New Holland Biçerdöver

Arkadaşlar merhabalar ben sizin bilginize baş vuracam ikinci el bir biçerdöver almayı düşünüyoruz aklımızda Tc 56 var 1990 ve sonrası 2007 arasında gidip geliyoruz bazı çevrelerde Tc 56 almayı düşünüyorsanız 1996 model alın onlar çok tutuluyor diyorlar. Sanırsam 1990 modeller ithal gelmiş ülkemize bu konuda geniş bilgisi olan birleri varsa yardımcı olabilir mi ?

Resimler ve ekler

• images.jpeg
    images.jpeg
    44.5 KB · Görüntüleme: 106
Zaten hepsi ithal 2003 e kadar belçika da üretildi daha sonra ise polonya da üretiliyor.
Yapacağınız işin boyutunu söylerseniz daha iyi yardımcı oluruz.

Ama en az 1997 model torklu makina almanız gerekir bu saatten sonra kayışlısı iş görmez.
1997 modellerden önceki torksuz mu?
Torklu derken ne demek istediniz, biraz detaylandirir mısınız?

1997 modellerden önceki torksuz mu?
Torklu derken ne demek istediniz, biraz detaylandirir mısınız?

1996 da da var tam hidrostatik yani torklu ama öncesi modellerde yok diye biliyorum.
Tc 56 lar 1993 de üretime başladı . 2000 modele kadar kayışlı üretimi mevcut. Orjinal torklu makina üretimi 1996 da başlıyor ve 2000 model de sonra tamamen torklu makina üretimine geçildi.

Screenshot_20200216-104909_Facebook.jpg
20200216_113815.jpg

Üstteki fotoğraflar kayışlı tc 56 ya ait
Biçerdöverin kontrolü üç tane kol ile sağlanıyor ve biçerdöver debriyajlı ileri geri yaparken veya tarlanın durumuna göre vites değiştiriliyor ve sürücüden taraftaki kolla resimdeki kayışın konumu ayarlanıyor o konuma göre biçer hızlanıyor veya yavaşlıyor.

FB_IMG_1581840129321.jpg

Screenshot_20200216-104923_Facebook.jpg
Screenshot_20200216-112149_sahibindencom.jpg

Torklu yani hidrostatik biçer de ise kontrol tamamen resimdeki tork kolu ile sağlanıyor ileri ittikce makina hizlaniyor geri çekince yavaşlıyor geri geliyor tabla vs. Kontrolü ise üzerindeki tuşlarla sağlanıyor makina da debriyaj yok vites var tork kolu boşa alınıp kademe vitesi seçilebiliyor.

Torklu makina da tüm olayı resimde görünen hidrostatik pompa sağlıyor. Yani torklu makina yağ basıncıyla çalışıyor bir nevi.

Resimler ve ekler

• Screenshot_20200216-110544_Facebook.jpg
    Screenshot_20200216-110544_Facebook.jpg
    45.8 KB · Görüntüleme: 84
Çok teşekkür ederim, oldukça faydalı oldu, sağolun.
Tahmini ne kadar arazi işleyeceksiniz kendi işiniz için mi piyasa için mi alacaksınız.ben de 3 sene önce aldim kendi işlerim için aldim piyasaya da az da olsa çalışıyorum benim makina 2001 model tc 56 torklu makina.eger alacağım dersen kesinlikle döviz ile borçlanmadan al tl ile bankaya borçlan o şekilde al euro ile sakın sakın alma. Daha önce bicercilik yaptınız mı yapmadiysaniz biraz zor tamiri ni falan kendinizin yapmanız lazım her arızada usta cagiirsaniz ustaya çalışırsınız. Şöför çalıştirsan bir sezon herşeyi anlayan tamirden anlayan bir şoför ile anlaş ve bir sezonda herşeyi öğrenmen lazım.2000 modelin altında tc ye hiç bulaşma temiz patoz a gitmemiş celtige gitmemiş devrilmemis bir makina bul.butcene göre ne aradığını bilmiyorum ama 2007 den sonra iveco motor var öncesinde de normal motor var 2007 ve sonrası biraz pahalıdır 2007 den önceki seride de en iyi ve dayanıklı olan model de 2004 modeldir. Sağlamlık acısından en iyi kasa 2004 kasasıdır başka bir bilgiye ihtiyacınız olursa cevaplamaya çalışırım
20190730_175333.jpg
IMG-20180312-WA0009.jpg

Tahmini ne kadar arazi işleyeceksiniz kendi işiniz için mi piyasa için mi alacaksınız.ben de 3 sene önce aldim kendi işlerim için aldim piyasaya da az da olsa çalışıyorum benim makina 2001 model tc 56 torklu makina.eger alacağım dersen kesinlikle döviz ile borçlanmadan al tl ile bankaya borçlan o şekilde al euro ile sakın sakın alma. Daha önce bicercilik yaptınız mı yapmadiysaniz biraz zor tamiri ni falan kendinizin yapmanız lazım her arızada usta cagiirsaniz ustaya çalışırsınız. Şöför çalıştirsan bir sezon herşeyi anlayan tamirden anlayan bir şoför ile anlaş ve bir sezonda herşeyi öğrenmen lazım.2000 modelin altında tc ye hiç bulaşma temiz patoz a gitmemiş celtige gitmemiş devrilmemis bir makina bul.butcene göre ne aradığını bilmiyorum ama 2007 den sonra iveco motor var öncesinde de normal motor var 2007 ve sonrası biraz pahalıdır 2007 den önceki seride de en iyi ve dayanıklı olan model de 2004 modeldir. Sağlamlık acısından en iyi kasa 2004 kasasıdır başka bir bilgiye ihtiyacınız olursa cevaplamaya çalışırım Ekli dosyayı görüntüle 45089Ekli dosyayı görüntüle 45091
Hocam soran arkadaş soruyu sordu sonra cevap bile vermiyor ne iş yapacak piyasaya mı caĺışacak söylemedi 90 modelle 2007 model tc arasında gidip geliyoruz demiş o gidip gelme de 30 bin euro fiyat farkı var .
Siz ne yaptınız sezon da kaç bin dönüm biçebiliyosunuz.

Tahmini ne kadar arazi işleyeceksiniz kendi işiniz için mi piyasa için mi alacaksınız.ben de 3 sene önce aldim kendi işlerim için aldim piyasaya da az da olsa çalışıyorum benim makina 2001 model tc 56 torklu makina.eger alacağım dersen kesinlikle döviz ile borçlanmadan al tl ile bankaya borçlan o şekilde al euro ile sakın sakın alma. Daha önce bicercilik yaptınız mı yapmadiysaniz biraz zor tamiri ni falan kendinizin yapmanız lazım her arızada usta cagiirsaniz ustaya çalışırsınız. Şöför çalıştirsan bir sezon herşeyi anlayan tamirden anlayan bir şoför ile anlaş ve bir sezonda herşeyi öğrenmen lazım.2000 modelin altında tc ye hiç bulaşma temiz patoz a gitmemiş celtige gitmemiş devrilmemis bir makina bul.butcene göre ne aradığını bilmiyorum ama 2007 den sonra iveco motor var öncesinde de normal motor var 2007 ve sonrası biraz pahalıdır 2007 den önceki seride de en iyi ve dayanıklı olan model de 2004 modeldir. Sağlamlık acısından en iyi kasa 2004 kasasıdır başka bir bilgiye ihtiyacınız olursa cevaplamaya çalışırım Ekli dosyayı görüntüle 45089Ekli dosyayı görüntüle 45091
Ilginiz ve verdiğiniz detaylı bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim biçerdöver alma gibi bir niyetim yok. Konu açılmışken merak ettim, bilmediğim bir konuydu, bilgi edinmek için sordum.

Bu arada konuyu açan arkadaş 15 saat önce üye olmuş, foruma yeni katılmış.

Ilginiz ve verdiğiniz detaylı bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim biçerdöver alma gibi bir niyetim yok. Konu açılmışken merak ettim, bilmediğim bir konuydu, bilgi edinmek için sordum.

Bu arada konuyu açan arkadaş 15 saat önce üye olmuş, foruma yeni katılmış.
Ikinci el biçerdöver alımında banka kredisi nasıl oluyor makinanın yaşı önemli mi ?

Biçerdöver için kredi yok. Ya galerici vadesi var ya da yeni makinalarda leasing(kiralama) yöntemi var. İkisinden de uzak durmanızı tavsiye ederim.
Maddi durumunuzu bilemem ama peşin alamıyor ve vadeyle almayı düşünüyorsanız 3000 4000 dönüm için biçerdöver borcuna girilmez

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Hocam soran arkadaş soruyu sordu sonra cevap bile vermiyor ne iş yapacak piyasaya mı caĺışacak söylemedi 90 modelle 2007 model tc arasında gidip geliyoruz demiş o gidip gelme de 30 bin euro fiyat farkı var .
Siz ne yaptınız sezon da kaç bin dönüm biçebiliyosunuz.
Ben genel bilgi olsun diye paylaşım yaptım sonuçta ona olmazsa başkasına yine yararı olur bilgilerin ben kendi arazilerimiz yaklaşık seneye gore değişmekte olup 800 ile 1000 dekar arazi kendi yerlerimizi biçiyorum piyasaya da çalışınca yaklaşık 2500-3000 falan yer biciyoruz sadece buğday ve arpa bölge olarak başka bir alternatif yok.

Arkadaş çok iyi anlatmış. Biz 78 den beri biçercilik yapıyoruz. Şuan 5.80 ve 5070 var. Jondere 630 la başlamıştık. Döviz ile sakın borçlanma arkadşın dediği gibi biz geçen senelerde öyle bir hata yapıp sıfır 5.80 aldık. 2 katını ödedik.
Kendi yerlerimizi ve yakın çevremizde biçim yapıcaz yaklaşık 3000 ile 4000 dekar arazi arpa ve buğday biçecez siz ne önerirsiniz
1978 den beri biçercilik yapıyoruz. Sezonda biçeri yüklüyoruz TIR a urfaya gidiyoruz Tokattan. Orda hasat erken başlıyor. Ordan biçe biçe tokata kadar geliyoruz. Sonra Sivasa geçiyoruz ve sezon kapanıyor. Bu şekilde çalışırsanız başka iş yapmanıza gerek yok. Biçer herşeyinizi karşılar.

Bizde de 2005 TC 56 var ilk aldığımız yıllarda piyasaya çalışıyorduk şimdilerde sadece kendimize ve birkaç komşuya biçiyoruz TC 56 alacaksanız size tavsiyem 2005-2007 arasında mavi kuşaklı olanlardan temiz bulursanız alın fazla hırpalanmış makinaya pek bakmayın sonra harmanda başınıza çok iş çıkarır.

• Beğen
Tepkiler: wallace22
reis maşallah kız gibiymiş allah tekerini duz bastırsın bizim buralarda sarı dedinmi korkuyorlar yok o cok doker falan fılan genelde hurdalarla ugrasmayı sevıyorlar yenı nesıl olarak anlatamadık ebemız yasındakı 630ların devrının bıttıgının ama 630 un her yerini ezberledik hurdalarla ugrasa ugraşa hep hayalıım su sarı 2 3 bin donum arazısı taş kayalı olan koyü 2013 tc biçti bizim 10 bin dönüm araziyi 60 yaşındaki ebemle yaşıt 630 biçiyor :D fiyatı neydi reis aldığın zaman bu makinenin arızası çok oluyormu

reis maşallah kız gibiymiş allah tekerini duz bastırsın bizim buralarda sarı dedinmi korkuyorlar yok o cok doker falan fılan genelde hurdalarla ugrasmayı sevıyorlar yenı nesıl olarak anlatamadık ebemız yasındakı 630ların devrının bıttıgının ama 630 un her yerini ezberledik hurdalarla ugrasa ugraşa hep hayalıım su sarı 2 3 bin donum arazısı taş kayalı olan koyü 2013 tc biçti bizim 10 bin dönüm araziyi 60 yaşındaki ebemle yaşıt 630 biçiyor :D fiyatı neydi reis aldığın zaman bu makinenin arızası çok oluyormu
Kusura bakma anca cevap veriyorum ben daha önce bicercilik yapmadım aldığımızdan beri de hiç operatör kullanmadık kendi yerlerimizi biçeriz öğreniriz dedik ve öyle de oldu yaklaşık 3 sezondur kullanıyoruz aldığımda komple bakım yaptırdım kaza bela gelmezse 2 sezon daha bir sıkıntı olmadan kullaniriz 2 sezon sonra komple tekrar bir bakıma sokarız allah şükür bir arızası olmadi bilya kasnak dışında büyük bir arıza ile karşılaşmadık aldığımda euro 4.10 du ilk taksidini 6.78 den ödedim kur farkından baya bir zararım var ama bu da bir ders oldu döviz ile borca girilmeyecegini acı bir t3crube ile öğrendik bundan sonra döviz mi asla asla asla.su an piyasası nedir bilmiyorum ama ben sarı dan memnunum alırken de satarken de hemen satılabilecek bir makina. Yedek parçada sıkıntı yok.

Bir de bizim bölgeyi toplasan 10 bin dönüm arazi çıkmaz o yüzden çok da kasmaya gerek yok kendi yerlerimize biçmeye biçer bulamadığımız için mal sahibi olduk iyi yada kötü.en azından mahsul yere dökülmeden biciyoruz kapıda olunca ona göre hazırlığımızı yapıyoruz o yönden iyi

Bir de bizim bölgeyi toplasan 10 bin dönüm arazi çıkmaz o yüzden çok da kasmaya gerek yok kendi yerlerimize biçmeye biçer bulamadığımız için mal sahibi olduk iyi yada kötü.en azından mahsul yere dökülmeden biciyoruz kapıda olunca ona göre hazırlığımızı yapıyoruz o yönden iyi
estagfurullah reis cevap konusunda sıkıntı yok bizim koyun arazisi 10bin yan koyun biri 4 5 bin bir diğeri gene 2 3 bin bir digeri 15 20 bin bizim köy tam merkez köy köyde 2 adet 630 var 1 ayda bizim köyü zor biçiyorlar bizim köyün önceden bizle birlikte ortak 4 kişilik 630u vardı genellikle anlıyoruz bu biçer işinden 2 kişi bir sarı seninkinden alsa para kazanırmı iş yaparmı ? 630 yere serip gidiyor ne kadar kızsakta el mecbur biçtirip ziyan ettiriyoruz hurdaları seviyorlar bozuluncada sövüyorlar :D bugun facebook markette bızım buru senın sarının aynısını koymus 17000 saate 310 bin demiş bana çok gibi geldi ama sence nedir suan fiyatı

2004 modelde iki farklı motor var küçük motor 180 hp
Birde büyük motor 204 hp
Küçük motor olanların şase etiketinde new holland Belçika yazarken
Büyük motor olanların şase etiketinde CNH Belçika yazıyor
Siz hangisini öneriyorsunuz