Mera artı besi büyükbaş besiciliği

mera hayvancılığı yapanlardan bilgi almak istiyorum yer afyon emirdag mera var 30-50 büyükbaş hayvan alıp mera artı 4 ay kısa besi sonra kesim olmak kaydıyla bu işe girmek istiyoruz köyde tarlalarımız traktör ve tüm ekipman mevcut senelik 200-250 dönüm yer ekiyoruz arpa buğday arazi kurak yem sıkıntımız olmaz saman sıkıntısı da olmaz eskiden babamlar yapardı kış çıkınca karstan alıp merada otlatıp 4-5 ay kısa besi yapıp satardı sonra ankaraya göç falan derken kasldık şehirde tekrar bu işe girecem ama şu aralar herşey değişti siz bu işin uzmanlarından yardım almak istiyorum bu yöntemle yani kış çıkar çıkmaz danaları alsak bunları eylül ayına kadar yani otlar kuruyana dek merada otlatsak ve 4-5 ayda kısa besi yapsak nasıl olur bu hayvanlar kaç aylık olmalı bu plana göre ve kaça alınır arpa çavdar zaten ekiyoruz saman için ve arpaya ek olsun diye fiğ eksek hem tane hemde samanını kullanırız zaten köye ekip biçmek için gidip geliyoruz şehirde artık tat kalmadı burda harcadığım emeği köyümde harcasam inanın daha çok kazanırım ama işte ...
bu konuda bana bilgi verecek arkadaşlar telefonunuzu mesaj atarsanız ararım

mera hayvancılığı yapanlardan bilgi almak istiyorum yer afyon emirdag mera var 30-50 büyükbaş hayvan alıp mera artı 4 ay kısa besi sonra kesim olmak kaydıyla bu işe girmek istiyoruz köyde tarlalarımız traktör ve tüm ekipman mevcut senelik 200-250 dönüm yer ekiyoruz arpa buğday arazi kurak yem sıkıntımız olmaz saman sıkıntısı da olmaz eskiden babamlar yapardı kış çıkınca karstan alıp merada otlatıp 4-5 ay kısa besi yapıp satardı sonra ankaraya göç falan derken kasldık şehirde tekrar bu işe girecem ama şu aralar herşey değişti siz bu işin uzmanlarından yardım almak istiyorum bu yöntemle yani kış çıkar çıkmaz danaları alsak bunları eylül ayına kadar yani otlar kuruyana dek merada otlatsak ve 4-5 ayda kısa besi yapsak nasıl olur bu hayvanlar kaç aylık olmalı bu plana göre ve kaça alınır arpa çavdar zaten ekiyoruz saman için ve arpaya ek olsun diye fiğ eksek hem tane hemde samanını kullanırız zaten köye ekip biçmek için gidip geliyoruz şehirde artık tat kalmadı burda harcadığım emeği köyümde harcasam inanın daha çok kazanırım ama işte ...
bu konuda bana bilgi verecek arkadaşlar telefonunuzu mesaj atarsanız ararım
Meranız varsa kesinlikle angus v.b. etçi ırk hayvanların dişisini bedava besleyebildiğiniz kadar besleyip senede 1 yavru elde etmeye oynayın. Angus diğer etcilere göre çok daha az hasta olur. Doğumu çok aşırı kolaydır. Etçi ırk yapmak isteyip de yapamayanların sebeplerinin çoğu mera olmamasıdır. 50 adet anaç angusu erkek secilmis spermayla tohumlasanız 40-45 adet erkek angus oraya çıkar. Youtube de saçlılar çiftliğinin videosunu izleyerek daha kapsamlı bilgi edinebilirsiniz

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Kulaktan dolma is yapma tvde izleyip biseyler ogrenenlerden akil alma bu isi gercek yapan merayi meraciligi bilenle is yap merada yesil ot yiyen hayvan kilo yapmaz kesimde bos cikar besi hayvanina meraya vitamin alsin gunes alsin ayaklari acilsin fazla masraf olmasin mesala kurbana cok zaman varsa zaman gecsin diye bir cikarirsin yesil ot yiyen hayvani kasap kesmez bilmiyorsan inek yapmayada hic kalkma simdi 10 20 erkek alarak alarak basla isi biraz ogrenince cogalt fazla acilma mesala 50 hayvana 250 bin verecen 250 binde hazırda beklemesi gerek yemi samani isci masrafı icin bir o kadarda olmali kesdigin hayvan enkotu canli ağırlık 750 800 arasi olmali o agirliga kadar cikarmalisin yuzde elli ellibes randiman verirse yani canli 750 kilo gelen kesimde karkas370 400 kilo arasi olmaliki para kazanirsin canli besiye aldigin hayvan 350 kilo arasi olmali o kilida hayvan 4500 5000 arasi belki biraz daha dusuk olur sehire irka göre fiyat degisiyor kesimde minimum 350 kilo gelirse 350×25 =yuvarlayarak 9bin eder 5bin al satim 9bin aradaki hayvan basi 4 bin kalir bun7n iciden yem isci amartisman herseyi çıkınca karini görürsün burda fiyatlari bilerek yuksek satimi ve canli agirligi dusuk tuttumki hayal perest olma karşına cikabilecek riskleri bil diye

Kulaktan dolma is yapma tvde izleyip biseyler ogrenenlerden akil alma bu isi gercek yapan merayi meraciligi bilenle is yap merada yesil ot yiyen hayvan kilo yapmaz kesimde bos cikar besi hayvanina meraya vitamin alsin gunes alsin ayaklari acilsin fazla masraf olmasin mesala kurbana cok zaman varsa zaman gecsin diye bir cikarirsin yesil ot yiyen hayvani kasap kesmez bilmiyorsan inek yapmayada hic kalkma simdi 10 20 erkek alarak alarak basla isi biraz ogrenince cogalt fazla acilma mesala 50 hayvana 250 bin verecen 250 binde hazırda beklemesi gerek yemi samani isci masrafı icin bir o kadarda olmali kesdigin hayvan enkotu canli ağırlık 750 800 arasi olmali o agirliga kadar cikarmalisin yuzde elli ellibes randiman verirse yani canli 750 kilo gelen kesimde karkas370 400 kilo arasi olmaliki para kazanirsin canli besiye aldigin hayvan 350 kilo arasi olmali o kilida hayvan 4500 5000 arasi belki biraz daha dusuk olur sehire irka göre fiyat degisiyor kesimde minimum 350 kilo gelirse 350×25 =yuvarlayarak 9bin eder 5bin al satim 9bin aradaki hayvan basi 4 bin kalir bun7n iciden yem isci amartisman herseyi çıkınca karini görürsün burda fiyatlari bilerek yuksek satimi ve canli agirligi dusuk tuttumki hayal perest olma karşına cikabilecek riskleri bil diye

Merada besicilik olmaz zaten usta alacaksin 50 dişi angus atacaksin erkek tohumu çıkanı besiye alacaksın para o zaman kazanılır.

Henüz yapmiyorum abi bende bu foruma bilgi sahibi olmak icin üye oldum. Besi icin mera iyi olmuyor da kurbana bazen iyi oluyor mera hayvaninin eti az olur da lezzetli olur. 7 sene kadar önce ankara çamlıdereden kurbana bitane mera malı almıştık. Eti cok azdı ama o lezzeti ben hala unutamam.:)

Bilmedigin bisey hakkında fikir verme insanlari yaniltma ben 15 senedir hayvancilik yapiyorum hemde mera inekciligi yapiyorum hayvanciligin en zoru mera inekcilidir en karlisi bu ama en zoruda bu adamin elinde uc bes kuruş parasi varmi yokmu kimbilir yanlis kulaktan dolma seylerle fikir verip yanlis yonlendirip elindeki paradanda etme insanlari

Bilmedigin bisey hakkında fikir verme insanlari yaniltma ben 15 senedir hayvancilik yapiyorum hemde mera inekciligi yapiyorum hayvanciligin en zoru mera inekcilidir en karlisi bu ama en zoruda bu adamin elinde uc bes kuruş parasi varmi yokmu kimbilir yanlis kulaktan dolma seylerle fikir verip yanlis yonlendirip elindeki paradanda etme insanlari

Peki usta iyi diyon da benim söylediğim yanlis birsey olsa dediğinde haklısın. Eger dedigim dogruysa sirf ben yapmiyorum sen yapiyorsun diye beni elestirmen güzel bir hareket mi? Şimdi ben sana soruyorum: merada bedavaya angusu besleyip kısın ucuza ahirda bakarak senede 1 yavrusunu almak kârsız ve kotü bir iş mi?

Meraya çadır kurmada herhangi bir yasal kısıtlama varmı acaba istediğimiz yere çadır kurup hayvancılık yapabilirmiyiz zira bizim ahır çok küçük 10 -15 başlık büyütemiyoruzda arsa sıkıntısı var köye yakın bir yere çadır kursam sıkıntı olurmu çevremdekilere soruyorum kimse bişey bilmiyor

Sayin Kartalcali

Butun ulkelerde mera kullaniliyor, et irki icin bunu kullaniyorlar. Bizde herkes yem pahali mera iyi degil diyor. Bize hayvan satanlarda , o ulkelerde kesif yem bizden cok daha ucuz degil ki.

Sanirim bizim meralarimiz buyukbasa uygun degil, yillarca bedava otlatma icin kullanilmis, yani meraya bedava diye gidilmis, kimse o merayi korumak icin birsey yapmamis. Zahmet edip tohum atmamis, gubre atmamis Allah verir deyp gecmis.

Siz mera hayvanciligi yaptiginiz icin ve ogrenmek icin soruyorum, suni mera devlet tarafindan desteklense, ornegin tohuma tesvik verilse iyi olaz mi ?

Simdi ciktigi merada hem boy olarak hen dagilim olarak iyi ot olsa, ornegin hayvan 2-3 dekarda doyabilecegine bir dekarda doysa, otlar muhtelif bitkilerin karisimi olsa ( bezelye, fig, reygras, arpa gibi ) o zamanda mera yetmez mi ?

Yurdisinda suni mera yapip surekli bakimla canli tuttuklarini okuyor ve goruyoruz biz yapabilsek nasil olur. Yapmak icin ne lazim ?

Kardesim bak bilmeyen bir adama akil veriyorsun hayvancilik kademe kademedir besi en kolayı riski en azdir alir besler hayvan ölmedikten sonra karda etmese parasi kaybolmaz hayvan kesimde ettigi masraflarla parasini verir en fazla bir sene boşa calismis olur beside iki cesittir biri erkek besisi ikincisi inek besisi kısır inek alirsin beslersin en fazla 4 ay deyince kesiler bunun riski daha azdir kari bellidir ikinci kademesi inekciliktir bu riskli istir beslemesi dogurmasi sagmasi hep derttir en risklisi mera hayvancili insanlari bildiği seye en rislik olana sürüklüyorsun bu yaptigin yanlis

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Sayin Kartalcali

Meralarin tesvikle islah edilmesi faydali olur mu ? Koyluler boyle bir is birlesirler mi ?

Neden israrla soruyorum soyleyeyim, kanunlar falan degistiriliyor, verimli olmayan meralar ve ekilmeyen arazileri buyuk sirketlere verecekler onlar gelip mera islahi, suni mera yapip uretim ve besi yapinca millet baslayacak, bu sirketler bizim malimiza kondu biz hayvan cikaramiyoruz falan. Meshur soz yemeyenin malini yerler.

Benim bahsettigim et irki yani sutu sagilmaycak yavrusunu emzirecek hayvanlar.

Sizin dusunceniz nedir ? Eli tasin altinda olan kisi olarak gorusunuz degerli, cozum olarak ne dusunuyorsunuz ?

Israrla yazmamin sebebi var. Arkadaslar hayvan aldigimiz ulkelere bakin, Hollanda arazisi bizim Ceylanpinar Devlet Uretme Ciftliginden kucuk, irlanda olsun, yanina litvanya, Estonya yi da koyun Konya kadar etmiyor. Bunlar nasil mera yapip hayvan yetistirip bize satiyor ? Onlarin yaptigi bizim yapamadigimiz nedir ?

Televizyonda Arjantin`i izliyoruz, genis ovalar, meralar hayvanlari yayip yetistiriyorlar, ama incelediginizde goruyorsunuzki onlar 16-17 aylik degilller 2 seneden fazla bakiyorlar, son zamanlari geldiginde gece konakladiklari yerlerde kesif yem veriyorlar, hatta 2-3 metre boyunda yalama taslari ve tuz bloklari var, yani sadece ot yemiyor hayvanlar, et irki olduklarindan sut sagmiyorlar sadece kendi ihtiyaclari icin birkac hayvani sagip sutunu kullaniyorlar.

Benim aklimin erdigi bir sekilde meralari islah etmek, suni mera yapmak, sizler ne dusunuyorsunuz ?

Piyasa şartlarında istikrar sağlanamıyor.Zaman geldi, süt fiyatları güme gidince 40 kg süt veren inekler 15 sene önce bıçağa gitti, işletmeler kapandı(2000 li yıllar), kar-zarar elinde hayvan tutan 2003-4 yıllarda fiyatlar 3 e katladı, damızlık hayvan varlığı azalınca dışarıdan hayvan alındı, fiyatlar köpürtüldü, kaba ve suni yem fiyatlarında oynaklık yaşandı, 50 kuruşa süt satarken, markette 100 kuruştu, şimdi 130 kuruşa satarken markette 335 kuruş, aralık çok fazla açıldı, et piyasası 8 TL market 11 TL, şimdi 28 tl market 40 TL kabul edilebilir.Süt ürünlerinde fiyat aralığı açıldı.
Süt ineğinde özel ırk sertifikalı Hollanda Holstein ırk hayvan bakan işletmeler var.Günlük 3 sağım gerektiriyor. Sütü kendi pazarlarsa işin içinden çıkıyor, yoksa sıkıntı çok.
Hollanda da aile işletmeleri, büyük çiftlik arazileri var, 50 başlık inek işletmeleri, sadece basit bir ikili sağım ünitesi ile idare ediliyor.200-300 dekar alan çitle çevrili, yataklık alanlar mevcut, ahır maliyeti dahi yok, bunun yanında profesyonel işletmelerde var.
İstikrar sağlanırsa hepsi olur.
[video=youtube;c7YfF35Yz-w]https://www.youtube.com/watch?v=c7YfF35Yz-w[/video]

Kardesim bak bilmeyen bir adama akil veriyorsun hayvancilik kademe kademedir besi en kolayı riski en azdir alir besler hayvan ölmedikten sonra karda etmese parasi kaybolmaz hayvan kesimde ettigi masraflarla parasini verir en fazla bir sene boşa calismis olur beside iki cesittir biri erkek besisi ikincisi inek besisi kısır inek alirsin beslersin en fazla 4 ay deyince kesiler bunun riski daha azdir kari bellidir ikinci kademesi inekciliktir bu riskli istir beslemesi dogurmasi sagmasi hep derttir en risklisi mera hayvancili insanlari bildiği seye en rislik olana sürüklüyorsun bu yaptigin yanlis

Biliyom abi biliyom hepsini biliyom dediğin de doğru da besi işi çok kolay bir iş. Ama bu dediğim angus ırkını bilen bilir çok sağlam ırktır tabiri caizse reno 12 gibi maldır. O abimize o yüzden bunu söyledim. Doğumu da çok kolay hic insan müdehalesi olmuyor aşısını yap geç. Bir ara ankara balâ da bir tanıdık yapıyordu onlar ahırda besliyordu angusları. Sağlamlık ve kolay doğumdan çok memnundular. Ama ahırda bakınca kârlılık düşüyor diye süte döndüler. Angusu biraz araştırmayla o kadar da zor olmadığını ama besi kadar kolay olmadığını da görürsünüz. Dediğiniz doğru besi çok kolay iş ama üretim ve katma değer olmadığı icin çok iyi bir iş değil. Bu söylediğim işi biraz araştırın angusa dönme isteği sizde bile oluşabilir:) saygılar

Ülkemiz mera olarak küçükbaşa daha uygun otlar kısa zayıf besleyici değil evet ama bir şekilde kiralanabilir yada irtifak hakkı olarak alınır ise çok güzel ıslah edilir, çitlere bölünür ve münavebeli otlatma yapılabilir.
Kira+Islah+Tohum+Gübre+Sulama vs gibi masraflar çıkarılır bakılır uyarsa neden olmasın. Erkekler 8. aya kadar anneleriyle beraber otlar sonra mecbur ahıra alacaksınız zaten ergenlikleri tamamlandığı için aşma yapar rahatsız ederler diğer hayvanları. Onun dışında şuan konya gibi bir yerde meralarda ot namına bir şey yok zaten niye hayvanlarımı çıkarıpta riske atayım.. Diken batar, Yılan sokar, Hastalık kapar vs bir sürü risk var ve şuan ki mevcut ot için de o risk değmez. Tarlam varsa da mera yapmam ekerim biçerim onu yediririm.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Neyin nerde yapılacağıni bilebimek
Neyin nereye uygun olduğunu bilebimek co önemli
Karadeniz ic anadolu farklı
Nerede büyük bas nerede kucuk bas nerde sut nerde et hayvanı olur bu onemli
Hayvanda olsa o bölgenin o toprağın ürünüdür sonucta oluyorsa olur olmuyorsa fenni sistem ile para kuvvetine zorlan oldurmak milyonlar yatirip umut baglamak yanlış
Doğru yerde doğru yapılan iş daha az masraf ile olur

• Beğen
Tepkiler: atmo

Benim anlamadagim dededen atadan gelen bilgilere bakıyorum hep dogru duzgun seyler bu yorenin bu ülkenin iklimine uygun hayvanları avrupanin iklimine uygun hayvanlariyla değiştirdik simdi bocalayip duruyoruz 80 yasindaki adamin yanina gidiyorum bisey soyluyor televizyondaki veterinere bakıyorum 80 yasindaki cahil koylu sayilan adam ondan daha once biliyor

Benim anlamadagim dededen atadan gelen bilgilere bakıyorum hep dogru duzgun seyler bu yorenin bu ülkenin iklimine uygun hayvanları avrupanin iklimine uygun hayvanlariyla değiştirdik simdi bocalayip duruyoruz 80 yasindaki adamin yanina gidiyorum bisey soyluyor televizyondaki veterinere bakıyorum 80 yasindaki cahil koylu sayilan adam ondan daha once biliyor

Neden bocalıyorsunuz abi ne gibi sorunlarla karşı karşıyasınız