Mısır fiyatları çiftçileri mutlu etti

Türkiye'nin mısır ihtiyacının önemli bölümünün karşılandığı tahıl ambarı Konya'da, 1 milyon dekar alanda tarımı yapılan ve açıklanan taban fiyatın yüzde 40 üzerinde alıcı bulan mısır, yüksek piyasa fiyatıyla çiftçiyi sevindirdi.​

Türkiye'de hububattan sonra mısır üretiminin de merkezi olan Konya'da, 1 milyon dekar alanda ekimi yapılan, taban fiyatın yüzde 40 üzerine çıkan fiyatından dolayı çiftçiler arasında "sarı altın" olarak da anılan mısır, üreticisinin yüzünü güldürüyor.

Tarımsal faaliyetlere uygunluk açısından dünyanın en önemli alanlarından biri konumundaki Konya Ovası'nda çiftçi, sezonun son ürünlerinden mısırın hasadını gerçekleştiriyor.

Kritik tarım ürünlerinin takibi amacıyla oluşturulan Tarım ve Orman Bakanlığı Ürün Masaları'nın hazırladığı "Mısır Analiz Raporu"na göre bu yıl, ülke genelinde Cumhuriyet tarihinin en yüksek üretimi bekleniyor.

Tohumunda yapılan ıslah çalışmaları, devlet destekleri ve modern tarım teknikleri sayesine Konya'da her geçen yıl ekim alanı artan mısırda, bu yıl 1,5 milyon ton rekolte hedefleniyor.

Ülke genelinde 6,5 milyon ton tahmin edilen rekoltenin 2,5 milyon tonunun, Konya Ovası ve çevresinden karşılanması öngörülüyor.
Türkiye'de mısır üretiminin üçte birinin gerçekleştirildiği ovada, buğdaydan sonra en çok üretimi gerçekleştirilen ürün, fiyatıyla üreticiyi memnun ediyor.
Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu AA muhabirine, üretimi ve tüketimi her yıl daha da artan mısırın, kalitesi ve fiyatıyla çiftçiyi sevindirdiğini söyledi.

Piyasa fiyatlarının, taban fiyatını geçerek beklenenin çok üzerine çıktığını aktaran Soylu, bu yıl Konya'da yaşanan verim kaybını yüksek fiyatın telafi ettiğini dile getirdi.

"KONYA MISIR ÜRETİMİNİN MERKEZİ OLDU"

Çiftçilerin mısırı altın kadar değerli gördüğüne değinen Soylu, "Toprak Mahsulleri Ofisi, ton fiyatını bin 325 lira açıklamıştı fakat Konya Ticaret Borsası'nda bin 900 liraya kadar dayandı. Bu da çiftçiler arasında mısır için 'sarı altın' tabirinin sık kullanılmasına neden oldu." dedi.

Süleyman Soylu, mısır ekim alanlarının Konya Ovası'nda son 10 yılda çok ciddi miktarda arttığını ve bunun sonucunda bölgenin mısır üretim merkezi haline geldiğini vurgulayarak, "Geçmişte bölgede sınırlı miktarda olan üretim, bugün 1,5 milyon tona kadar çıktı hatta Konya Ovası, çevresiyle 2,5 milyon ton mısır üretir hale geldi. Bu da Türkiye üretiminin yüzde 30'undan fazlasına tekabül ediyor." diye konuştu.

"FİYAT BEKLENTİMİZİN ÜZERİNE ÇIKTI"

Mısır üreticisi Musa Tutar da beklentilerinin bir hayli üzerine çıkan fiyatların, kendilerini oldukça memnun ettiğine dikkati çekti.
Dekardan geçen yıl 1600-1700 kilo alırken, bu yıl 1000-1100 kiloya düştüğünü dile getiren Tutar, "Bu da çıkışların yaşandığı ilkbahar dönemindeki don zararından kaynaklandı. Verim düşmesine rağmen bu yıl fiyatların beklentimizin çok üstüne çıkması, yaşadığımız kaybı ortadan kaldırdı." değerlendirmesinde bulundu.

"GELECEK YIL ÇOK DAHA FAZLA EKECEĞİZ"

Çiftçi Tahir Sertdemir ise bu yıl 250 dekar alanda mısır ektiklerini yüksek getirisinden dolayı gelecek yıl daha çok üretmeyi planladıklarını belirtti.
Verimde sıkıntı yaşayan bazı çiftçiler olmasına rağmen kendisinin dekardan 1600 kilo ürün aldığını dile getiren Sertdemir, "Fiyatı da çok güzel. Bu kadar yükselmesini beklemiyorduk. Mısır bu sene gerçekten yüzümüzü güldürdü. Gelecek yıl çok daha fazla ekmeyi planlıyoruz. Şimdiden yerini hazırladık. Yaklaşık 400 dekar mısır ekeceğiz." ifadesini kullandı.

Barajımız dipte,sadece balıkların yaşayabileceği kadar suyu var.Ovanın diğer tarafı ırmak içine pompa kurarak suyu 4-5 mt yükseğe çıkartmak için saatte 10 litre mazot harcayarak kanalizasyon ve ahır sularını çekiyor onlarda cılız.Bunun için 300-400-500 bin liralık traktörler kullanılıyor.En ufak kuyruk mili problemleri 8-10 bin liradan başlar.Bunlar ne için,ekilmiş buğday yeşersin diye.Ya sonrası? Ben yağış olmadığı için ,bu şekilde sulamanın masrafına değmeyeceğini düşünerek daha ekim yapmadım.Buğdayın durumu böyleyken bu şartlarda mısır ekimi zaten hayal.
Her kuraklık dönemi bir öncekinden daha ağır geçiyor.Konya ovasına gelince: Akarsuyun olmadığı yerde , yeraltında binlerce yılda birikmiş suyu çekerek daha ne kadar sulu tarıma devam edebilir?Trakyadaki yeraltı suyunu da endüstri kurutuyor.Kısacası şartlar böyle devam ederse gidebildiğimiz yere kadar gideceğiz.

Son düzenleme:
Barajımız dipte,sadece balıkların yaşayabileceği kadar suyu var.Ovanın diğer tarafı ırmak içine pompa kurarak suyu 4-5 mt yükseğe çıkartmak için saatte 10 litre mazot harcayarak kanalizasyon,ahır sularını çekiyor onlarda cılız.Bunun için 300-400-500 bin liralık traktörler kullanılıyor.En ufak kuyruk mili problemleri 8-10 bin liradan başlar.Bunlar ne için,ekilmiş buğday yeşersin diye.Ya sonrası? Ben yağış olmadığı için ,bu şekilde sulamanın masrafına değmeyeceğini düşünerek daha ekim yapmadım.Bu şartlarda mısır ekimi zaten hayal.
Her kuraklık dönemi bir öncekinden daha ağır geçiyor.Konya ovasına gelinve: Akarsuyun olmadığı yerde , yeraltında binlerce yılda birikmiş suyu çekerek daha ne kadar sulu tarıma devam edebilir?Trakyadaki yeraltı suyunu da endüstri kurutuyor.Kısacası şartlar böyle devem ederse gidebildiğimiz yere kadar gideceğiz.

Burda da barajın 1 tanesi tamamen bitti dsi ye bağlı değildi herkes kafasına göre kullandı dsi ye bağlı olan biri de %80 civarında boşaldı yeni barajı da dolduruyorlar şuan en fazla yağış mayıs Haziran ayında düşüyor uzmanlar nisan yağışlarından da ümitli kapakları açarlarsa belki bahar yağmurlarıyla 2 defa sulama yapabiliriz sonumuzun ne olacağı belli değil

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.
Seneye bu çekirdek le
Mısır fiyat yere düşebilir

Busene patatates ve domates çiftçiyi üzdü
Patates ve domates ekenler bölgemizde diğer iki ürüne mısır ve çekirdeğe yönelme olacak çiftçilerin yorumuna göre

Eskiden iç piyasada biraz yükselince hemen ithal geliyordu ürün çünkü dışarda ucuzdu kur yükseldiği için iç piyasa daha cazip bu yıl ki fiyatlar seneyede olsa olur aslında

Mısırda para kazanıldı ama geçen yıla göre bizim bölgede verim kaybı yaşandı Ramazan bayramı arefesinde yaşanan don olayından dolayı kimi mısırlar tamamen kurudu bozulup tekrar ekildi fazla kurumayanlarda geçen yıla göre 300 kg civarında verim kaybı yaşandı fiyat yüksek olması biraz zararı kapattı.

Maliyet hesabı yapılıp tekrar ekilmesini tavsiye ediyorlar burda şekerpancarı nisan donlarına yakalanabiliyor don olacağı gece tarla etrafında ortasında lastik yakılıyor biz denemedik ama işe yaradığını söylüyorlar

Burda da barajın 1 tanesi tamamen bitti dsi ye bağlı değildi herkes kafasına göre kullandı dsi ye bağlı olan biri de %80 civarında boşaldı yeni barajı da dolduruyorlar şuan en fazla yağış mayıs Haziran ayında düşüyor uzmanlar nisan yağışlarından da ümitli kapakları açarlarsa belki bahar yağmurlarıyla 2 defa sulama yapabiliriz sonumuzun ne olacağı belli değil

Baraj tarafında bu yıl elit (pancar tohumluğu) dikilmedi çünkü barajda tohumluk fidanlara can suyu verecek kadar bile su kalmamıştı.Bu durumda ocak şubat yağışları olmazsa mısır için hazırladığım yere arpa ekeceğim,buğday ekemem çünkü geçen yıl buğdaydı.Arpa veya buğday onlarda bahar yağışlarına bağlı.Tarımsal ürün fiyatları bu durumda düşmez çünkü üretim azalacak gibi görünüyor.Şehirler,dağlar,ovalar su bekliyoruz.

Baraj tarafında bu yıl elit (pancar tohumluğu) dikilmedi çünkü barajda tohumluk fidanlara can suyu verecek kadar bile su kalmamıştı.Bu durumda ocak şubat yağışları olmazsa mısır için hazırladığım yere arpa ekeceğim,buğday ekemem çünkü geçen yıl buğdaydı.Arpa veya buğday onlarda bahar yağışlarına bağlı.Tarımsal ürün fiyatları bu durumda düşmez çünkü üretim azalacak gibi görünüyor.Şehirler,dağlar,ovalar su bekliyoruz.

Ayçiçeğini de düşün derim abi bir kere bile sulasan yeterli olacaktır Mısır kadar getirir

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.
Ayçiçeğini de düşün derim abi bir kere bile sulasan yeterli olacaktır Mısır kadar getirir

Çok iyi fikir,teşekkür ederim.Üç yıl önce sulama birliği ,su sıkıntısı nedeniyle %25 tahıl-ayçiçeği kotası (zorunluluğu) getirdi.Uymayanlara bir kat fazla su parası ödetti.Hesapladım buğday kurtarmıyordu,cezalı kısım için 800 lira fazla su parası ödedim yinede mısır ektim. O yıl ayçiçeğini çok çalıştım,ekmek istedim,hala duran sayfalarca not tuttum.Ancak kime sorduysam, tek başına ekersen yarısını kuş yer dediler vazgeçirdiler.İyi söyledin notlarımı yine inceleyim.İlçeye gelen büyük bir şirket bu yıl ayçiçeğini çok önerdi, bütün mısırları da peşin para aldı.Yani pazar hazır.Yarısını kuş yese bile bu kurak gidişle diğerlerine göre avantajlı olabilir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: huseyin5450
E
Maliyet hesabı yapılıp tekrar ekilmesini tavsiye ediyorlar burda şekerpancarı nisan donlarına yakalanabiliyor don olacağı gece tarla etrafında ortasında lastik yakılıyor biz denemedik ama işe yaradığını söylüyorlar
Evet bazen dona karşı ateş yakmak işe yarıyor.Ama bu sene birden oldu meteorolojide uyarmadı kimse anlayamadı.Bazı pancarlarıda etkiledi ama bozan olmadı pancarları mısırları daha çok vurdu.Bazıları hemen fark edip ertesi günü bazı aminoasit ve mineral karışımları atıp kurtardı mısırları bazılarıda sarardı sonra yine yeşerdi ama verimi etkiledi .

• Beğen
E

Evet bazen dona karşı ateş yakmak işe yarıyor.Ama bu sene birden oldu meteorolojide uyarmadı kimse anlayamadı.Bazı pancarlarıda etkiledi ama bozan olmadı pancarları mısırları daha çok vurdu.Bazıları hemen fark edip ertesi günü bazı aminoasit ve mineral karışımları atıp kurtardı mısırları bazılarıda sarardı sonra yine yeşerdi ama verimi etkiledi .

Eskişehirde Mayıs ayı sıcaklık rekoru kırıldığı haftadan bir sonraki hafta bu don olayı olmuştu

yanlış bir söylem ve strateji 250 dekar ektim bu kadar fiyatın yükselmesini beklemiyorduk seneye 400 dekar ekecem ! bu sene patates ve domates yüz güldürmedi seneye ekmeyelim hıyar patlıcan çok para etti bu yıl seneye hep ondan ekelim buğday olmadı bak yonca ekenler köşeyi döndü çiftcinin tek derdi bölgesinde en verimli kaliteli ürünü yetiştirmek olmalı fiyat politikası alım garantisi tefecileri pardon aracıları komisyoncuları aradan çıkartıp üreticinin ürününü hak ettiği fiyattan ve vatandaşın da o sebzeyi meyveyi hububatı eder değerinde ulaşılabilir bir fiyattan almasını sağlamalı hükümet ve bu işle lakası olan kamu kurumları

Kafası eğik cinsler ekerseniz kuş zararı minimum olur. Biz burda artık sazlık-sulak kuş cenneti koruma olan yerlerin dibine ekiyoruz.
Öyle cinsleri duymuştum ama isim olarak bilmiyorum,öğrenirim.Anladığım kadarıyla Manyas civarındasınız.Sizin bildikleriniz varsa yazarsanız bölgemize uyup uymadığını kontrol edip ekerim.

Son düzenleme:
  • Beğen