergün görüşürüz benim yazılılarımın onunla alakası yok​
ok-*-s
demekki cevre olarak dengede tutuyorlar 2007 2008 kws coşdu burda polarda yüksekti 2009 tam tersi oldu şimdi bile tarlam da ekin ekili bi bel agzı kaz turuncu rengte tohum cıkar içi çürük resmen kutuların içini oynamışlar nadir kişiler istedikleri tonajı aldılar onlarda kutunun içi iyi olanlar sanırım mahkemeye vercekler vardı ama ne yaotılar bilmiyorum ayrıca bunda 8 sene öncede beta şirketinin kaplamasız bişi yıldız derdik biz ona 8 ton pancar almıştık genel olarak alındı hemde su ve gübreye dayanıklı bi ceşitti 2002 2003 kurak seneydi kuyularda su bile bitmişti suslugun içinde 8 ton alınmıştı tekrar ona dönecem ben biraz bende kaldı artan bozulmamıştır inş eski kalanlarıda araştıryorum

Ben farklı bir noktaya değinmek istiyorum. Pankobirlik denen bir örgüt var. Bu pankobirliğin tohumculuk daire başkanı geçenlerde uluslararası bir tohumculuk konferansında pankobirliğin yaptığı tohumculuk faaliyetlerini ballandıra ballandıra anlattı. Fakat maalesef anlattığı bütün tohumculuk faaliyeti sadece hububat tohumculuğundan ibaretti. Zaten ürettikleri hiububat tohumlukları da çok kaliteli olduğundan değil sadece vadeli sattıkları için satılıyor diye düşünüyorum. İşin düşündüücü olan tarafı pancar kooperatifi olmakla övünen bir büyük kooperateif neden biraz para harcayıp da kendi milli pancar tohumluklarımızı üretmiyor acaba. Neden biz bugün elin Kws sinin bilmem neyini tartışıyoruz da neden pankobirlik tohumluklarını tartışamıyoruz. Değerli pancar çiiftçisine ve pankobirlik yönetimine duyrulur.

Arkadaşlar ülkemizde devlet tarafından yürütülen işletmelerde illaki suistimaller oluyor bu yüzden devlet şirketleri genelde hep zarar ediyor görünüyor .Biz devlet kantarlarına ekerken 'bor ve ereğli şeker fabrikaları' devletin verdiği tohumlar evelina vardı mesela dekardan 4-5 ton anca çıkıyordu yani kotalar yeni uygulanıyordu sistem fazla pancar istemiyordu haberlerde türkiyede stokta çok şeker var diyorlardı.Ne zamanki Aksaraya Balküpü şeker fabrikası geldi işler değişti millet özel zordur diye ekmedi fabrikanın ısrarına karşı yine ekilmedi az sayıda kişi ekti.Ama ne oldu özel fabrika pancar işini güzelleştirdi bu bölgede pancar çok karlı bir tarım çeşidi oldu tabiki kotası olana gerçekten fabrika şekere fireye de fark veriyor yeni tohumlar geneli artık çok çıkıyor dekarına 9 - 10 tonları rahat buluyoruz
Yani diyeceğim diomedes arkadaşa bi cevap 'kardeşim devlet işi farklı brokrasi her alanında var kurumların başındakikişiler başa geldimi bişey zannediyor kendini 3 kişinin işini 10 kişiye yaptırıyorlar rant yiyorlar dışarıdan içeriden tohum şirketlerinden belki kantarlar vardı burda eskiden herşey oluyordu toprak yıkan kişiye özel fire çavuşların bile pancarı vardı yani laf uzar sözün özü 'keşke devlet elinden olmuş olsa görevini bilen dürüst kişiler başımızda olsa' ama durum farklı yorum size kalmış

diomedes link=topic=29356.msg247787#msg247787 date=1265187485' Alıntı:
Ben farklı bir noktaya değinmek istiyorum. Pankobirlik denen bir örgüt var. Bu pankobirliğin tohumculuk daire başkanı geçenlerde uluslararası bir tohumculuk konferansında pankobirliğin yaptığı tohumculuk faaliyetlerini ballandıra ballandıra anlattı. Fakat maalesef anlattığı bütün tohumculuk faaliyeti sadece hububat tohumculuğundan ibaretti. Zaten ürettikleri hiububat tohumlukları da çok kaliteli olduğundan değil sadece vadeli sattıkları için satılıyor diye düşünüyorum. İşin düşündüücü olan tarafı pancar kooperatifi olmakla övünen bir büyük kooperateif neden biraz para harcayıp da kendi milli pancar tohumluklarımızı üretmiyor acaba. Neden biz bugün elin Kws sinin bilmem neyini tartışıyoruz da neden pankobirlik tohumluklarını tartışamıyoruz. Değerli pancar çiiftçisine ve pankobirlik yönetimine duyrulur.

Pancar ıslahı emek, zaman ve para isteyen bir iştir. Dünyada pancar tohumculuğunda sadece 4 şirket faaliyet gösterir. STRUBE ve KWS (Almanya), SESvdH-Desprez (Belçika-Fransa-Hollanda) ve Syngenta (İsveç-İsviçre).

STRUBE`nin kuruluş yılı 1877, KWS`nin ise 1830... Başka bir şey söylemeye gerek varmı?

atila link=topic=29356.msg247928#msg247928 date=1265219805' Alıntı:
Pancar ıslahı emek, zaman ve para isteyen bir iştir. Dünyada pancar tohumculuğunda sadece 4 şirket faaliyet gösterir. STRUBE ve KWS (Almanya), SESvdH-Desprez (Belçika-Fransa-Hollanda) ve Syngenta (İsveç-İsviçre).

STRUBE`nin kuruluş yılı 1877, KWS`nin ise 1830... Başka bir şey söylemeye gerek varmı?
abii fuarda sizi bulacaz inş

atila link=topic=29356.msg247928#msg247928 date=1265219805' Alıntı:

Bu mantıkla o zaman onlar birçokşeyi bizden önce başardılar ve şirketleri çok eski. O zaman hiçbirşekilde hiçbirşey yapmayalım. Hazır alalım herşeyi. Laleyi de Hollandalılar Osmanlıdan almışlar. Onlar bizden önce yaptılar mı demişler de şimdi çiçek pazarında dünya liderlerinden olmuşlar acaba? Böyle bir mantığı kabul edilmesini bekleyemezsin herhalde. Pancar tohumu ve üreten firmalar hakkında bu kadar bilgi sahibi olan birinin böyle bir mantıkla hareket etmesi çok manidar. Biz niye yapamayalım? Şu anda Uluslararası Bitki ıslahı ile ilgili özel kanunlar var ve bu gün çeşitli ve değişik materyallere ve gen bankalarına ulaşmanın da bazı kriterleri ve kolaylıkları var diye düşünüyorum. Globalleşen dünyada biraz sebat ve biraz azimle bizim de pekala bunları yapacak kapasitemiz var diye düşünüyorum. Sadece pancar değil, bütün ıslahlar sabır, para ve azim gerektirir. Bunu gösterenler de zaten başarılı oluyor. Eğer biz bu bitki ıslahı konusunda yeterli ve gerekli çalışmayı yapmazsak pancarda dört tane firmanın, mısırda 5 tane firmanın bilmem nede bilmem kaç firmanın kölesi oluruz benden uyarması.

diomedes link=topic=29356.msg248014#msg248014 date=1265234180' Alıntı:
Bu mantıkla o zaman onlar birçokşeyi bizden önce başardılar ve şirketleri çok eski. O zaman hiçbirşekilde hiçbirşey yapmayalım. Hazır alalım herşeyi. Laleyi de Hollandalılar Osmanlıdan almışlar. Onlar bizden önce yaptılar mı demişler de şimdi çiçek pazarında dünya liderlerinden olmuşlar acaba? Böyle bir mantığı kabul edilmesini bekleyemezsin herhalde. Pancar tohumu ve üreten firmalar hakkında bu kadar bilgi sahibi olan birinin böyle bir mantıkla hareket etmesi çok manidar. Biz niye yapamayalım? Şu anda Uluslararası Bitki ıslahı ile ilgili özel kanunlar var ve bu gün çeşitli ve değişik materyallere ve gen bankalarına ulaşmanın da bazı kriterleri ve kolaylıkları var diye düşünüyorum. Globalleşen dünyada biraz sebat ve biraz azimle bizim de pekala bunları yapacak kapasitemiz var diye düşünüyorum. Sadece pancar değil, bütün ıslahlar sabır, para ve azim gerektirir. Bunu gösterenler de zaten başarılı oluyor. Eğer biz bu bitki ıslahı konusunda yeterli ve gerekli çalışmayı yapmazsak pancarda dört tane firmanın, mısırda 5 tane firmanın bilmem nede bilmem kaç firmanın kölesi oluruz benden uyarması.

Sayın diomedes
Her ülkenin her emtiayı üretmesi gereklimidir? Çok basite indirgeyerek soruyorum; Almanya`da muz yetiştirilmesi gereklimidir? Sizin de değindiğiniz globalleşen dünyada ülkeler arasında ‘’iş bölümü’’ yapılması daha doğru olmazmı?. Tabiki yapılan iş bölümünün sömürgeci zihniyetle yapılmaması önemlidir. Ne yazıkki bugün ‘’sistem’’ böyle çalışıyor. Sadece tarımla yetinmesi öngörülen çoğu Afrika ülkesi kakao ve kahve holdinglerinin fiyat politikası yüzünden açlık çekmiyormu?

Ticareti kendi ülkemizin menfaatlerini de gözeterek yaparsak kimsenin kölesi olmayız. Ülke tarımına faydalı olmayacağını bildiğiniz ürünleri / çeşitleri para hırsı ile Türkiye pazarına sürecek olursanız, köle olursunuz. Tanrı bundan bizi korusun.

Çok duyurursun daha.KWS Panko birlikle ödemede ve vadede anlaşamadığı için tohum vermiyor.
KWS kendine çok güveniyor.Bence farklı tohum çeşitlerine yönelmek lazım.Ben KWS den bu zamana kadar 1 gr tohum ekmedim ekmemde.Şeker oranı ortalama 21 gelen LİBERO dan ekerim 7 ton versin. Esperanzada 8 -9 versin yinede ekmem.Hammallık yapmamamak lazım
esperanzadan 7 ton kök verimi 18 şeker oranı alsan 905 TL/Dönüm .
Liberodan 7 ton kök verimi 21 şeker oranı ile 1056Tl/Dönüm
Aradaki fark 151 TL siz olsanız hangisini ekerdiniz.