New Holland TD110 hava kompresörü

Merhaba, New Holland TD110 traktöre sahibim. Hava kompresörü traktörü her çalıştırdığımda çalışıyor.

Hava tankındaki havayı bitiriyorum. Işık yanıyor. Kompresör tankı dolduruyor ve duruyor. Ama traktörü stop edip tekrar çalıştırdığımda, kompresör yine çalışıyor. Sonra 5 bar lık müşürü tetikleyip kompresörü kapatıyor. (Eğer tank tam dolu ise 5 bar lık müşürü tetiklemeden, havayı müşürlerin bağlı olduğu valfin alt tarafından atıyor. Yani kompresör sürekli çalışıyor.)

Müşürleri ve röleleri kontrol ettim. Hepsi sağlam.
5 barlık müşür tetiklendiğinde (tank tam dolup "pıs" sesi geldiğinde.) Rölelerden biri mühürleniyor, traktörü stop edip çalıştırınca mühürleme bozulduğu için her marşta kompresörü yeniden çalıştırıyor.
Mühürlemenin, kompresör bozulmadan önce nasıl olduğunu bilmiyorum. O yüzden bir çözüm bulamadım.

Diğer tdd serilerinde de stop edip tekrar çalıştırınca kompresör çalışıyor mu?

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Çalışırken havayı kullanırsan ışık yanınca doldurmaya başlıyor
Fakat traktör stop ediliyken kullanırsan veya kendi hava kaçırsa çok az bile eksik olsa traktör her çalıştığında otomatik dolduruyor bi daha çalışmıyor.
Ama bi ara hiç durmadan bitirip tekrar çalışıyordu ne olduğunu anlayamadık servis geldi baktı hava tankında çatlak varmış garanti içindeydi yenisi ile değiştirdi eğer böyle bi durumsa bi hava tankını kontrol edin.

Çalışırken havayı kullanırsan ışık yanınca doldurmaya başlıyor
Fakat traktör stop ediliyken kullanırsan veya kendi hava kaçırsa çok az bile eksik olsa traktör her çalıştığında otomatik dolduruyor bi daha çalışmıyor.
Ama bi ara hiç durmadan bitirip tekrar çalışıyordu ne olduğunu anlayamadık servis geldi baktı hava tankında çatlak varmış garanti içindeydi yenisi ile değiştirdi eğer böyle bi durumsa bi hava tankını kontrol edin.
Hayır, hava kaçırma yok. Doldurduktan hemen sonra stop edip çalıştırınca, kompresör yine çalışıyor.

• Beğen
Bende geçen sene aynı traktörü aldım hocam. İlk zamanlar traktörü ilk çalıştırdığımda tankı doldurup kompressör kapanıyordu. Eğer hava kullanmazsam tekrar devreye girmiyordu uzun süreli stop etmediğim sürece. Tohumları ekerken dikkat ettim her stop edip çalıştırışımda devreye girmeye başladı. Hatta bir iki sefer motor çalışırken bile devreye girdiğini fark ettim. Benimde aklıma takıldı acaba bir kaçak mı var diye. Bakımı geldiğinde servise söyleyecem bakalım neden yapıyor böyle.

• Beğen
Tepkiler: HasanRcn
Bende geçen sene aynı traktörü aldım hocam. İlk zamanlar traktörü ilk çalıştırdığımda tankı doldurup kompressör kapanıyordu. Eğer hava kullanmazsam tekrar devreye girmiyordu uzun süreli stop etmediğim sürece. Tohumları ekerken dikkat ettim her stop edip çalıştırışımda devreye girmeye başladı. Hatta bir iki sefer motor çalışırken bile devreye girdiğini fark ettim. Benimde aklıma takıldı acaba bir kaçak mı var diye. Bakımı geldiğinde servise söyleyecem bakalım neden yapıyor böyle.
Benim traktörde birkaç ay önce sorun yoktu. Yeni yapmaya başladı.
Ayrıca kompresör sürekli çalışınca, akü şarj ışığı titreşimli şekilde yanıp sönüyor. İlk başta neden olduğunu anlamadım sonradan dikkat edince, kompresör kapanınca şarj ışığı kapanıyor.
Kompresör kayışa fazla yük bindirdiği için sanırım bu sorun oluyor.

• Beğen
New Holland TDD serisi kullanan ve ölçüm aleti(multimetre) olan biri altta yazacağım konu hakkında yardım edebilirmi.

Kompresör tankı dolduktan sonra tankın yanında bulunan 5 barlık müşür, sürekli kısa devre olarak mı kalıyor,
yoksa tank dolunca kısa devre olup hemen sonra tekrar açık devre mı oluyor.

Benim traktörde tank dolunca valf açılıyor, 5 barlık müşür anlık kısa devre olup tekrar açık devre oluyor.
Eğer 5 barlık müşürü, kısa bir kablo ile kısa devre yaparsam. Traktörü stop edip çalıştırınca kompresör çalışmıyor.
Ama bu seferde hava bitse bile kompresör çalışmıyor. 5 barlık müşürü açık devre yapınca çalışıyor.
(5 barlık müşür yatay olarak duran, traktörün arka tarafına yakın.)

Biraz karışık ama bu şekilde. Her yeri kontrol ettim çözüm bulamadım.

• Beğen
Hocam sadece o muşir değil yağ basınç hattı musiri, yağlama selenoidi, klima kompresor rölesi, kompresor röleleri, kasnak mıknatısı gibi yerleri de kontrol et ayrıca bahsettiğin 5 bar olan durdurma musiri tankin diğer ucunda çalıştirma musiri de var onu da kontrol et saydığımdan biri bozuksa çalışmıyor

• Beğen
Tepkiler: HasanRcn
Hocam sadece o muşir değil yağ basınç hattı musiri, yağlama selenoidi, klima kompresor rölesi, kompresor röleleri, kasnak mıknatısı gibi yerleri de kontrol et ayrıca bahsettiğin 5 bar olan durdurma musiri tankin diğer ucunda çalıştirma musiri de var onu da kontrol et saydığımdan biri bozuksa çalışmıyor
3 müşür, 4 röle hepsini kontrol ettim. Hepsi sağlam. 5 bar müşürünün nasıl tetiklendiğini öğrenirsem. Ona göre valfi söküp kontrol edeçem.

Sadece tankin üzerinde 2 muşir var biri 5 bar durdurma diğeri 1.4 var çalıştirma 2. Daha düşük de olabilir tam hatırlamiyorum. Tank dolunca 5 bar kısa devre olur açılır komresor durur. Diğer muşir 1.4 var açıktır basınç 1.4un altına düşünce kısa devre olur açılır kompresor çalışır döndü devam eder bunun dışında üstte saydığım diğer muşir selenoid ve roleler bozuksa bazen çalışır bazen çalışmaz. En çok bozulan tank boş musiri ve yağ basınç musiridir. Nadiren diğerleri de bozulur. 4 td eskittim hiçbirinde kompresoru tertemiz çalıştiramadin kurutucu olmadığı için her zaman bozuluyor.

Sadece tankin üzerinde 2 muşir var biri 5 bar durdurma diğeri 1.4 var çalıştirma 2. Daha düşük de olabilir tam hatırlamiyorum. Tank dolunca 5 bar kısa devre olur açılır komresor durur. Diğer muşir 1.4 var açıktır basınç 1.4un altına düşünce kısa devre olur açılır kompresor çalışır döndü devam eder bunun dışında üstte saydığım diğer muşir selenoid ve roleler bozuksa bazen çalışır bazen çalışmaz. En çok bozulan tank boş musiri ve yağ basınç musiridir. Nadiren diğerleri de bozulur. 4 td eskittim hiçbirinde kompresoru tertemiz çalıştiramadin kurutucu olmadığı için her zaman bozuluyor.
Tank dolunca kapatan 5 bar, hava bitince çalıştıran 2 bar müşürü.
Hepsini kontrol ettim. En son müşürlerin bağlandığı valf kaldı. Onuda emin olmadan sökmek istemiyorum.

Sorun Çözüldü.
5 bar müşürü, hava azalana kadar kısa devre kalması gerekiyormuş. Valfte çok çok az bir hava kacağı olsa müşür açık devre oluyor.
Valfi söküp temizledim. Hava kacağı için sabunlu su sıkıp iyice baktım. 2 bar müdüründen çok çok az hava kaçıyormuş. Kaçağı engelleyince kompresör artık çalışmıyor.

• Beğen
Tepkiler: Aykt_Alprsln