MUHTAR ım yeni aldığı balya makinasını deniyor...

Ynt: MUHTAR ım yeni aldığı balya makinasını deniyor...

ağır abi link=topic=23519.msg195223#msg195223 date=1247603783' Alıntı:
muhtarlıga golge düştu namusuzum
nail bey seçilmiş muhtar ağır abi ...sana belediye başkanlılğı gider artık...

Atilla abi, balya makinaları konusundaki düşüncelerim şöyle; Prizmatik yani bizim deyimle köşeli balya makinaları daha avantajlı. Neden dersek, çünki biz küçük ve bölünmüş arazilerde tarım yapmaktayız. Her nekadar makinalaştık desekte hala gerideyiz. Köşeli balyanın avantajı; taşınması, nakliyesi, istiflemesi ve tüketilmesi sırasında insan gücünden daha fazla faydalanıyor. Daha fazla orta ölçekli ve küçük aile işletmelerinde tüketilen bir balya tipidir. Eğer rulo tipi balya yaptırsak veya satın alsak ne indirmek için nede ahıra taşımak için yeterli ekipman var. Ayrıca bu tip balyalar büyük işletmelerde (Muhtarımızın işletmesi gibi) büyük yem karma ve karıştırma makinaları ile kolayca parçalanabilmekte ve çeşitli helezonlar ve konveyör bantlar ile hayvanların tüketimine sunulmaktadır diyorum. Yan prizmatik balyaya devam. Muhtarım istisna..

nailyetek link=topic=23519.msg195230#msg195230 date=1247604388' Alıntı:
Atilla abi, balya makinaları konusundaki düşüncelerim şöyle; Prizmatik yani bizim deyimle köşeli balya makinaları daha avantajlı. Neden dersek, çünki biz küçük ve bölünmüş arazilerde tarım yapmaktayız. Her nekadar makinalaştık desekte hala gerideyiz. Köşeli balyanın avantajı; taşınması, nakliyesi, istiflemesi ve tüketilmesi sırasında insan gücünden daha fazla faydalanıyor. Daha fazla orta ölçekli ve küçük aile işletmelerinde tüketilen bir balya tipidir. Eğer rulo tipi balya yaptırsak veya satın alsak ne indirmek için nede ahıra taşımak için yeterli ekipman var. Ayrıca bu tip balyalar büyük işletmelerde (Muhtarımızın işletmesi gibi) büyük yem karma ve karıştırma makinaları ile kolayca parçalanabilmekte ve çeşitli helezonlar ve konveyör bantlar ile hayvanların tüketimine sunulmaktadır diyorum. Yan prizmatik balyaya devam. Muhtarım istisna..
bu tanıyı ve tezi ısparta çevresınde yıkıcam (prizmatık olayını )

nailyetek link=topic=23519.msg195230#msg195230 date=1247604388' Alıntı:
katılıyorum ...ben her balya bitiminde makinanın durmasını biraz araştıralım diye düşündüm...

atilla link=topic=23519.msg195238#msg195238 date=1247604914' Alıntı:
öne çuval bağlaya , bağlaya traktörün direksiyonunu da vakitsiz bozdun...
Aslında direksiyon bozulmadı, 398 simidi küçük geldi kırala. Ayrıca Muhtarımızda baya bi yoruldu. 350 kg.lık balyalarla boğuşunca.

Ağır abi ne dersin, benim kralı göndereyim sana; kabinde var, üstünde sunnrof, hertaraf lamba aydınlatma, içinde mor ışık, giyersin bi karbeyaz gömlek şekil olur yani. :D

nailyetek link=topic=23519.msg195248#msg195248 date=1247605302' Alıntı:
Ağır abi ne dersin, benim kralı göndereyim sana; kabinde var, üstünde sunnrof, hertaraf lamba aydınlatma, içinde mor ışık, giyersin bi karbeyaz gömlek şekil olur yani. :D
Benım kral mazotu koklar ıkı gun petrole ugratmaz senınkı ban ayaramaz sen ıncır agacını sulaya dur :D

ağır abi link=topic=23519.msg195252#msg195252 date=1247605614' Alıntı:
Benım kral mazotu koklar ıkı gun petrole ugratmaz senınkı ban ayaramaz sen ıncır agacını sulaya dur :D
Balya işi büyük iş, organize iş. teklif var ısrarda var büyük işlere büyük silindirli motor lazım Atilla abi daha iyi bilir.