MISIR İÇİN HANGİ TABAN GÜBRESİ ÖNERİRSİNİZ-GÜNCEL GÜBRE FİYATLARI

Ynt: MISIR İÇİN HANGİ TABAN GÜBRESİ ÖNERİRSİNİZ-GÜNCEL GÜBRE FİYATLARI

Mehmet Tolga AKALIN link=topic=61303.msg681039#msg681039 date=1357581486' Alıntı:
Bir dostuma 50 dekar tek tava 1. sınıf arazide arpa anızına mısır ekiminde analiz sonuçlarınıda alarak deneteceğiz bu sene . Tarla ikiye bölünecek gübretaş ve timac gübrelerini uygulatacağız. Sonuçları inş ayrı bir başlık altında paylaşırım.
Diğer uygulamalar aynı olup sadece taban gübresini mi deneyeceksiniz ?

evet aynen öyle . Kendi yerlerimin eğim yapısı ve toprak farklılıkları tam bir nizami ölçmeyi zorlaştırıyor.Ancak bu tarla bir çeltik tavası ve arpa ekilmiş durumda diğer tüm uygulamalar yaprak gübresi vs standart yapılacak . Şu mpp teknolojisi neymiş bir net görmek istiyorum açıkçası. Tarla sahibi arkadaş çeltik çiftçisi ve mısır tarımına uzak. Ancak hevesli bi arkadaş . İşi tam netlemek için GPS ölçümü dahi yapabilir :)

Mehmet Tolga link=topic=61303.msg681360#msg681360 date=1357600654' Alıntı:
Kusura bakmayın soruyu tam dikkatli okumamışım. Üst gübreleri de kullanacağız
Yani gübretaş ile diğer firmanın ürünlerini karşılatıracaksınız tohum tarla sulama aynı olacak alt ve üst gübre uygulamaları farklı olacak ??

aynen öyle onun dışında tohum ilaçlama humic asit kullanımı vs hepsi aynı olacak yine toprak analizine göre ekim yapacağız. Timacçılar kendilerine güveniyorlar sonuçları verim maliyet ölçülerini dikkate alarak yayınlamak istiyorum nasipse . Yine taban gübresini ve ilk üst gübreyi bant şeklinde uygulatacağım

Mehmet Tolga link=topic=61303.msg679762#msg679762 date=1357423048' Alıntı:
Geçen yıl gübretaşın gübresini kullandım silajlık mısırda . Timac agro firmasının taban gübresinide bu yıl buğdayda kullandım. Timac mühendisleri ürünlerinden eminler ve özellikle kullanım dozajlarını da düşürüyorlar. Bu yıl mısır için anlaştık . Tarlaları böleceğiz. Bir kısmında onların ürünlerini bir kısmında da gübretaş ürünlerini kullanacağız. Tarlaların yapısı biraz endişelendiriyor tam sonuçları görmem açısından. Bu arada ant humic tozla tohum kaplama iyi sonuçlar veriyor . Fiyat dediğiniz gibi 1.650
bizde timacronun eurotim aldık 1500 fiyatlar arasında çok fark var neden acaba

gübre konusu hassas bir konu az aarsın olmazço atarsın yanar vs vs
bence en mantıklı seçim toprak tahlili tapmaktan geçiyor
tahlil sonucuna göre eksik maddeleri söylüyor ziraat mühendisleri ve ona göre gübre ve dekara kullanmım miktarı öneriyor

ama eski usul soruyorsanız
danelik mısır için
1torba (50kg) 20-20 taban gübresi olarak
ve
1torba (50kg) üre üst gübresi

şeklinde kullanıyoruz biz

fakat dedigim gibi en mantıklı toprak analizi sonuçlarına göre gübre kullanmak

ilk defa sulu tarım yapılacak tarlalar veya yonca vebenzeri ürünler ekilmiş tarlalarda hiç taban gübresi kullanmadan üst gübresini 10kg arttırıp yani 50 kg yerine 60 kg üre yi 2defada(30kg+30kg) üst e atanlar dekara 1300-1400 kg dane mısır alanlar oldu

timac tan mühendis vardı bugun beraber buğday tarlalarını gezdik buğdaylarda magnezyum eksikliği olduğunu söyledi ayrıca toprakve arazi yapısına bakıp kükürlü gübre kullanılması gerektiğini söyledi seneye taban gübresini onların gübresini kullanacam aşırı bir fiyat farkı olmazsa en azın dan 20 dönüm bir tarlada denerim toros babamızın oğlu değilya senelerdir gübrelerini kullanırız daha mühendislerinin gelip arazi gezdiğini görmedim toros gübrecilerinin

slajlık ekiyorum 35 kg/dekar 15.15.15 tabana sonra ekimle beraber 15-20 kg üre veya sülfat üzerine çapa veya suyla üre 7-8 kg

gerçeği konuşursak cebe kuvvet ne varsa ne alabiliyorsak onu kullanıyoruz

galiba gübretaş daha iyi sonuç verdi :S bizde denemelik 1ton aldık bir tarlaya sülfat ve dap yarısınada ithal gübreyi kullancaz başlamadan gübretaş önde ithal gübre fiyatı 1750tl yüzde 25 pahalı verimde ne kadar fark olcak merakla bekliyom buğday tarlasında deneme amaçlı kullanar varmı

dap şimdi kullanılırsa mısıra anca hasat zamanı fayda dap geç çalışmaya başlayan iyi bir gübredir eğer dap kullanılacaksa ekimden en az 3 ay önce toprağa atılması lazım ki çalışmaya başlasın eğer kıştan atılmadıysa şimdi çinkolu yani süper 20-20 yada süper üç 15 atmak en mantıklısı ben dekara taban 50 kg atarım ekimden önce o zaman mısırın çıkışı güzel oluyor üstünede 25 kg 25 kg iki defa üre veririm

Toprak analizi yaptırmadan taban gübresinin neyini tartışıyorsunuz anlamadım? pH ' a göre gübre atılır ve eksik olan neyse o tamamlanır. Potasyumlu Humik asit desteği verilir ekstradan. 6. hafta sonunda 35 kilo üre, 7. hafta 10-15 kg amonyum bileşenli gübre takviyesi yapılır.Gerisi hikaye