Marka torbalara sahte gübre

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bir gübre şirketine yapılan incelemede üç gübre markasına ait boş ve kullanılmamış balya çuvallar tespit edildi. Kadirli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, sahte gübrede kullanılması planlanan üç gübre üreticisi firmaya ait çuvallarla ilgili olarak tutanak tutarak savcılığa suç duyurusunda bulundu.
İçeriği ne olduğu belirli olmayan toprak yapısını olumsuz etkileyecek atıklarla marka torbalara sahte gübre koyularak vatandaşlar mağdur edilecekti. Bu tür konularla sahte gübre sahte ilaç gibi ihbarlar her zaman değerlendirilerek olacak olumsuzlukların önüne geçilebiliyor.
images.jpeg.jpg

Gübre pahalı olunca tabi sahtecilikde çok arttı, iyi para kazanıyor sahteciler.

Gübrenin ucuzlaması şart, her şekilde ülke şartlarında çok kıymetli bir meta haline geldi gübre, oysa dünyada tarımda kullanılan, kimsenin yüzüne bakmadığı bişey...

Acaba bu sahte gübreler hep toros gübrenin çuvallarındamı oluyor?Ekli dosyayı görüntüle 42347
Eskiden 7kilo atarken şimdi neden 50kilo atılıyor elli oldu rahmetli babam 7kilonun üzeri yakarderdi fazlakacan yerler yanardida 25yil öncesi adamların imanı dini para olmuş ziraatcilar 33nitrayi 20kiloyu 2bol derdi bu sezon 40kilo ureatmistim çöp atmisik

Eskiden 7kilo atarken şimdi neden 50kilo atılıyor elli oldu rahmetli babam 7kilonun üzeri yakarderdi fazlakacan yerler yanardida 25yil öncesi adamların imanı dini para olmuş ziraatcilar 33nitrayi 20kiloyu 2bol derdi bu sezon 40kilo ureatmistim çöp atmisik
Mısıra 40 kg üre atıyorsun banamısın demiyor eskiden yatardı mısır , babam bana hala üre attırmıyor çeltiğe , bir sene atmış tırpancıya üstünü biçtirmiş hala o günlerde kaldık , şimdi çeltiğe üre atmayan yok demekki içerik düşürülnüş yada hammaddeden çalınıyor.

ARKADAŞLAR BU ÇOK CİDDİ BİR DURUM..BAKIYORUM FAZLA BİR TEPKİ GÖSTEREN YOK..HASAT ZAMANI GELİNCE VERİM AZ FİYAT DÜŞÜK MAZOT GÜBRE PAHALI DİYE YAKINIYORUZ AMA GÜBREYE VERDİĞİMİZ PARANIN NASIL ZAYİ OLDUĞUNU LABARATUVAR SONUCUNDA GÖRMEMİZE RAĞMEN ÇİFTÇİLER OLARAK TEPKİLERİ KİMSEYE DUYURMUYORUZ...KENDİNİZE GELİN ARKADAŞLAR TOROS GÜBRENİN DEĞERLERİ DÜŞÜK ÇIKMIŞ..VE HİÇ BİR YETKİLİDEN VEYA ÇİFTÇİDEN SES ÇIKMIYOR .DEMEKKİ HERKES HALİNDEN MEMNUN.............

Ekli dosyayı görüntüle 42376
Yetkiliye attığım mesaja cevap mantıklı gelmedi. İl tarım müdürlüğünde analiz yaptırmak istiyorum.
Ersen bey ben laboratuvar görevlisiyim, bir yandan da çiftçi lik yapıyorum küçük çaplı. Bu tür büyük firmalar bünyesinde laboratuvar bulundurur. Gerekli yerlere numune gönderirken, mesela 5 kg gönderiyor diyelim, yarım vardiya normal düzende çalıştırır adam makinayı numune alınır tahlil yapılır sonra eski düzen devam. Denetlemeler ansızın olmuyor, gümbür gümbür ben geliyorum derler. Ne yazık ki durum bu. Firmaya sorsan ispatla der. Bu söylediklerim tüm üretim yapan firmalar dahil, inşaat beton gıda kimya boya vs. Düzen kurulmuş değirmen dönüyor arada akıntı kuvvetini yitirir sonra tekrar gürül gürül akar. Ama helal olsun, ben ne yiyorum ne içiyorum veya ben ne kullanıyorum demeyen bir millet yok artık.

Ersen bey ben laboratuvar görevlisiyim, bir yandan da çiftçi lik yapıyorum küçük çaplı. Bu tür büyük firmalar bünyesinde laboratuvar bulundurur. Gerekli yerlere numune gönderirken, mesela 5 kg gönderiyor diyelim, yarım vardiya normal düzende çalıştırır adam makinayı numune alınır tahlil yapılır sonra eski düzen devam. Denetlemeler ansızın olmuyor, gümbür gümbür ben geliyorum derler. Ne yazık ki durum bu. Firmaya sorsan ispatla der. Bu söylediklerim tüm üretim yapan firmalar dahil, inşaat beton gıda kimya boya vs. Düzen kurulmuş değirmen dönüyor arada akıntı kuvvetini yitirir sonra tekrar gürül gürül akar. Ama helal olsun, ben ne yiyorum ne içiyorum veya ben ne kullanıyorum demeyen bir millet yok artık.
Maalesef dediklerinize sonuna kadar katılıyorum yani bağıra bağıra ben denetlemeye geliyorum denmez, habersiz sessiz sedasız baskın yapacaksın ki ne olup bittiğini göresin. Bir çok fabrikanın çalışma şekli bu şekilde denetleme heyeti gelmeden önce haber veriyor fabrika uygunsuz herşeyi saklıyor çevreye zarar veren makinaları kapatıyor pastasını kolasını meyve suyunu hazırlayıp bekliyor denetleme heyeti zaten denetlemeye gelmiyor yemek yemeye geliyor fabrikayı bile gezmiyor sadece bir iki evrağa bakıp gidiyor sonrasında fabrika eski düzen devam yani yaptırım namına birşey yok

Peki bu durumu bilip goz yuman o fabrikada calisan evine nasil ekmek götürüyor ?
Yukarıda anlattığım gibi, kanıt lazım. Ayrıca fabrikada her çalışan herşey den haberi olmaz. Adamlar operatör diyelim, makinayı kullanır işine bakar. Makina çalışıyor mu çalışıyor gibi. Benim gibi bir bölümde çalışan için zor bir durum. Kanıtlayamazsın kimseye derdini anlatamazsın. 2 3 kişinin eline saydığı zaman 50 şer bin lira yalancı şahit hazır. Zaten işçilerle arası bozuk düzeni bozuyor karalama kampanyası der, öyle kalırsın elin boş. Özel şirkette çalışan varsa eğer söylesin, sigorta sorguya çekecek işçileri denetime geliyor lar. Müdür kanka olmuş fabrika diyorki şunu şunu çağır 5 veya 6 kişi çağırıyor seçilmiş önceden bunlar yalaka yani. Anlatıyor düzensizlik yok çok iyi şartlarda çalışıyorum vs. Konu sapmasın konuşulacak çok şey var, ben uzatmayayım

O zaman biz keriz ve ahmağın önde gideniyiz. Devlet bize sahip çıkmadıktan kooperatifler birlikler bize sahip çıkmadıktan sonra garip çiftçi ne yapsın. Hollanda değiliz biz ki Meydanlara çıkıp sesimizi duyuralım. Bir tane tarım yetkilisi de çıkıp gerçeği aydınlatmadıktan sonra koca firma ile küçük çiftçi nasıl baş etsin.

O zaman biz keriz ve ahmağın önde gideniyiz. Devlet bize sahip çıkmadıktan kooperatifler birlikler bize sahip çıkmadıktan sonra garip çiftçi ne yapsın. Hollanda değiliz biz ki Meydanlara çıkıp sesimizi duyuralım. Bir tane tarım yetkilisi de çıkıp gerçeği aydınlatmadıktan sonra koca firma ile küçük çiftçi nasıl baş etsin.
Bu kerizlik değil ahmaklık da değil. Seni kandıran kimse zincirleme karaktersizlik nedeni ile halkanın en sonunda olduğumuz için zararı bize. Gübre dediğin neki, devlet istese 7 bölgenin 7 sine gübre fabrikaları kurabilir. Yem fabrikaları kurabilir. Biodizel üretimini serbest bırakabilir kooperatif ler için söylüyorum. Kısaca insanlarımız nedense devlet kurumuna işe başladığında karakterlerini evde bırakıp işe gidiyor. Herkes üzerine düşeni yapsa böyle bir problem olmaz