nohut bakımı çiçeklenme bakla dönemi

ispanyol antrakoza dayanma şansı çok zayıf 5-6 gün yağmura zor dayanır geçmiş olsun.
aslında bende ektikten sonra dayanıksız olduğunu öğrendim... bir tanıdık geçen yıl etmişti. kurak da gitti dolayısıyla kuruma olmadı ve aşırı boylandigi için bicmesi kolay olur diye aldandık... bu sene de yağışlı geçince tosladik... kısmet artık... ilackamanin faydası olur mu bakacağız... yoksa da bozacağız tarlayı yapacak bir şey yok

81dc76ed365474d9bc7e649ff064ea9f.jpg
542422f711f657218ad1bdda26a65fe4.jpg
e7ae7d00ab2677ce135a51a73be574b0.jpg
d6ed61cd01ded93b4186c97dd445f1c7.jpg

evet sevgili çiftçi arkadaşlar 4 ayrı çeşit nohut 7 parça tarlaya etmiştim... çeşitlerden İspanyol olan (aşırı iri) nohut çeşidinde (7 dönümlük parça) kurumalar başladı 3/4 gün önce dun farkettim bugün de ilaç aldık (maneb %80 + yaprak gübre ile karıştırıp sıktık... bu nohutlarin tamamı 29 kasımda ekildi.... hastalık olan 10 gün önce çiçek açmaya başladı idi... son bir haftada 5 gün güzel :) yağmur yağdı... iki üç gündür hava açıldı... veeeee.... malum sonun başlangıcı....

diğer tarlalarda belirti yok... nohudun cinsine bahane buluyorum...

bakalım bekleyip göreceğiz.... sonuçları fotoğraflarım inşallah

Maaşallah yinede güzel nohut

İspanyol değil Aksu... cins antroknoza dayanıklı... beneklenme, dalların kırılması vs. klasik semptomlar mevcut değil.... yani bulut çalgıni/antroknoz değil ondan eminim ama başka bir sıkıntı var gibi

yağmurlar yağıyor ama bazı cinsler dayanıklı çıktı şimdilik antroknoz belirtisi yok
yağmur yağıyor sıcaktan dolayı toprak 3/4 saatte kuruyuveriyor... inşallah kalan yerindd hastalık olmayacak gibi bir görüntü var... bu arada yavaştan bakla tutmaya da başlamış (Ekim tarihi 30 Kasım)

9841c803141d4b7b650b8f37f9dfe93c.jpg
594577dcd12270c6b47ee31b001f75f8.jpg
c8c77f2c233d06ffe92cb0ba98bcc155.jpg

aşırı yağmurlar sifan ve hardal haricinde değişik yabani otlar turemesine neden olmuş... dolayısıyla ilaçlama yapılamıyor... ilaç onlara fayda etmiyor.... verim kaybının çoğunun oralardan olacağını düşünüyorum... seyrek görünen yerler yağmurların fazla yağmasından içine gidilemez hale getirdi nohutlari bu sene

hocam bereketli olur inşallah. Bizde ektik ama yabani hardal yeni yeni çıkmaya başlamış bunun için önereceğin ilaç isimleri var mıdır ?
hardal için bizim buralarda sıkılan tek çeşit ilaç var ismini şuan hatırlamadım(biz sıkmadık) ziraatcilarda mevcut. tarım da önermiyor. bu sene sıkan arkadaşlar oldu. faydası da oluyor hardalin gelişimini durdurup kurutuyor... ancaaaak; nohutun üst taraflarında 10/15 gün sararma oluyor ve gelişimi bir müddet duruyor özellikle yazlık nohut larda hasat zamanı geldiğinde yeterince gelişme sıkıntısı olabilir mi emin değilim. zamanım olursa ilacı sıkmış tarlada ki sararmayi resimlerim

bu sene buralara çok fazla yağmur yağdı... tüm tarlalar hardal yumağına döndü el yordamıyla çekmiştik ancak sonradan çıkanlar oldu neredeyse aynı şekilde tekrar çıktı biz de öyle bıraktık. buralarda(maras) kışın ekilen nohut lar bakla tutmaya başladı dolayısıyla içine gidilmesi zorlaştı. hardal ve diğer otlar öylece içinde kaldı. şifan(yabani yulaf) yok sadece nohut tarlalarında diğer otlar nohut kadar var neredeyse... bakalım öylece bıraktık artık. çiçek döneminden sonra ot türedi... aşırı yağmurlardan

• Beğen
Tepkiler: HAMUKA