Nohut Biçme Makinası

Ynt: Nohut Biçme Makinası

bu nohut kendi tohumumuz karışık İspanyol ve gökçe çeşidi durumu normal

bu çok kıymetli denilen ilc482 verimi çok yüksek kilosu 6 tl ye kadar çıkan nohut ama bizde olmadığı gibi yüzünede bakan filan yoktur hiçde öyle 6 tl alan olmaz yani çok ufakda oldu

bu nohut kendi tohumuz ağustos ayınde çektim bu resmi dalında hala çiçek var ama şuan bile hala çiçek varmış onu da diyim

şimdi s,ze diyorum benim nohuttaki zararım nohutun olmayışı yada para etmeyişi değil o kadar tohuma ve ilaca verdiğim paradır normalde ilaç ve tohuma para vermesemde kendi tohumlarımızla ekseydikki 8 bin tl ve üzeri bir parayı ilaç ve tohum için harcamamış olacaktım bu bana kalacaktı

sadece yolmacı ve mazot parası gidecekti o da 1500 tl ile aradan çıkacaktı ki neden öyle diye soracaksanız gaza gelipde başkalarının tarlasını ekmeyip sadece kendi tarlamızı ekecektik zaten her şartta o parayı çıkartırdı yani zararsız bir sezon kapatmış olacaktık

ama yok ilaç al tohum al o ilaçaları 3 kere de atmak için mazot harca zarar zarar üzerine geldi...
tabi kimse kimsenin zarar etmesini istemez o ayrı mesele bişey diyemem belkide sizde tutar nohut verimli olur onuda bilemem benimki sadece yaşadığım tecrübe nohutlarım iyi olsa bende size derdim şöyle iyi oldu böyle iyi oldu o ayrı mesele tabi

şerefli1 link=topic=63965.msg780497#msg780497 date=1380709440' Alıntı:
şimdi s,ze diyorum benim nohuttaki zararım nohutun olmayışı yada para etmeyişi değil o kadar tohuma ve ilaca verdiğim paradır normalde ilaç ve tohuma para vermesemde kendi tohumlarımızla ekseydikki 8 bin tl ve üzeri bir parayı ilaç ve tohum için harcamamış olacaktım bu bana kalacaktı

sadece yolmacı ve mazot parası gidecekti o da 1500 tl ile aradan çıkacaktı ki neden öyle diye soracaksanız gaza gelipde başkalarının tarlasını ekmeyip sadece kendi tarlamızı ekecektik zaten her şartta o parayı çıkartırdı yani zararsız bir sezon kapatmış olacaktık

ama yok ilaç al tohum al o ilaçaları 3 kere de atmak için mazot harca zarar zarar üzerine geldi...
tabi kimse kimsenin zarar etmesini istemez o ayrı mesele bişey diyemem belkide sizde tutar nohut verimli olur onuda bilemem benimki sadece yaşadığım tecrübe nohutlarım iyi olsa bende size derdim şöyle iyi oldu böyle iyi oldu o ayrı mesele tabi
abi kızacan ama ekmeseydın kar a gecerdin ;D ;D

şerefli1 link=topic=63965.msg780497#msg780497 date=1380709440' Alıntı:

abi nedesek boş senin tesellin ağır olur..valla allah işini ras getirsin..bidaha o danışmanlara felan kulak asma.kardeşim sen toprağını tanıyon..mahsülü tanıyon..hastalıklarını tanıyon..ülen ne para veriyon o yallılara??..onlar ilaç satar pirimine bakar...senin nohut olmuş olmamış takmazki adam..napcak olursa iyi olmassa teselli ikramiyesi bi sıkım diş macunumu verecek sana???hepimize ders olsun..illa herşeyi tecrübe etmek gerekmez görün işte..yaşanmışı var..

tumosannn link=topic=63965.msg780502#msg780502 date=1380710361' Alıntı:
abi kızacan ama ekmeseydın kar a gecerdin ;D ;D

ne kızacam be kardeşim sonuna kadar haklısın içimdeki tarla sevgisini zapt edemiyorum işte hepsi bu yoksa 20 gün iznin gecesi gündüzü tarlada kim geçirir :(

zekhes link=topic=63965.msg780505#msg780505 date=1380710624' Alıntı:
abi nedesek boş senin tesellin ağır olur..valla allah işini ras getirsin..bidaha o danışmanlara felan kulak asma.kardeşim sen toprağını tanıyon..mahsülü tanıyon..hastalıklarını tanıyon..ülen ne para veriyon o yallılara??..onlar ilaç satar pirimine bakar...senin nohut olmuş olmamış takmazki adam..napcak olursa iyi olmassa teselli ikramiyesi bi sıkım diş macunumu verecek sana???hepimize ders olsun..illa herşeyi tecrübe etmek gerekmez görün işte..yaşanmışı var..

böylesi hayırlıymış der geçerim 'bundada vardır bir hayır Rabbim sen bizi kayır' derim ben hep bunada öyle dedim

nohut ektinmi sipanyol ekcen.ben pullukla mart ayında eker 2 kat sürgülü tırmık çeker tarlayı halı gibi yaparım sonra ot ilacını yapar bırakırım. hasat urfalılar yolar 3-4 gün sonra biçere atarım.15 gün önce sattım biçerden çıkmış haliyle . 2.250 tl tonu .nohut çok iyi ama domuz var baş etmek zor oluyo.

takmaklı link=topic=63965.msg781039#msg781039 date=1380809442' Alıntı:
nohut ektinmi sipanyol ekcen.ben pullukla mart ayında eker 2 kat sürgülü tırmık çeker tarlayı halı gibi yaparım sonra ot ilacını yapar bırakırım. hasat urfalılar yolar 3-4 gün sonra biçere atarım.15 gün önce sattım biçerden çıkmış haliyle . 2.250 tl tonu .nohut çok iyi ama domuz var baş etmek zor oluyo.
merhaba nohudu ektikten sonra 2 li tırmıktan sonra ilaçlama içinde tarlaya giriyorsun peki toprak sertleşmiyormu ?

mutlumutlu link=topic=63965.msg783962#msg783962 date=1381412627' Alıntı:
merhaba nohudu ektikten sonra 2 li tırmıktan sonra ilaçlama içinde tarlaya giriyorsun peki toprak sertleşmiyormu ?

sertleşiyor ama kardeş o kadar önemli değil oranında nohutu oluyor....

nede olsa urfalılar yoluyor grin-*-s
bir çuval para alıyor yolsunlar artık

Hay Allahım traktörün arkasını takacağı nohut biçme ekipmanları bir faydası olmuyor hatta piyasaya baktığımızda son derece olumsuz. En iyisi Laverda ' dır :)

030820131915.jpg

030820131906.jpg

030820131917.jpg

030820131893.jpg

Kaynak: http://www.trakkulup.net/fotograflar-(cekimler)-324/mf-ve-laverda-296lcs- ' ' nohut ' ' -hasadi/msg764236/#msg764236

JohnBoz link=topic=63965.msg784042#msg784042 date=1381422928' Alıntı:

Hay Allahım traktörün arkasını takacağı nohut biçme ekipmanları bir faydası olmuyor hatta piyasaya baktığımızda son derece olumsuz. En iyisi Laverda ' dır :)

nohut yüksekliği ortalama kaç santimdi ?

soil link=topic=63965.msg784177#msg784177 date=1381430741' Alıntı:
snotutta sulu tarım yapılsa aslında biçerle derilmesi rahat olur sanrım ,

tabi birde hasat zamanı biçerdöver bulmak var

Ne sulu tarım ne de kuru tarım hiç önemli değil. Size bir biçerdöver halleder. Ancak biçerdöveri almak biraz maliyetli 2.el fiyatı başlangıç fiyatı 190 bin tl başlar.

soil link=topic=63965.msg784177#msg784177 date=1381430741' Alıntı:
snotutta sulu tarım yapılsa aslında biçerle derilmesi rahat olur sanrım ,

tabi birde hasat zamanı biçerdöver bulmak var

sulu tarım filan hikaye nohut şans biraz yani nasip olacak bir nohut oldu sulu terimizde her biri bir şemsiye kadardı onlarda çiçek açmakdan dane tutmadı sonrada kış yaktı yoksa dekarda rahat 300 kilo nohut çıkardı