May Ayçiçek tohum firmasının tarla günü 21.08.2014 BABAESKİ

Ynt: May Ayçiçek tohum firmasının tarla günü 21.08.2014 BABAESKİ

Coral muazzam bir çeşit.Bu çeşiti bayırda,kusakta,ovada,kepirde,kumda toplam belki 1000 dönüm yerde yerinde tespit ettim,inceledim.Seneye kesinlikle ekeceğim.

Genel olarak son zamanlarda üretici firmalar atağa kalktı. May, LG, Pioneer bunlar önden gidiyor. Bizlerede incelemesi ve yorumlaması kalıyor. Ama May mühendisinin dediği cümle hoşuma gitti. Eline sağlık abi.

doganbey1 link=topic=77262.msg913428#msg913428 date=1408696419' Alıntı:
Genel olarak son zamanlarda üretici firmalar atağa kalktı. May, LG, Pioneer bunlar önden gidiyor. Bizlerede incelemesi ve yorumlaması kalıyor. Ama May mühendisinin dediği cümle hoşuma gitti. Eline sağlık abi.
Rica ederim doğancan.firmalar atakta bu aralar

fuatavni link=topic=77262.msg913221#msg913221 date=1408645112' Alıntı:
bende yol boyunda coral gördüm. genel olarak sanaylardan daha zayıf. hasat yapılırken görürsem tarla sahibinden bilgi alırım.

Sanaylar iyi ama çatalbaş konusunda illallah ettirdi bu yıl. Bi tarlada bilmem ama %5 ' ten fazladır. Firmaya haber verdik. Bugün yarın kontrole gelecekler.

2 güne gelmezlerse tüketici ihbar hattına kayıt bırakıcam. Olay o derecede.

Firmanın savunması da komik: 'kuvvetli yerlerde oluyor' böyle saçma cevap mı olur?

Benim gözlemlerime göre ise Tunca ' ların bu yıl 1. Sınıf olduğu yönünde. 2 yıl önce Gelibolu ' da kuruda 430 kg biçen gördüm. Inanamadık. (O yıl bazı buğdaylarda 400kg bilemediğimiz yerler olmuştu)

O zamandan beri niyetliydim, bu yıl kesinleşti fikirlerim. önümüzdeki yıl kesinlikle ekicem.

sebazios link=topic=77262.msg913447#msg913447 date=1408699860' Alıntı:
Sanaylar iyi ama çatalbaş konusunda illallah ettirdi bu yıl. Bi tarlada bilmem ama %5 ' ten fazladır. Firmaya haber verdik. Bugün yarın kontrole gelecekler.

Firmanın savunması da komik: 'kuvvetli yerlerde oluyor' böyle saçma cevap mı olur?

Benim gözlemlerime göre ise Tunca ' ların bu yıl 1. Sınıf olduğu yönünde. 2 yıl önce Gelibolu ' da kuruda 430 kg biçen gördüm. Inanamadık. (O yıl bazı buğdaylarda 400kg bilemediğimiz yerler olmuştu)

O zamandan beri niyetliydim, bu yıl kesinleşti fikirlerim. önümüzdeki yıl kesinlikle ekicem.
Abi biz yaklaşık 5 yıldır tunca ekmiyoruz. 5 yıl önce bizim köydeki tüm tuncalar köse hastalığına yakalandı. O yıllarda yağ oranı ve verim olarak en yüksek tohumdu ama hastalıktan dolayı millet ekmeyi bıraktı. Yol boyunda geçen tunca mr gördüm. Çok iyi gözüküyordu. Zannediyorsam sulanıyordu da. Bir daha ki geçişimde fotoğraf çekerim senin için.

sebazios link=topic=77262.msg913447#msg913447 date=1408699860' Alıntı:

Yılmaz sana verilen cevap banada verildi aynı şekilde.neymiş kuvvetli yede azarmış.azmaması için ilaç atıyoruz yaa

umutmalkoc link=topic=77262.msg913608#msg913608 date=1408736570' Alıntı:
Yılmaz sana verilen cevap banada verildi aynı şekilde.neymiş kuvvetli yede azarmış.azmaması için ilaç atıyoruz yaa

Gerçekten çok saçma bir cevap. Ne yani, verimli araziye ekmek mi hatamız?

Çatalbaş çıkmasın diye çorağa mı ekelim?

Işin aslı kuvvetli yerle, yılla, yağışla alakası yok bu işin. Hibrit tohumun üretilmesi esnasında yapılan hatalardan kaynaklanan bir durum. Tamamı ile de tohumdan kaynaklı.

Benim 300 metre altımda bir komşum, benimle aynı gün, daha taban ve kuvvetli bir tarlasına tunca ekti. Tarlada tek çatalbaş yok. Bir yaprak yaptı, ufak bi çocuğun üstüne battaniye diye örtersin. Onda neden çatalbaş yok?

Ben 174 Tüketici hattına bir kayıt açtırıcam. Sonuç alsam da alamasam da içimde uhde kalmaz. En azından bunu yaptım diyebilirim.

sebazios link=topic=77262.msg913624#msg913624 date=1408738332' Alıntı:
Gerçekten çok saçma bir cevap. Ne yani, verimli araziye ekmek mi hatamız?

Çatalbaş çıkmasın diye çorağa mı ekelim?

Işin aslı kuvvetli yerle, yılla, yağışla alakası yok bu işin. Hibrit tohumun üretilmesi esnasında yapılan hatalardan kaynaklanan bir durum. Tamamı ile de tohumdan kaynaklı.

Benim 300 metre altımda bir komşum, benimle aynı gün, daha taban ve kuvvetli bir tarlasına tunca ekti. Tarlada tek çatalbaş yok. Bir yaprak yaptı, ufak bi çocuğun üstüne battaniye diye örtersin. Onda neden çatalbaş yok?

Ben 174 Tüketici hattına bir kayıt açtırıcam. Sonuç alsam da alamasam da içimde uhde kalmaz. En azından bunu yaptım diyebilirim.
bencede kesinlikle tohumun genetik yapısı ile alakalı bir durum bu.yoksa nedenn kuvvetli yerde çatalbaş yapsın.yada madem kuvvetli yerde yapıyor neden bütün birkilerde yokta belirli oranda var tarlanın.firma muhendisleriyle irtibata geç tekrar ve son sözünü söyle onlara bence belki imana gelirlerde yardımcı olurlar

umutmalkoc link=topic=77262.msg913630#msg913630 date=1408738702' Alıntı:
bencede kesinlikle tohumun genetik yapısı ile alakalı bir durum bu.yoksa nedenn kuvvetli yerde çatalbaş yapsın.yada madem kuvvetli yerde yapıyor neden bütün birkilerde yokta belirli oranda var tarlanın.firma muhendisleriyle irtibata geç tekrar ve son sözünü söyle onlara bence belki imana gelirlerde yardımcı olurlar

Umut Abi bu tarz diyaloglara geçince, öyle bi moda giriyorlar ki insanı dilenci konumuna sokuyorlar.

Benim bir beklentim yok ki.

Tek isteğim adam gibi tohum üretsinler, başka çiftçi arkadaşım, kardeşlerim, ağabeylerim, meslektaşlarımın canı yanmasın.

Ben bir kez bayii aradım. Parti numarasını almak için (bendeki torbayı atmışım) Ardından gelişti olaylar. Bayi: 'sen arama, ben firmaya görüşeyim bi' dedi. Öyle kaldı. Yoksa şimdiye kadar 50 kere aramıştım. Bayi arkadaşım. Onu ezmek istemiyorum.

ali_durmuş link=topic=77262.msg913645#msg913645 date=1408739972' Alıntı:
Elinize sağlık Güzel paylaşım. May tohum bence en iyi tohumlardan biri. Biz şuan soya tohumunda en fazla verimi may tohumculukta buluyoruz.
çok saol Ali.bundan sonra firmalar daha da kaliteli ürünler geliştireceklerdir diye düşünüyorum.may ekmiyordum uzun zamandır ama seneye ekeceğim kesinlikle gayet güzel çeşitleri var bence

Umut hocam öncelıkle merhaba.

Bu sene hem coralı hemde meteor u ektım.Sağolsun bizim ilçedeki mühendis arkadaş tohumları tedarık etti getirdi.

Tek tarlada lg 5580 coral pıoer ll62 ce pıoner ll05 i etim. şu an ki duruma göre coral boyca üstün ama diğerlerine göre çok stabil. ll 62 ters U oldu nerdeyse. yarın resımlri ccekip gösterirm inşalalh.

Meteor cinsi ise Lg 5542 ile yarışamaz gibi şu ankı görüntüye göre .intervixli çeşitlerde bnm fikrime göre lg5542 pıoner lc%3 meteor ancak 3. sırada olurç

YYCİNAR link=topic=77262.msg913651#msg913651 date=1408740346' Alıntı:
Umut hocam öncelıkle merhaba.

Bu sene hem coralı hemde meteor u ektım.Sağolsun bizim ilçedeki mühendis arkadaş tohumları tedarık etti getirdi.

Tek tarlada lg 5580 coral pıoer ll62 ce pıoner ll05 i etim. şu an ki duruma göre coral boyca üstün ama diğerlerine göre çok stabil. ll 62 ters U oldu nerdeyse. yarın resımlri ccekip gösterirm inşalalh.

Meteor cinsi ise Lg 5542 ile yarışamaz gibi şu ankı görüntüye göre .intervixli çeşitlerde bnm fikrime göre lg5542 pıoner lc%3 meteor ancak 3. sırada olurç
mrb Yıldıray hocam.ben bu sene may hiç ekmedim ama bana çeşitleri fena gelmedi.en iyisi aynı tarlada aynı işçilikle sonuçları kıyaslamak.sen ekmişsin en iyi kıyaslamayı sen yaparsın bizlerle paylaşırsan seviniriz hocam saygılar

Güzel paylaşım.
may tohumu bende kullandım..
her iklime uygun tohum seçenekleri ile ismi öne çıkan bir firma..
inşallah muvaffakiyetleri devam eder..

YYCİNAR link=topic=77262.msg913655#msg913655 date=1408740736' Alıntı:
Hayırlısıyla hasadı yapınca inşallah sonuclrı paylaşırım hocam görüşürüz.Adnan abi ve diğer arkadaşlara selamlar..
çok saol hocam merakla bekliyoruz sonuçları.arkadaşlara selamını söylerim hocam yine görüşürüz

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=77262.msg913657#msg913657 date=1408740870' Alıntı:
Güzel paylaşım.
may tohumu bende kullandım..
her iklime uygun tohum seçenekleri ile ismi öne çıkan bir firma..
inşallah muvaffakiyetleri devam eder..
teşekkür ederim bende sonuçları görüp seneye ekeceğim may tohumları

Eline sağlık Umut hocam.Bizim burada dibimizdeki köyde May tohum tarla günü yaptı.İşe başladığımdan dolayı gidemedim.Görüyorum ki çiçeklerin yapısı güzel duruyor.Neticesi de güzel olur inşallah.Tarla gününde çekiliş var mıydı? Burda varmış.

alper4u link=topic=77262.msg913691#msg913691 date=1408775771' Alıntı:
Eline sağlık Umut hocam.Bizim burada dibimizdeki köyde May tohum tarla günü yaptı.İşe başladığımdan dolayı gidemedim.Görüyorum ki çiçeklerin yapısı güzel duruyor.Neticesi de güzel olur inşallah.Tarla gününde çekiliş var mıydı? Burda varmış.
bizim burda da çekiliş yapıldı toplamda 334 kişi katılarak form doldurmuş.11 kişiye may tohumun 1 torba ayçiçek tohumu hediye edildi ama bana çıkmadı.ama seneye asfalt boyunda yerlerim var muhendis ile görüştük verirseniz tanıtım amaçlı ekeriz diye olumlu yaklaştı seneye göreceğiz

alper4u link=topic=77262.msg913691#msg913691 date=1408775771' Alıntı:

Alper DLG ' nin çekilişi hangi gün olacaktı? Bize de verdiler numara ama takip etmedik. 1 torba günebakan hiç fena olmaz..

Birşeyler çıkmış olabilir :D