Mısırda ekim sonrası cıkıs oncesi toprak herbisidi

AKRIS = 280 g/lt Dimethanamid-P + 250 g/lt Terbutylazine
SPECTRUM = 720 g/lt Dimethanamid-P

Neden mısır çıkış öncesi çift aktif maddeli AKRIS`i kullanmak istemiyorsunuz? En doğru fiyat ve teknik bilgileri BASF merkezinden veya Rüşvan Bey 0 549 680 31 07, Bayram Bey 0 549 680 31 03 alabilirsiniz.
Maliyeti yüzünden akris maliyeti arkadaşlar 12,5 TL diye anladım spectrumun maliyeti 8,8 diye duydum. Bizde çoğunluk çatal otu ve darican var. Teşekkür ederim.

Bu yıl mısır ekeceğim tarlada geçen yıl yine mısır vardı. Tarlada çıkan ( etkili )sirken, (etkili olabilir)köy göçüren, (nadir-orta)domuz pıtrağı, (orta)horoz ibiği asıl hedef aldığımız otlar olduğundan sadece Mustang kullandım. Ama hata yaptık alan alan yapışkan ot (Setaria verticillata ) çıktı. Ara çapa ile mısıra nefes aldırmaya çalışsakta yeterli olmadı. Bu yıl Ekipp düşünüyordum ama pek tavsiye etmemişsiniz anlaşılan.
Yukarıda saydığım otlar için tavsiyeniz Ekipp mi olur yoksa Akris / Adengo ikilisinden birisi ve ihtiyaç halinde üstten yine Ekipp yada Mustang mı olur?

Not:
- Eğer yeterli tav olursa sulama tarafında pek değil gibiyim.
- İlaçlama maliyeti ikinci planda, çünkü otun yoğun çıktığı bir yer.
- Özellikle çıkış öncesi ilacı bol su ile atmak sorun değil.

Cevap: Mısırda ekim sonrası cıkıs oncesi toprak herbisidi adengo

Mısırda adengo herbisit kulanılan yerle kulanılmayan yer arasındaki fark, adengo gayet başarılı adengooo.jpg

Resimler ve ekler

• 20160510_104035.jpg
    20160510_104035.jpg
    4.9 MB · Görüntüleme: 220
  • 20160510_104059.jpg
    20160510_104059.jpg
    5.3 MB · Görüntüleme: 207
Bu yıl mısır ekeceğim tarlada geçen yıl yine mısır vardı. Tarlada çıkan ( etkili )sirken, (etkili olabilir)köy göçüren, (nadir-orta)domuz pıtrağı, (orta)horoz ibiği asıl hedef aldığımız otlar olduğundan sadece Mustang kullandım. Ama hata yaptık alan alan yapışkan ot (Setaria verticillata ) çıktı. Ara çapa ile mısıra nefes aldırmaya çalışsakta yeterli olmadı. Bu yıl Ekipp düşünüyordum ama pek tavsiye etmemişsiniz anlaşılan.
Yukarıda saydığım otlar için tavsiyeniz Ekipp mi olur yoksa Akris / Adengo ikilisinden birisi ve ihtiyaç halinde üstten yine Ekipp yada Mustang mı olur?

Not:
- Eğer yeterli tav olursa sulama tarafında pek değil gibiyim.
- İlaçlama maliyeti ikinci planda, çünkü otun yoğun çıktığı bir yer.
- Özellikle çıkış öncesi ilacı bol su ile atmak sorun değil.

Bu yılki tecrübelerime göre, AKRIS çok yıllık yabancı otlara karşı (köy göçüren, tarla sarmaşığı, kekre vs) etkili değil. Ayrıca domuz pıtrağına karşı etkisiz. Damlama sulama yaptığımız ve tarla sarmaşığının toplama esnasında sıkıntı yaratabileceğini düşündüğümden, tarla sarmaşığının yoğun olduğu bir silaj mısır tarlamda damlama sermeden önce 4-6 yaprak döneminde 80 cc/da Mustang ile üstten 2. ilaçlama yapacağım.

Sizin tarlalarınızda da AKRIS/ADENGO + MUSTANG gerekebilir. EKIPP kesinlikle tavsiye etmem.

AKRIS/ADENGO çalışabilmesi için sulama/yağmur şart.

Bol su (40-50 lt/da) sulamanın yerini hiçbir şekilde tutmaz ve yeterli olmaz.

• Beğen
Tepkiler: ofas
Atilla bey
Akris/adengo kullanılan yerlere neden Ekipp tavsiye etmiyorsunuz? Normalde biz ikinci ürün ekiyoruz. Mısır 2-4 yaprak iken ekipp atıyorum bu yıl adengo ve akris aldım ekim sonradı atıp pivot ile uzerinden sulama yapacagım. Benim topraklarda asırı derece , domuz pıtragı ve kırmızı koklu tilki kuyrugu oluyor. Eger dar yaprakta cıkıs oncesi ilaclar kacırma yaparsa hangi ilacları tavsiye edersiniz

Atilla bey
Akris/adengo kullanılan yerlere neden Ekipp tavsiye etmiyorsunuz? Normalde biz ikinci ürün ekiyoruz. Mısır 2-4 yaprak iken ekipp atıyorum bu yıl adengo ve akris aldım ekim sonradı atıp pivot ile uzerinden sulama yapacagım. Benim topraklarda asırı derece , domuz pıtragı ve kırmızı koklu tilki kuyrugu oluyor. Eger dar yaprakta cıkıs oncesi ilaclar kacırma yaparsa hangi ilacları tavsiye edersiniz

Internet (yurtdışı makaleler) okuduğum kadarıyla EKIPP
1. Seteria`ya karşı çok etkili değil
2. Güneşli ve sıcak havalarda (iklimlerde) etkisinin zayıfladığı

AKRIS/ADENGO piyasaya sürülmeden önce bende birkaç yıl MUSTANG + EKIPP kullandım.

Dar yaprak çıkış öncesinde ilaçlamadan kaçtı ise Nicosulfuron aktif maddeli iaçlar kullanılabilir. Örneğn Safa Tarım SANSPOR.

Erman Hoca iyi akşamlar
AKRIS toprak herbisiti olduğu için çapa yapmamak gerekiyor. Aksi takdirde toprakta oluşturduğunuz ilaç tabakasını bozuyorsunuz ve ilacın etkisi azalıyor.
45 cm sıra arasında;
Sıra üstü 20 cm = yaklaşık 11.000 bitki/dekar
Sıra üstü 21 cm = yaklaşık 10.500 bitki/dekar
Bunun için toprağınızın ve bakımınızın kuvvetli olması lazım.

Atila Bey,Biz salma su yapıyoruz.Bu nedenle üst gübreyi makina ile atmak ve bu bahaneyle aynı anda çapa yapmak zorundayız.Bu durumda Akris kullanamaz mıyız?Teşekkürler.

AKRIS kullanılan tarlada çapa işlemi yaparsanız, ilacın toprakta oluşturduğu ilaç tabakasını bozacağınızdan, tekrar ot çıkışı olabilir. Dolayısıyla AKRIS kullanılan tarlalarda çapa yapılmaması gerekiyor. Bu husus ilacın üretici firması olan BASF teknik personeli tarafınca tanıtım çalışmalarında vurgulanıyor.

Örnek
Geçen yıl dekara 55 kg mısır özel taban gübresi
Çıkış suyu ile dekara 2 litre humik asit
Holder ile 1. Uygulama hem ot ilacı hem beyaz sinek ilacı
2. uygulama humik-fulvik , çinko , sıvı fosfor uygulaması..
Ara çapa ile dekar 25 kg üre
Damlama ile dekara 20 kg üre
Tarla 18 dekar Sulamaya 3000 tl mazot
Toplam masraf sulama dahil A dan Z ye 18 dekar a 7500 TL..
Dekar masrafı 7500 TL/18= 416 TL
Toplam verim 18 dekar 148,5 Ton..
Dekar verimi 148,5/18 = 8,25 Ton..
Dikili biçim ve çekime karışmadan tonunu 110 a sattım..
148,5X110=16,335 TL toplam kazanç..
Toplam kazanç 16335 TL A-Toplam masraf 7500 TL = 8835 TL kâr
8835 TL/18 Dekar = 490 TL dekar kâr..
Dekar 75 TL de destek..
490+75=565 TL güzel para bence..
Saygılarımla..

Amcolu kafa zehir masallah banada ogretecen bunlari demi :))

nicosulfuron mısır da gerilemetme ve ya kurutma verim düşüklügü gibi sorunlar çıkartıyormu tecrübesi olan akadaşlar yazarsa iyi olur mısır tarlamda çatal otu tüylü şeytan otu köpek dişi ayrıgı Cynodon Dactylon var

nicosulfuron mısır da gerilemetme ve ya kurutma verim düşüklügü gibi sorunlar çıkartıyormu tecrübesi olan akadaşlar yazarsa iyi olur mısır tarlamda çatal otu tüylü şeytan otu köpek dişi ayrıgı Cynodon Dactylon var
Ben kullanıyorum. Yan tarlada kullanmadım geçen yıl. Kullandığım yerdeki otlar öldü tertemiz oldu ve mısır çok daha iyiydi. Bu yıl bütün tarlalarda kullanacağım

• Beğen
Tepkiler: erkan479