Ne olucak bu et piyasasinin hali lutfen bi akil verin

Ynt: Ne olucak bu et piyasasinin hali lutfen bi akil verin

sen hep ikleri yap bak sonun olmaz.güzel olur.işin aksisini düşünüyorsunuz.ileri görüşlü olup işleri ona göre ayarlayacaksın.ben yzdım benim bu fikrimi antepde bir makina ve bilgisat-yaptı.herkes erkek al deken ben dşi düve aldırdım şimdi çok mutlu.

Merhaba; öncelikle Diyarbakır kombinası bildiğim kadarıyla bakımda olduğu için kesim yapmıyor. Besiye başlarken bir programyapmış mıydınız? Sanırım hayır. Planlama yapmış olsaydınız kaç ay bakacağım, hangi yemleri vereceğim, bu yemleri nasıl alıp stoklayacağım, maliyetleri neler v.s. bu gün için sürpriz olmazdı sanırım. Besicilik de her işte olduğu gibi ekonomik bir olaydır. Alırken en ucuz dönemde (hem yem hem de beslenecek hayvan) satarken de ürünün en pahalı olduğu dönemi kollamak gerekir. Bu işte en verimli satış dönemi (iç-dış turizmin ve tüketimin yoğun olduğu) yaz aylarıdır. Örneğin yazın süt fiyatları da düşer v.b. Nasıl yılbaşında hindi fiyatları yükseliyorsa aynen öyle. Örnekleri çoğaltılabilir. Diğer yandan abilerimiz hep dert yanmış. Allah bereket versin demek gerekmez mi? Ben tüm forumlara bakıyorum da (bu veya başka yerde) hep bir önceki dönem daha karlıydı deniyor. Benim yakinen bildiklerimde var, onlar eskiden de sızlanırlardı. Yahu bunun hiç mi iyi günü olmaz. Hem şikayetçiysek niye yıllar yılı aynı işi yaparız anlamam. İstanbul ' da 800 TL maaş alıp, 400 kira verip varın gerisini siz düşünün (yakacak, yiyecek, elk. su) yaşamaya çalışıp -ki yaşamak denirse- toprağını bırakan insanlar bırakın da memleketlerine dönsünler. Biraz objektif olmak gerekir diye düşünüyorum. Toprak gibi olmak gerekmez mi? Tevazu sahibi, alçakgönüllü ve şükreden...

Kocabaş link=topic=50636.msg508488#msg508488 date=1326204578' Alıntı:
Merhaba; öncelikle Diyarbakır kombinası bildiğim kadarıyla bakımda olduğu için kesim yapmıyor. Besiye başlarken bir programyapmış mıydınız? Sanırım hayır. Planlama yapmış olsaydınız kaç ay bakacağım, hangi yemleri vereceğim, bu yemleri nasıl alıp stoklayacağım, maliyetleri neler v.s. bu gün için sürpriz olmazdı sanırım. Besicilik de her işte olduğu gibi ekonomik bir olaydır. Alırken en ucuz dönemde (hem yem hem de beslenecek hayvan) satarken de ürünün en pahalı olduğu dönemi kollamak gerekir. Bu işte en verimli satış dönemi (iç-dış turizmin ve tüketimin yoğun olduğu) yaz aylarıdır. Örneğin yazın süt fiyatları da düşer v.b. Nasıl yılbaşında hindi fiyatları yükseliyorsa aynen öyle. Örnekleri çoğaltılabilir. Diğer yandan abilerimiz hep dert yanmış. Allah bereket versin demek gerekmez mi? Ben tüm forumlara bakıyorum da (bu veya başka yerde) hep bir önceki dönem daha karlıydı deniyor. Benim yakinen bildiklerimde var, onlar eskiden de sızlanırlardı. Yahu bunun hiç mi iyi günü olmaz. Hem şikayetçiysek niye yıllar yılı aynı işi yaparız anlamam. İstanbul ' da 800 TL maaş alıp, 400 kira verip varın gerisini siz düşünün (yakacak, yiyecek, elk. su) yaşamaya çalışıp -ki yaşamak denirse- toprağını bırakan insanlar bırakın da memleketlerine dönsünler. Biraz objektif olmak gerekir diye düşünüyorum. Toprak gibi olmak gerekmez mi? Tevazu sahibi, alçakgönüllü ve şükreden...
ok-*-s

Oncelikle konusmak icin bilmek gerekir bilmeden konusmayalim lutfen ben dana almadim kendi danalarim gecen bahar ayi bunlara 7 bin verildi aradan 8 9 ay gecmesine ragmen 7.5 veriliyo bu adelet mi . Madem kar yapmiyorsunuz birakin bu isi diyorsun m.etme zaten bir cok besici birakti bu isi iflas edende oldu bende bunlardan kurtlim birakcam bu sartlarda bu maliyetlerle besicilik yapan varsa onlar eli opulesi adamlardir bana gure . 10 dana ful besideyken ayda 2 3 bin yer maliyetlerden haberin var mi bu kadar rahat konustuguna bakilirsa yok. Sitede bir cok bilincli besicilik yapan arkadaslar var agirabi ceraan hacimet cagri ve adini bilmedigim bircok bu iste ustad olmus arkadaslar var sor bu sartlarda kar var mi yok mu eyer kar varsa derlerse demek sorun bendeymis hataliysam ozur dilemesinide bilirim .

Hebun021 link=topic=50636.msg508559#msg508559 date=1326209161' Alıntı:
Oncelikle konusmak icin bilmek gerekir bilmeden konusmayalim lutfen ben dana almadim kendi danalarim gecen bahar ayi bunlara 7 bin verildi aradan 8 9 ay gecmesine ragmen 7.5 veriliyo bu adelet mi . Madem kar yapmiyorsunuz birakin bu isi diyorsun m.etme zaten bir cok besici birakti bu isi iflas edende oldu bende bunlardan kurtlim birakcam bu sartlarda bu maliyetlerle besicilik yapan varsa onlar eli opulesi adamlardir bana gure . 10 dana ful besideyken ayda 2 3 bin yer maliyetlerden haberin var mi bu kadar rahat konustuguna bakilirsa yok. Sitede bir cok bilincli besicilik yapan arkadaslar var agirabi ceraan hacimet cagri ve adini bilmedigim bircok bu iste ustad olmus arkadaslar var sor bu sartlarda kar var mi yok mu eyer kar varsa derlerse demek sorun bendeymis hataliysam ozur dilemesinide bilirim .
İnsanların hata aradığını düşünmüyorum. Sanıyorum herkes kendi çapında yardımcı olmaya çalışıyor. Ancak herkes ilmi kadar yardımcı olabilir.
Ben de bir soru sormuştum genç bir arkadaş resmen dalga geçmiş sorunumla.
Yapacak birşey yoksonuçta herkes kendine yakışanı yapıyor.
Aynı sizin durumunuzda bir yakın arkadaşımın başına da böyle bir olay geçti.
Geçen yıl 2 buzağısına 4.500 er lira verdiler 3 aylıklardı yani 2 tanesi 9000 lira.
Arkadaşım denemek içim 2 tanesini 9000 Tl.ye sattı 2 tanesini de besiye aldı besiye aldıklarını 2 yılsonra 6500 liraya sattı.
Yani zarar etti.
Bu arkadaşımızın kararı şu oldu;
' ' Bundan sonra buzağı olarak satacağım ' ' diyor.
Bence de sorunu nu çözmüş oldu.
Bilemiyorum belki de bu sizin içinde örnek olabilir.
Bol kazançlar dilerim.

Ciftcinin kaderidir,uc yil zarar eder bir yil kar..turkiyede kucuk ciftcileri ortadan kaldirmak icin bilincli bir politika yapiliyor. Ya buyuyeceksiniz,yada buyuklerin yaninda irgat olacaksiniz. Sunu soyle yapsaydinda daha iyi olurdu demek dogru degil,agzinla kus da tutsan ,kucuk uretici isen zarar edeceksin. Zarar edeceksinki bu isi birakip bir daha buyuklerin ayagina bag olmayasin..

Tekrar merhaba; cevap vermemdeki amaç polemik yaratmak değil sadece net bilgiye ulaşmak. 650 ' şer kg gelen danaların nasıl oluyorda 2 tanesine 7.500 TL veriyorlar anlamak güç. Satmamakta fayda görülüyor. EBK %55 randımanlı olarak 13,86 TL fiyat veriyor. Bu durumda danalarınızın ikisi 9.910 TL ediyor. Dün yazmıştım, kombinanın bakımının ne zaman biteceğini 0412 226 01 65 no.lu telefondan öğrenebilirsiniz. Bu işi bırakın gibi bir isteğim olamaz, sizin gibi değerli yetiştiricilere ihtiyacı var bu ülkenin. Yalnız, bu işe başlamak isteyenlere daha net sonuçlar vermek gerekli diye düşünüyorum. Tabi eğer pasta payı küçülür düşüncesi yoksa. 10 dana 3 Bin TL aylık yer demişsiniz. Bu bir dana için aylık 300, günlük 10 TL demektir. Rakam sıkıntılı gibi. Hazırladığınız rasyon nedir öğrenmemiz mümkün müdür? Bu arada rasyonu hazırladığınız hayvanın kaç aylık olduğu, ortalama canlı ağırlığı, ırkı, bakım yeri (açık - yarı açık - kapalı v.s.), bulunduğunuz yerin ortalama sıcaklığı bilgilerini de verirseniz bir kıyas yapabilecek birileri mutlaka vardır. Bir arkadaşımız bu bilgiler ışığında kolaylıkla hazırlanabilen, Selçuk Ünv. görevli 3 değerli Profesörümüzün rasyon programını paylaşmışlardı. Ona göre bir yorum yapılabilir diye düşünüyorum. anlş-*s

Verdigin bilgiler icin cok saol kocabas sordugun butun sorulari cvplamaya calisacagim. Oncelikle bu ise girmek isteyenler kustek diyil destek oluruz ancak ama ben diyorum ki bu maliyetlerle kar yapmak zor ben zarar ediyorum sahsen lakin eyer bu ise giren kisinin yeterince butcesi varsa ve hayvani seviyorsa bide bilincili yaparsa kar eder ama buyuk oynamali 5 10 basla diyil artik kucuk uretici benim gibilerin kar yapmasi cok zor oldu. Danalarin fiyatina gelince etb kurumu burda kesim yapmiyor dolayisiyla besili kesime hazir piyasada cok fazla kasaplar bize yagsiz karkas etin fiyatin alisini 13 13.5 tlye aliyo oda sira gelirse ve senden perisanini bulmazlarsa ondan bende satmak istemiyorum zaten para kalmadi hayvana yedirecek yem almak icin.

ben hayvancılıkta $u tezi her zaman savunuyorum ... belli bir seviyede giyotin çalı$ıyo ne kadar i$i bilirsen bil o seviyenin üzerine cıkamıyosun kafanı kopartıolar giyotinin altından üstüne çıkmak çok zor..bi kaç yıldır hayvancılık güzel para kazandı ve $imdi verdiklerini geri alıyorlar bu döngünün sonunda ayakta kalabilmek zor ama kalınırsada gelecekte kazanılabilir diye dü$ünüyorum ..

10 dananin aylik 3 bin yer dedim ama ful besideyken yani besi sonuna dogru besi baslangicinda bu kadar yemesi imkansiz zaten bunu herkes bilir mesela ben su dana basina 3 feni yem 9 kilo arpa ezmesi ve yiyebildigi kadar saman veririm burda arpa ezmesi 650 feni yem 700 saman 300 buna gure siz hesaplayin ve danlarimin gelisimide cok guzel masallah lakin para kalmadi yoksa ben bunlari satmazdim 3 ay daha beslerdim yedire yedire catladirdim hayvani 1 tondan asagi dusmezdi agirliklari besledigim irk simental irki . Yerimse kapali bagli sistem havasi ne sicak ne soguk orta derecelerde tekrar tesekurler bi hatam varsa af ola kocabas.

Merhaba; Verdiğin yemler çok fazla değil mi? Bu yüzden zarar etmen olasıdır. Kuru yonca, ayçiçeği küspesi, vitamin+mineral katkıları yok mu? Saman Kuru madde içeriği fazla ve diğer anlamda (protein-enerji) sıfır gibi bir şeydir. 9 kg Arpa ve 3 kg besi yemi ile protein ve enerjiye boğulmamışlar mı? Küspe-ayçiçeği vs.-, mısır silajı, pancar posası-yaş/kuru- ve kuru ot gibi materyaller de kullanılmalı. Özellikle besi sonuna doğru mısır silajı kullanmakta faydalıdır. Elinizde bulunan yemleri belirtebilirseniz (ot, silaj, küspe ve tüm materyaller) dana kaç aylık, kaç kg v.s. ve günlük kaç kg hedef ağırlığı olacak buna göre bir rasyon yapılabilir (ucuz maliyetli hem idare şansınız artar :) ) Saygılarımla...

Saygilar bizden kocabas. Verdigim yemler fazla diyil cunku besi sonuna dogru yaklastim en fazla 2 aydaha beslerim . Hayvanlarim 18 19 aylik benim ineklerimden olma simental irki ortalama canli agirliklari 600 650 700 kilo arasi 4 aylik besideler diyer zamanlar normal olarak besledim bunlari canli agirlik artislari suan cok sukur 1.5 kilodan dusmuyorlar aralarinda 1 ayda 68 kilo alan hayvanda var tabi hastaliklardanda cok sukur bi sikintim olmadi sadece cok iyi gelisen 1 danam ayak biroblemi gusterdi oda gecti sukur. Elimde misir silaji var ama ineklere veriyorum dolayisiyla danalara veremem cunku ancak ineklere yeter . Vitamin olarakda 20 gunde bir ademin vuruyorum yalama taslari hep onlerinde bulunur baska yem katkisi falan kulanmiyorum. Elimde danlara verecek arpa feni yem ve kepek saman var kepek vermeyi kestim baslangicta kepekde veriyordum simdi vermiyorum. Bide ben yemi samanla karistirip hafif nemlendirip biraz bekletip oyle veriyorum danalara faydasini gordum istahlari acayip arti ama bi zarari olurmu bilemiyorum . Tekrar tesekurler kocabas.