Mibzer İçin Lastik Teker Merdane Yapımı

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Daha önceden nasıl yapılacağına dair bilgi alış-verişinde bulunduğumuz lastik tekerli merdane veya yerel adıyla yuvak
çalışmamı tamamladım.

Bir arkadaşımın hurdaya ayırdığı zirai uçağı var. Elinde bulunan eski uçak lastiklerini bana verdi. Bende evde fırsat buldukça çalışarak işi tamamladım.

Nasip olursa ekim işleminde çalışma videosunu da paylaşırım. Aşağıdaki videoda bitmiş hali var.

https://www.youtube.com/watch?v=U5gSFfbLtlw&feature=youtu.be

2016-10-22 10.54.53.jpg

2016-10-22 13.02.27.jpg

qd.jpg

2016-10-22 10.59.05.jpg

2016-10-22 10.57.26.jpg

Güzel çalışma, tebrikler.
Yalnız buna gerek varmı? tartışmaya açık bir uygulama. Ben şahsen ekim sonrası hava alanı misali düzleştirmeyi uygun görmüyorum.
Toprak yüzeyi hafif kesekli, tarla tesviyesi lazere yakın düzgün olmalı.
Erezyona davetiye çıkartıyor bu tür uygulamalar, toprağın su tutma ve su almasını engelliyor. Tav varsa çıkışı hızlandırabilir, tav yoksa kayse denilen kaymak tabakası oluşumuna davetiye, tav varsa zaten çalışması sıkıntı,
bence bunun yerine şu trakya tipi mibzerlerin kırlangıç tırmıkları bu mibzerlerede takılmalı.

Güzel çalışma, tebrikler.
Yalnız buna gerek varmı? tartışmaya açık bir uygulama. Ben şahsen ekim sonrası hava alanı misali düzleştirmeyi uygun görmüyorum.
Toprak yüzeyi hafif kesekli, tarla tesviyesi lazere yakın düzgün olmalı.
Erezyona davetiye çıkartıyor bu tür uygulamalar, toprağın su tutma ve su almasını engelliyor. Tav varsa çıkışı hızlandırabilir, tav yoksa kayse denilen kaymak tabakası oluşumuna davetiye, tav varsa zaten çalışması sıkıntı,
bence bunun yerine şu trakya tipi mibzerlerin kırlangıç tırmıkları bu mibzerlerede takılmalı.

Çok isabetli bir konuya değindin. Son zamanlarda moda olan MERDANE konusunu derin şekilde araştırdım. Çok uzun konular ama kısaca şöyle:

Ziraat uzmanları 1984 yılından bu yana araştırıp rapor hazırlamışlar. Üniversitelerin yayınlarında var. Bazı yönden faydalı bazı yönden ise sakıncalı bulunmuş. Kesin olarak hiçbir uzman merdane tam olarak faydalıdır raporu vermemiş.

Özellikle senin bahsettiğin "ekimden sonra toprağın beton gibi yapılması" doğru değil. Özellikle yağmur alan bölgelerde ve tavlı toprakta MERDANE çekilmeyecek.

Benim mibzerimde BASKI TEKERLERİ yok. Yeni mibzerlerde var. O yüzden bu baskı tekerleri kadar çok az toprağı bastıracak bir alet tasarladık. Bu yaptığımız yuvak toprağı beton gibi yapmayacak sadece hafif bir sıkıştırma görevi yapacak.

Şöyle bir deney yapacağız; Mibzer ile ektikten sonra toprağı kontrol edeceğiz. Elimi toprağa daldıracağım, eğer elimi toprağa daldırdığımda toprağı normal şekilde alabiliyorsam çok iyi. Eğer toprak çok sıkışmış ve elim toprağa girmiyor ise kötü.

Amacım tohumun hafif şekilde bastırılması. İnşallah başarılı olurum.

• Beğen
Tepkiler: nailyetek