Montofon ırkının tanıtımı (brown siwis)

Evet mükemmel bir süt ırkı. Üstelik A2 gene sahip ve jersey'den sonra sütü en kaliteli olan hayvan. Bizim ülkemiz şartlarına da çok uygun. Bildiğim kadarıyla dünyada en çok bizim ülkemizde yetiştirilen bir ırk.

Ahırda 1 tane montofon var diğerleri hoysteyn evde kullanmak için hep montofonun sütünü alıyoruz sütü diğerlerine göre daha yağlı oluyor.Ancak son 2 doğumda rahimde dışarı çıkmalar oluyor ve doğumdan sonra ağız sütü kanlı oluyor.

Abi denilen gibiyse bu hayvan "türkiyedeki" bir çok holsteinden daha iyi. Çunku türkiyedeki bircok holstein senelik verimi 9000 gecmiyor genellikle ama bu brown swiss ler hem sütü 10.000 civarında hem de cok kanaatkar görünüyor. Hem daha cok süt veriyor hem daha sağlamsa türkiyedeki holsteinlerin pek bi esprisi kalmıyor. Holsteinin esprisi şurda: avrupada senelik 12.000 litre süt alırsan iyi oluyor haricen hic bi esprisi yok. Bide abi seyi sorucam hep küçük işletmelerde tercih edilme sebebi nedir ki? Büyükler hep holsteinci (hepsi yüksek verim feyz süt gibi). Bide bu ara simentalci de coğaldı. Bence montofon artık tanıtılmalı ve insanlar boşuna holstein beslememeli. Turkiyedeki holsteinlerin yerine montofon olsaydi
1) daha az hastaliklarla karsilasilacakti
2) daha az dol problemi ile karsilasilacakti
3) daha kaliteli süt elde edilecekti
4) erkekleri daha cok et tutacagindan daha güzel para kazanilabilecekti. Yani abi benim videodan çikardığım dersler bunlar sence dogrumu? Gelecekte olur da bu ise girersem holstein almam herhalde alsam da kırmızı alırım kırmızılar hem daha dayanıklı hem de et özelligi siyaha gore daha fazlaymis dogrumu??

Ama asıl mesele brown swissten 10 ton sütü alabilmek holsteinden alamayan insanlar bundan da alamazsa inegi suclarlar
Evet Kandemir 10 ton sut almak kapasite meselesidir
Konu Sahibi Ertugrul hayvancilikta montofon konusunda değerli biri
Hem okul okumus hem buyuk bir işletme sahibi
Üstelik kendisi tohumlama dahil bir cok işi yapabiliyor bilgili tecrubeli
Ama hayat okulunda ogrenci olmadan ogretmen olunmuyor müdür hic olunmuyor

Evet Kandemir 10 ton sut almak kapasite meselesidir
Konu Sahibi Ertugrul hayvancilikta montofon konusunda değerli biri
Hem okul okumus hem buyuk bir işletme sahibi
Üstelik kendisi tohumlama dahil bir cok işi yapabiliyor bilgili tecrubeli
Ama hayat okulunda ogrenci olmadan ogretmen olunmuyor müdür hic olunmuyor
Aynen abi dogru soyluyorsun tesekkur ederim

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Ama asıl mesele brown swissten 10 ton sütü alabilmek holsteinden alamayan insanlar bundan da alamazsa inegi suclarlar

Zaten hayvancılığın bu hale gelmesindeki en büyük etkende binlerce ₺verip yurtdışından en kaliteli hayvan getirtiliyor fakat beslerken ise samandan başka bişi verilmiyor ardından suçu hayvanda arıyoruz
A ineği B ineği fark etmiyor
Gerçekten İsmail abinin dediği gibi deneyim ve tecrübe bilinçli yetiştiricilik çok önemli

Zaten hayvancılığın bu hale gelmesindeki en büyük etkende binlerce ₺verip yurtdışından en kaliteli hayvan getirtiliyor fakat beslerken ise samandan başka bişi verilmiyor ardından suçu hayvanda arıyoruz
A ineği B ineği fark etmiyor
Gerçekten İsmail abinin dediği gibi deneyim ve tecrübe bilinçli yetiştiricilik çok önemli
Peki abi sana şunu sormak istiyorum çok kısa birsey. Turkiyedeki holsteinlere sağlam bir rasyon hazırlarsak batıdakiler gibi senelik 11.000-12.000 litre alınır mı? Geçen ciftci tv de bi program izliyorum programdaki arkadas holstein agirlikli surusu var diyo ki yoncami silajımi ekmesem batarım diyo. Gunluk ortalama verimi 23 litreymis. Ondan sonra diyor ki ben para kazanamıyorum. İşi bilmek lazım. Verimi alabilmek lazım verimi alamayınca kâr da edilmiyor. Hatam varsa düzeltin lütfen ki hatamı bileyim

Peki abi sana şunu sormak istiyorum çok kısa birsey. Turkiyedeki holsteinlere sağlam bir rasyon hazırlarsak batıdakiler gibi senelik 11.000-12.000 litre alınır mı? Geçen ciftci tv de bi program izliyorum programdaki arkadas holstein agirlikli surusu var diyo ki yoncami silajımi ekmesem batarım diyo. Gunluk ortalama verimi 23 litreymis. Ondan sonra diyor ki ben para kazanamıyorum. İşi bilmek lazım. Verimi alabilmek lazım verimi alamayınca kâr da edilmiyor. Hatam varsa düzeltin lütfen ki hatamı bileyim

Bir çok etken var süt verimini etkileyen
Öncelikle
1- genetik kapasite :10bin -12bin litre verebilecek genetiğe sahip olmalıdır
Buda anne ve babasının (kızlarının ortalaması)süt veri kayıtlarına bakılarak fikir edinile bilir

2-çevre şartları : sıcaklık ve iklim koşulları barınak ve mekanizasyon vs...

3-bakım ve besleme : iyi bir rasyon
Kaliteli yemleme ile
15 ton bile mümkün olur İsrail frizanları günlük 60 lt ve üzeri süt verimleri mevcuttur 104 lt şampiyonaları orada

Kazanç olayı ise maliyet hesabı yapılarak belirlenir en büyük maliyet %70 oranla yem girdisidir
yemini kendin üret paraya para demessin [emoji6]

Bir çok etken var süt verimini etkileyen
Öncelikle
1- genetik kapasite :10bin -12bin litre verebilecek genetiğe sahip olmalıdır
Buda anne ve babasının (kızlarının ortalaması)süt veri kayıtlarına bakılarak fikir edinile bilir

2-çevre şartları : sıcaklık ve iklim koşulları barınak ve mekanizasyon vs...

3-bakım ve besleme : iyi bir rasyon
Kaliteli yemleme ile
15 ton bile mümkün olur İsrail frizanları günlük 60 lt ve üzeri süt verimleri mevcuttur 104 lt şampiyonaları orada

Kazanç olayı ise maliyet hesabı yapılarak belirlenir en büyük maliyet %70 oranla yem girdisidir
yemini kendin üret paraya para demessin [emoji6]
Abi yem üretme isi kazancı biraz aldatabiliyor. Yani şimdi turkiyede bu durum cok yok ama olması muhtemel. Adam tarla ile ahırın farklı ticarethaneler olduğunu düşünmüyor. Halbuki bence ayrı ticarethanelerdir. Yani şöyleki ben ot ektim silaj ektim ineğime yedirdim X kadar kâr ettim. Otu satsam gene X yakını birşey mi kazanacaktım? İnegime yedirdim daha mı çok kazandım? Otu satsam daha mı kârlıydım gibi soruları kişi kendine sormalı bence. Yani bi rasyon hazırlarken malzemelerin üretim maliyetini degilde piyasa fiyatını yazarsak hayvancılığın ne derece kâr ettirdiğini daha iyi ortaya çikartiriz bence. Abi bu dediğim şey sence dogrumu? Bide abi ben turkiyedeki holsteinlerin bircogunun genetiğinin iyi oldugunu dusunmuyorum ya sencede öylemi? Eskiden 90 larda gelen holsteinlerle aynı geni tasiyo gibiler. Dedigin gibi israil bak ne kadar sıcak biryer ama ne guzel verimler aliniyor. Yani ben sudanda yasadim sicagin hayvanlar uzerindeki etkisini ayrica sadece samanla beslemenin etkisine bizzat şahit oldum paylasacagim resimleri eskiden de paylasmistim bura devletin besihanesi
2c4320141403dbe523c7e1a80467031a.jpg
e987bba50a78ed9a7c90bae65bc2aa56.jpg
594b0cfe8869df6dedc617fb0ef9e4ac.jpg
b97ed648daba5f0989946ae481c701e2.jpg

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=273361686166335&id=135335246635647 bak abi herif ne diyo anlamadim da:) holsteinxflekvieh melezlerinin inekleri bence gayet güzel. Abi sen besicilik mi yapiyorsun
Hayır ben 18 yaşındayım abi demene gerek yok 12 13 yaşımdan beri babam alistirdi ç hala daha yapıyoruz hem okuyup hem hayvancılık yapıyoruz bu yani inek ve dana pazarda uygun bulduğumuz icin aldık inekelerimizin süt verimi çok düşük buzagilari anca yetiyor senede karimiz bir tek buzağı ve doğan erkeklerin besiye alinmasi

Hayır ben 18 yaşındayım abi demene gerek yok 12 13 yaşımdan beri babam alistirdi ç hala daha yapıyoruz hem okuyup hem hayvancılık yapıyoruz bu yani inek ve dana pazarda uygun bulduğumuz icin aldık inekelerimizin süt verimi çok düşük buzagilari anca yetiyor senede karimiz bir tek buzağı ve doğan erkeklerin besiye alinmasi
Bende 16 yasindayim genede abimsin elini öperim:) montofonların besi performansı nasıl oluyor diye sorucaktim. Bide abi madem süt kaygınız yok limuzin şarole angus düvesi alsanız nasıl olur madem kendi besi malınızı üretiyosunuz böyle seyler yaparsaniz insanlarin arayip bulamadigi besi materyalleri elde edersiniz. Bide abi sen ne okuyon lisemi

Bende 16 yasindayim genede abimsin elini öperim:) montofonların besi performansı nasıl oluyor diye sorucaktim. Bide abi madem süt kaygınız yok limuzin şarole angus düvesi alsanız nasıl olur madem kendi besi malınızı üretiyosunuz böyle seyler yaparsaniz insanlarin arayip bulamadigi besi materyalleri elde edersiniz. Bide abi sen ne okuyon lisemi
Üniversiteye hazırlanıyorum limuzin bi tane var bilmem de simental satışta daha iyi diye simental yapıyoruz