Leonardit...

Arkadaşlar granül şekilde leonardit kullanmayı düşünüyorum dekara 400 500 kg gelecek şekilde aranızda hiç kullanan var mı toprağa karsitirmak sartiyla.. arpa bugday ve nohut tarimi yapiyorum

Dökme tonu 200 tl
Dekara 100 lira maliyet ile bu işi yapacaksaniz size Humikcan oneririm. Dekara 5-6 litre atın.

500 kg leonardit.
Bunun dokme oldugu icin %25 i nemdir. Yani uçar.
Elinizde 375 kg kuru maddeniz kalır.
Icinde %40 humuk fulvik asit var derler ama %25-%30 cikar. Biz %40 tan hesaplarsak 150 kg humik fulvik asit rezervimiz olur.
Bu rezervin yaklasik %1 ile %3'ü 120 gun gibi bir sürede çözülür. Yani 1.5 kg ile 4.5 kg saf humik ve fulvik asit elde etmis olursunuz.

Sivi halde humikcan kullansaniz 1.5 kg humik fulvik asit elde etmeniz icin 6 litre kullanırsınız bununda maliyeti 35 TL olur. 1 haftada da toprakta etkilesmeye baslar.

Numaram 0531 858 44 02
Ararsaniz detayli olarak konusuruz. Bilgi veririm.

Hümik ve fülvik asit ve azot içeren orgonaminarel toprak altı gübreleri var.Taban gübresiyle beraber karıştırıp uyguladığınız zaman çok faydası olur.Dekara 10 kg civarı atmaniz yeterlidir.Ayrıca hızlı çözündüğü için gerçekten etkilidir.Dekar maliyeti 25 tl civarı.Kullandirdigimiz çiftçiler çok memnun kaldı.Piyasada bir çok çeşidi var.Yüzde 14-15-16 civarlarında azot içerir.Toprakta bağlı minarelleri aldırdığı için bitkide hızlı bir gelişme görürsünüz.Leonardit çok geç çözündüğü için çok faydalı olmaz.Ayrıca bazı leonarditlerde bor oranı yüksek olduğu için buğday gibi bitkilerde bor toksitesine neden olabilir.En azında arazinizin bir kısmına denemenizi tavsiye ederim.Resimdeki genel bir görüntüsüdür.
bb684e096d65e4fdc952af88ab44cb1a.jpg

Hümik ve fülvik asit ve azot içeren orgonaminarel toprak altı gübreleri var.Taban gübresiyle beraber karıştırıp uyguladığınız zaman çok faydası olur.Dekara 10 kg civarı atmaniz yeterlidir.Ayrıca hızlı çözündüğü için gerçekten etkilidir.Dekar maliyeti 25 tl civarı.Kullandirdigimiz çiftçiler çok memnun kaldı.Piyasada bir çok çeşidi var.Yüzde 14-15-16 civarlarında azot içerir.Toprakta bağlı minarelleri aldırdığı için bitkide hızlı bir gelişme görürsünüz.Leonardit çok geç çözündüğü için çok faydalı olmaz.Ayrıca bazı leonarditlerde bor oranı yüksek olduğu için buğday gibi bitkilerde bor toksitesine neden olabilir.En azında arazinizin bir kısmına denemenizi tavsiye ederim.Resimdeki genel bir görüntüsüdür.

Peki bu gubrenin markasi icerigi vb. Ozelliklerini paylasabilir misiniz?

Mehmet merhaba.
Bunların fiyatları ne alemde?
Suan piyasada İki türlü organomineral gübre yapımı vardır.
Bunların birincisi leonarditin üzerine N P K ekleyerek toz degirmenlerde karıştırıp ıslatıp granül makinasından geçirilip üretilen,
Ikincisi ise saf halde humik ve fulvik asit çözeltisine NPK ekleyerek daha sonra kurutulup granul makinasından geçirilip üretilen.

Şimdi burada firma arge calisanlari veya sahiplerinin bana cevap veremedigi bazi noktalar var.
1- Leonardite direkt element ekleyince ne oluyor?
Normal kompoze gubrelerden biraz daha pahali yada ayni seviyede satılıyor.
Icerik olarak normal kompoze gubreleri yakalayamiyorlar.
Ciftci bir umutla alıyor, taban gubresi olarak bunu kullaniyor ve hüsranla sonuçlanıyor.
Sadece ******** marka kullanipta bin pisman olan en az 30 çiftçi taniyorum.

2- Humik Fulvik asit cozeltisine NPK sardirip bunu kurutarak piyasaya sürenler. Mantıklı bir iş. Faydası mutlak surette var. En iyi gübrede budur.
Yalnız bu gübrede dikkat edilecek hayati noktalar var. Nedir bunlar?

Kurutma işleminde sprey dryer kullanılıyorsa o ürün işe yaramaz. Nedeni ise sprey dreyer 150 200 santigrat derece araliginda çalışır. Humik asit 75, fulvik asit 65 dereceden sonra bozunmaya başlar. Buda cozelti yapisinin amorflasmasi demek. Ancak tepsili kurutucularda kurutulmasi gerekli. Buda ciddi maliyet demek.

Eger tepsili kurtucuda kurutup bunu uretiyorsan super. Ama gel gelelim bununda kg satış fiyati 10 lirayi geçer :)

O yuzden bu tür ürünlerin kullanımı şu an için sıkıntılı.
Amerikayi yeniden keşfediyorlarmış gibi yapıyorlar. Yazık günah.

Çiftçinin ilk once yapacağı iş en kısa sürede toprağın organik madde miktarini arttırmak. Bunun yaninda toprak tahlili ile kompoze taban gubresi kullanmak.

Bu tarz organomineral gübrelerin faydali olabilmesi icin senin topragindaki organik madde miktarinin 3 un uzerinde olmasi gerekli.

Suan elimde 5 çeşit gübrenin formülü hazır ama buna çiftçi hazır degil.

Mehmet merhaba.
Bunların fiyatları ne alemde?
Suan piyasada İki türlü organomineral gübre yapımı vardır.
Bunların birincisi leonarditin üzerine N P K ekleyerek toz degirmenlerde karıştırıp ıslatıp granül makinasından geçirilip üretilen,
Ikincisi ise saf halde humik ve fulvik asit çözeltisine NPK ekleyerek daha sonra kurutulup granul makinasından geçirilip üretilen.

Şimdi burada firma arge calisanlari veya sahiplerinin bana cevap veremedigi bazi noktalar var.
1- Leonardite direkt element ekleyince ne oluyor?
Normal kompoze gubrelerden biraz daha pahali yada ayni seviyede satılıyor.
Icerik olarak normal kompoze gubreleri yakalayamiyorlar.
Ciftci bir umutla alıyor, taban gubresi olarak bunu kullaniyor ve hüsranla sonuçlanıyor.
Sadece ******** marka kullanipta bin pisman olan en az 30 çiftçi taniyorum.

2- Humik Fulvik asit cozeltisine NPK sardirip bunu kurutarak piyasaya sürenler. Mantıklı bir iş. Faydası mutlak surette var. En iyi gübrede budur.
Yalnız bu gübrede dikkat edilecek hayati noktalar var. Nedir bunlar?

Kurutma işleminde sprey dryer kullanılıyorsa o ürün işe yaramaz. Nedeni ise sprey dreyer 150 200 santigrat derece araliginda çalışır. Humik asit 75, fulvik asit 65 dereceden sonra bozunmaya başlar. Buda cozelti yapisinin amorflasmasi demek. Ancak tepsili kurutucularda kurutulmasi gerekli. Buda ciddi maliyet demek.

Eger tepsili kurtucuda kurutup bunu uretiyorsan super. Ama gel gelelim bununda kg satış fiyati 10 lirayi geçer :)

O yuzden bu tür ürünlerin kullanımı şu an için sıkıntılı.
Amerikayi yeniden keşfediyorlarmış gibi yapıyorlar. Yazık günah.

Çiftçinin ilk once yapacağı iş en kısa sürede toprağın organik madde miktarini arttırmak. Bunun yaninda toprak tahlili ile kompoze taban gubresi kullanmak.

Bu tarz organomineral gübrelerin faydali olabilmesi icin senin topragindaki organik madde miktarinin 3 un uzerinde olmasi gerekli.

Suan elimde 5 çeşit gübrenin formülü hazır ama buna çiftçi hazır degil.
Yerli yapımı değil bizim kullandirdiklarimiz.Bazi yerli firmalar dediğiniz gibi yapıyor olabilir.Yüzlerce insanın çalıştığı günde binlerce ton üretebilen fabrikalarda üretilir.Sadece ülkemizde değil her yere gidiyor bu gübreler.Çalışması için organik madde miktarının düşük olması daha iyi olur.Çünkü toprakta olmayan bir şeyi veriyorsunuz eksiği kapatıyorsunuz.Bende açıkçası hümik asitlere güvenmiyorum.Kullanıp fayda göremeyen bir çok insan tanıdım.Kullanıp memnun kalan ürünü kullanırım çiftçininde böyle yapması gerekiyor.

Peki bu gubrenin markasi icerigi vb. Ozelliklerini paylasabilir misiniz?
GARANTİ EDİLEN İÇERİK

( w/w )

Organik Madde

% 23

Toplam Azot

% 16

Organik Azot

% 1

Amonyum Azotu

% 14

Nitrat Azotu

% 1

Toplam ( Hümik + Fulvik ) Asit

% 15

Serbest Aminoasitler

% 0.3

Max. Nem

% 5

pH

2 – 4

Benim kullandığım ve çiftçiye kullandirttigimiz ürünün içeriği böyle Doğan beyin dediği gibi hile hurda ise yaramayan formülasyonlar muhakkak vardır.Burdada markaya dikkat etmek gerekiyor.
http://www.egezirai.com/soil_reactor_16_0_0--TR-17-3.html
Bu linkten bakabilirsiniz ürüne benim herhangi bir çıkarım yok.Sadece kullanan çiftçinin dükkana gelip bu gübre gerçekten iyiymiş tarlanın küçük bir kısmına düşüremedim.Atılmayan kısımdaki mısırlar gelişimi atılana göre çok geride kaldı dedi.Tek ciftcidende duymadım bu sözleri.Bence yeniliğe açık olup kullanıp denemek gerekir.25 kg ambalajlarda satıyor.Kg fiyatı 2.5 -3 tl civarlarına geliyor

Topraklarınızda solucan gübresi denemenizi öneririm. Topraklarınızda ki organik mikrobiyalleri artırıp kimyasala olan bağımlılığınızı azaltmaya çalışın kısa vadede her sene daha fazla kimsayal atmak zorunda kalmayın. Sadece deneyin ve kendiniz gözlem yapın. Yararını kendiniz etüt edin.

• Beğen
Tepkiler: nailyetek
Tesekkurler [emoji1] 4-5 dekar yerde deneyip sonuclari olcmek lazim. Kargo ile gonderiyorlarsa bu sene deneyebilirim nohutta.
Kargodan ziyade size tavsiyem şu yönde;
Verdiğim linkteki firmayı arayın.Ürünü kullanmak istediğinizi söyleyin size en yakın bayinin ismini vereceklerdir.Gidip görmüş olursunuz.Sorunuz varsa sorarsınız.Kargo ücreti de ödemezsiniz.Sadece bu ürünü kullanacaksiniz diye bir şey yok.Bayileri dolaşırsanız açık gübre satan bayilerde rahat bulursunuz diye tahmin ediyorum.Resimdeki gibi olmasına dikkat edin ve dediğim gibi yüzde 14-15-16 civarında azot içerdiğini görün.Rengi hafif parlak olursa iyi olur.Ham leonardit almayasınız diye söylüyorum.

Topraklarınızda solucan gübresi denemenizi öneririm. Topraklarınızda ki organik mikrobiyalleri artırıp kimyasala olan bağımlılığınızı azaltmaya çalışın kısa vadede her sene daha fazla kimsayal atmak zorunda kalmayın. Sadece deneyin ve kendiniz gözlem yapın. Yararını kendiniz etüt edin.
Çok faydasının olduğunu okumuştum ama maliyeti biraz yüksek galiba 80kg/da kullanım dozunda 200 tlye yakın maliyeti oluşuyor.Ayrıca minarel bakımından zayıf topraklarda tek başına kullanıldığında bitkilerde bariz eksiklerde oluşabilir.Azot miktarı %1-2 civarlarında çok düşük bir oran(bilinen bir markanin değeri).Kimyasal gübreler bilinçli olarak kullanıldığında ve organik gübrelerle desteklendiginde gayet sağlıklı bitkiler ve bu bitkileri tüketen sağlıklı bireyler yetiştirilir

Tesekkurler [emoji1] 4-5 dekar yerde deneyip sonuclari olcmek lazim. Kargo ile gonderiyorlarsa bu sene deneyebilirim nohutta.
Eğer gerçekten çok faydalı bir ürünse kendi üretip kendisinin kullanması çok daha düşük maliyetli olacaktır.Dekara 150-200 tl gerçekten maliyeti yüksek.Bu rakamlara ulaşmadan daha etkili organik gübreler kullanılabilir.Doğan beyin formülasyonu ve benim önerdiğim gübre örnek olarak verilebilir.Solucan gübresi bildiğim kadarıyla peyzaj bitkilerinde ve saksı bitkileride daha çok kullanılıyor.Az kullanıldığı için maliyeti göze pek batmıyor

yenikiğe karşı değilim ama fayda maliyet analizi yapmak lazım, belkide pekte fazla araştırıp denememek lazım. çiftçinin neye ihtiyacı olsa o şeyin fiyatı ve üçkağıtı artıyor. zaten başta finans olmak üzere çoğu sektör gözünü çiftçiye dikmiş durumda...

Eğer gerçekten çok faydalı bir ürünse kendi üretip kendisinin kullanması çok daha düşük maliyetli olacaktır.Dekara 150-200 tl gerçekten maliyeti yüksek.Bu rakamlara ulaşmadan daha etkili organik gübreler kullanılabilir.Doğan beyin formülasyonu ve benim önerdiğim gübre örnek olarak verilebilir.Solucan gübresi bildiğim kadarıyla peyzaj bitkilerinde ve saksı bitkileride daha çok kullanılıyor.Az kullanıldığı için maliyeti göze pek batmıyor
Pardon solucan gübresini tavsiye eden abimize iletecektim mesajımı yanlışlıkla size iletmişim