Massey Ferguson'la 2023 Harmanı

Ankara - Nallıhan Eymir Köyü Harmanı - 2023

20230707_165305.jpg

Güzel görüntüler, yalnız videoyu hazırlayan arkadaşlara bir sözüm olacak.

Bakın videoda görüntüler ülkemizde olduğu kadar tüm dünyada izlenebiliyor, nasılki her ülkenin iklim şartlarına uygun bitki örtüsü ve yetiştirilen tarım ürünler varsa ve buna bağlı tarım teknikleri yada teknolojisi varsa, her ülkenin kendine ait kültürel değerleride vardır.

Bunların hepsi videoda bir bütün teşkil ederse, ancak o zaman izleyenler tam olarak keyif alır, işin doğrusuda bu bütünlüğü sağlamaktır, değilse ortaya karışık bir yapım çıkar.

Neden bahsediyorum ben, evet bakın Amerikada tarım yapanlar kendi müziklerini, Amerikan caontry müziği vs ekleyerek bir videoyu youtube da paylaşıyor, bu son derece normal, lakin videoya bir japon müziği ekleyerek paylaştığı zaman, bunu izleyen bir italyan veya fransız garip garip bakar, en basitinden kendi amerkalı çiftçisi bile izlerken garipser, çünkü kel alakada maydanoz dedikleri durum, kültürel bir bütünlükten uzak görselllğin çirkinliği karşısında beğeni düşük kalır.

Ama tabi şimdi yotube da yapmış olduğun tarım işlerinin aynısını yapan ülkle vatandaşlarının videolarına hayran hayran bakarken, sende kalkar ülkende aynı çeşit tarımı yaparken video hazırladığında amerikan müziğini videon çok izlensin hayranlık uyandırsın diye eklemiş olabilirsin, yada işte buna kültürel etkileşim de denebilir, adamlardan etkilendiğin için böyle davranabilirsin, taklitçilik deniliyor buna, Etklendiğin için neden Amerikan müziğini videona arkada fon müziği olarak kullanıyorsunki, herkes aynı etkiyi görsün isterken, inanın bana yolunu bulamamış çizgisi belli olmayanların ve kültürünü yaşayamayanların takilitçiliğİnin çirkinliği daha rahatsız edici ve itici bir durum.

Üstelik dünyada izleyen olunca düşünsenize japon izliyor amerikan müziği videoda, yahu bura hiç amerikaya benzemiyor, kim bunlar? kültürel bir bütünlükten uzak, hiç ispanyol müziği ile yayınlanmış çinli bir arkadaşın tarım yaparken videosunu izledinizmi.Tabi bu hatayı genel olarak dünyada yapan epey var, ama işin doğrusu olduğunu söylenemez.

Bu yüzden net de bir dolaştım, ülkelerin müzikleri hakkında güzel bir video buldum, bakın her ülkenin kendine ait müziği var, kendine ait olmayan müzik ile kendine ait görüntüyü birleştirmenin doğru olacağını düşünen yanılır diyerek ülkelerin müziği hakkında yapılmış videoyu ekliyorumki yanışı yapanlara bir fikir versin, o videonun en sonundaki ülkemize ait müziği arkaya fon müziği olarak eklesen videona, videoyu izlemesi ne kadar güzel olurdu.