nereye kadar dayanacagız..

Ynt: nereye kadar dayanacagız..

Hermiyas link=topic=69940.msg816325#msg816325 date=1388001706' Alıntı:
Hepimiz aynı geminin tayfalarıyız, gemide bir sıkıntı olursa hep beraber gideriz, gemi yüzer, yüzmeye dewam ederse hepimiz kurtuluruz....

Herkes farklı açılardan aynı mesleğin sorunlarını anlatıyor, dolayısı ile hasım değil kimse kimseye, sakin sakin klawyeyi kullanalım arkadaşlar....

Hata yapmak insanlara mahsustur, önemli olan hatalardan ders alabilmek we tekrarlamamaktır...Hepimiz insanız...

Bir Japon atasözü derki ' Sewgiye giden yol, saygıdan geçer' Saygı duyarsak sewebiliriz birbirimizi.....
alk-*s alk-*s ok-*-s

dustero link=topic=69940.msg816087#msg816087 date=1387983713' Alıntı:
hocam her öğretmen babadan dededen kalma zanaat ile çiftçilik yapabilir ama her çiftçi öğretmenlik yapamaz. sizin okuldayken çiftçiliğinizi yapabilecek alternatif kişiler olabilir ama bir çiftçinin alternatif işten çiftçiliğine ayırcak vakti olmayabilir. yurdumun koşulları malum, hali vakti biraz yerinde olan çocuğu iyi eğitim alsın diye şehirlerde okutmaya çalışırken hayvancılıklada uğraşması mümkün değil. fiziki koşulları ve yaşam alanı buna müsait olan sadece yapabilir. sonuç olarak bu öneri sizin durumunuz gibi çok az kişiye çare olabilir çiftçinin %99 kısımının hala tek iş sorunu olacaktır.
sizekatılmıyorum bu konuda.Çiftç,nin %99unun tek iş sorunu olacak diyorsunuz.Çiftçilik öyle hafife alınacak bir meslek değil tabikide toprakla köyle içiçe olmanız gerekir.şimdi ben köyüme yakın olmasam nasıl yapabilirim bu işi.Çiftçilikte zamanla yarıştığımız dönemler oluyor.köyden uzak olduğumuzda randımanlı bir sonuç alacağımızı düşünmüyorum.çiftçilikle uğraşan insanların çoğu köyde veya köyüne yakın yerlerde yaşıyorlar.ya köyde çiftçiliğin yanında hayvancılık veya alternatif tarım ürünleriyle uğraşacak yada köye yakın kasaba ve şehirlerde işi olacak her iki işi birlikte yürütecek.yoksa yılda sadece bir kere getirisi olan ve onunda garanti olmadığı bir gelirle yaşamak bu devirde çok ama çok zor.

Yeni bir kitle ortaya çıkıyor, çiftçilik dışında işi gücü olan, bir kitle, genelde üniversite veya lise mezunu , mesleği olan ve çiftçilik yapan, epeyce arkadaş var burda böyle olan

ufukk link=topic=69940.msg816918#msg816918 date=1388091095' Alıntı:
Yeni bir kitle ortaya çıkıyor, çiftçilik dışında işi gücü olan, bir kitle, genelde üniversite veya lise mezunu , mesleği olan ve çiftçilik yapan, epeyce arkadaş var burda böyle olan
evet yeni bir kitle öylede olması gerekiyor zaten.yoksa tek çiftçilik olursa ve oda güçlü şekilde olmazsa hersene sıkışık bir durumda gider 5-10 dönüm tarla