Nohut mu karlı arpa buğday.mi?

Arkadaşlar benim deneyimim.ve ilçe bazlı kendi yaşadığım.yere gore ben. Nohut daha karlı diyorum riskleri tartışılır piyasası tartışılır ben sadece mevcut olağan durumda.. buğdaydan daha karlı diyorum..detaylarını tek tek maddi manevî bütün arti eksi olarak pay lasacam yorumlar inizi bekliyorum

Arpa buğday sezon kötü de geçse tarladan bir şey alabiliyorsun masrafın çıkıyor fakat nohut bir hastalık yakalarsa tedavi edilmezse hiçbir şey alınmayabilir. Nohuta tarlaya çok gitmek gerekiyor hastalıklara yabancı ota karşı hassas fakat iyi bir verim yaparsa arpayı buğdayı geçebilir. En iyisi bir sene nohut mercimek diğer sene arpa buğday ekmek.

• Beğen
Tepkiler: mkoc
Arkadaşlar benim deneyimim.ve ilçe bazlı kendi yaşadığım.yere gore ben. Nohut daha karlı diyorum riskleri tartışılır piyasası tartışılır ben sadece mevcut olağan durumda.. buğdaydan daha karlı diyorum..detaylarını tek tek maddi manevî bütün arti eksi olarak pay lasacam yorumlar inizi bekliyorum
Günün şartlarına göre 1.7 lü rakamlarda buğday üst sırayı zorlar! Nohut karlıdır ancak ciddi riskler içermekte ben 10 yıldır nohut-arpa-buğday ekerim her sene birisi iyi olmakta birazda şans işi sanırım! O sebepten her yıl elimde 3 üründe mevcut! Arpayı biçtik diğerlerine kısmet bakalım arpadan memnunuz ancak bu sene çok yağış nohutta yabancı otu azdırdı... Buğdaylar iyi görünüyo daha biçemedik!

Bizim iç anadolu toprakları zaten yorgun aslında hiçbir seyi Ekim yapmadan bir kaç yıl terketmek gerekiyor ancak hayat şartları ekonomik sebepler buna müsade etmiyor atalarımız zamanında topraklar dinç ve verimliydi gübre dahi atmadan bizden daha iyi verim alıp hayatlarını idame ettirmisler şu an yorgun verimsiz tabiri caizse her türlü zehiri kimyasalı atıyoruz toprağa ancak verim alabiliyoruz iklimler değişti yağışlar geç kalıyor o yüzden bende boş yatirmaktansa ürün gamını 3 e bölüp öyle ekiyorum( buğday arpa ve nohut )nasıl olsa ziraat ilaclari satan bayilere her yıl yüklü miktarda ödeme yapıyoruz alıştık artık.
Bu yıl nadasa tarla bırakmadan hepsini ekmeyi düşünüyorum henüz ne ekecegime karar veremedim ama boş bırakmayacağım

Detayları merakla bekliyorum, bu sene buğday ektiğim yerlere nohut cazipse ekme niyetindeyim,