nohut mibzeri

Ynt: nohut mibzeri

aşkar link=topic=82270.msg1045138#msg1045138 date=1450099630' Alıntı:
Mibzer işini iyi kötü çözüyoruz ama esas sıkıntımız hasat işi onu yapan bir makina olsa iyi olacak bazı yerlerde biçerdöver ile hasat yapıyorlar ama her yerde olmuyor bizim burada ot oluyor nohut pek zararı olmuyor ama biçerdöver le hayatta kaliteyi bozuyor otun yeşil rengi nohut çıkıyor öyle olunca tüccar almıyor fasulye yolma makineleri gibi bir makine geliştirilse nasıl olur

Boyle bir tablo bulup bicip namlu yaparsaniz, kuruyunca da Bicerdoverle islerseniz iscilik sifir :)

• Beğen
Tepkiler: aşkar
Şu şanzımansız mibzerleri bırakın gözünüzü seveyim. Ne attığı takam stabil, ne derinlik hassasiyeti hassasiyet.

Dün irtem ' e Eskişehir bayisi geldi. 'Çiftçi şanzımanlı Mibzer istemiyor' dedi. İrtem ise prensibi gereği (ki gerçekten doğru olan o) şanzımansız Mibzer üretmiyor. Yanlışı devam ettirmenin mantığı yok çünkü.

Benim söylediğim tek şey oldu: 'biz çiftçiye doğru seçeneği sunmazsak, o yanlışı seçmeye devam edecek'

Bugün ne Amazone, ne Lemken, hiç bir kaliteli global firma, sırf 'vatandaş istiyor' bahanesinin arkasına saklanıp dandik mal üretmez. Vatandaşın isteği önemlidir ama sektöre yön verecek, sektöre doğruyu gösterecek, doğru ürünü sunacak olan kişiler ekipman üreticilerdir.

Nohut mibzerle konusuna gelirsek:

Bu işin çözümü balta ayak mibzerlerde. Ama sıkıntı şu: nohutta derine inebilmek önemli. Balta ayak bunu yapıyor ama bir mibzerin ayak sayısını artırdığınız an, batma düşüyor. Teknik açıklaması; temas yüzeyi arttığı için ayak başına düşen basınç miktarı azalıyor. Sonuç olarak hububat için geliştirilmiş 12.5 cm sıra arası olan mibzerlerle bu iş oluyor ama istenilen randımanı vermiyor. Toprak işleme, neticeye çok fazla etki ediyor.

Çözüm: yukarıda anlatılan detayları okuyan biri çözümü bulmuş olmalı. 1 Aralık öncesinde olsak her şeyi yazardım ama şimdi bu önemli detay bilgi (maalesef) bana lazım olacak.

Not: Nail Abi ' nin dediği gibi. Şanzımanlı mibzerlerle olan klape, tohum çarkları ve tohum hücresi gibi aksamların yapısı, nohut ekmeye müsait. Sadece iyi ayar yapmak gerekiyor. İyileştirilme yapılsa, o hassas ayara da gerek kalmaz.

Çözüm dediğiniz önemli bilgiyi paylaşmanız mümkün mü sayın [MENTION=21067]sebazios[/MENTION]