Nohuta atılan yanlış ilaç

İyi günler nohut tecrübesi olan arkadaşlara danışmak isterim. Bu yıl ilk defa nohut ektim fakat babam tarlanın yarısına 2 sefer üst üste chlange600 muadili agrobest orisafem ilacını attı. Ve mantar ilacı atıldı. Tarlanın yarısı sarardı diğer yarısı çok iyi durumda bu olayı nasıl atlatır bu nohut?
IMG_7963.JPG
IMG_7960.JPG
IMG_7960.JPG
IMG_8003.JPG
IMG_8005.JPG
IMG_8007.JPG

Ektiğiniz çeşit ilacın fitoksi yaptığı bir çeşit olabilir bir de aşırı doz maalesef aşırı yoruyor nohutu gelişme döneminin tamamlanmasına yakın atılmasa idi yani 15 cm civarı atılsa yeni çıkan filizler ile nohut kurtarıyordu.

Geç atılmış ilaç
Dozu kesinlikle fazla atılmış
Birde nohut cinsi ile uyumlu değil gibi

En iyi ihtimal yaprak gübre atılabilir başka da beklemekten başka çare yok.

Normalde challenge atıyorum ben bende de aynı saramalar oluyor ama 15/20 gun içinde tamamen düzeliyor idi. Sizinki biraz geç atılmış ve yoğun atılmış
_20190526_120944.jpg

Challenge 600 bildiğim kadarıyla ot ilacıydı ve çok etkili bir ilaçtır. Neden 2 defa üst üste attığınız ? Muhtemelen ondan sararmıştır.. Bölgenizde tarım kredi koop.'de ziraat mühendisi vardır onunla bi görüş abi. Sıvı vitamin yada yaprak gübresi diyolardı galiba ondan atabilirsiniz. Ama sen yinede bi görüş..

• Beğen
Tepkiler: ağayamüsade
Challenge 600 bildiğim kadarıyla ot ilacıydı ve çok etkili bir ilaçtır. Neden 2 defa üst üste attığınız ? Muhtemelen ondan sararmıştır.. Bölgenizde tarım kredi koop.'de ziraat mühendisi vardır onunla bi görüş abi. Sıvı vitamin yada yaprak gübresi diyolardı galiba ondan atabilirsiniz. Ama sen yinede bi görüş..

Babam yanlışlıkla atmış ya teşekkür ederim

200 ml geldi cinsi azkan nohut düzelir mi sizce ne yapmam lazım
Normalde 100ml/da

Ama çok sarstıgi için biz 80ml/da atıyoruz

200 baya çok.

Azkan ise toparlar ama çiçek zamanı geldiği için toparlamaya pek zaman kalmaz hasar erken atım olsa aynı doz da Bu kadar hasar olmazdı yapacak bir şey yok gübre tarzı biseyler hariç.

Geçmis olsun

• Beğen
İyi günler nohut tecrübesi olan arkadaşlara danışmak isterim. Bu yıl ilk defa nohut ektim fakat babam tarlanın yarısına 2 sefer üst üste chlange600 muadili agrobest orisafem ilacını attı. Ve mantar ilacı atıldı. Tarlanın yarısı sarardı diğer yarısı çok iyi durumda bu olayı nasıl atlatır bu nohut?Ekli dosyayı görüntüle 38454Ekli dosyayı görüntüle 38455Ekli dosyayı görüntüle 38456Ekli dosyayı görüntüle 38457Ekli dosyayı görüntüle 38458Ekli dosyayı görüntüle 38459
Geçmiş olsun, Allah tan yarısına atmış.cabuk toparlar inşallah

• Beğen
Geçmiş olsun. İki kere atılınca doz aşımı olmuş. Normalde 125 ml dekara atılıyor. Biz geçenlerde Challenge 600 ile bir uygulama yaptık. Bir hafta sonra otlar öldü. Nohuta etkisi olmadı. 15 gün sonra bir daha kalan otlarada Orisafem 600 uyguladık. Şuan için bir sıkıntı yok. Bugün itibariyle Bellis ile mantar ilaçlamasını yaptık. Yarın da yaprak gübresi atılacak. Senin tarlanda aslında pek otta gözükmüyor. Neden attınız pek lazım değil gibi ilaç. Hemde arkadaşların dediği gibi birazda geç kalınmış sanki. Nohut artık çiçeğe dönecek. Ot ilacı nohut dallanma aşamasına girdikten sonra atılır. Gerekirse ikinci uygulama yapılır. Senin yapacağın bundan sonra bir yaprak gübresi uygulaması yaparak nohutun toparlanmasına yardımcı olmak.

Geçmiş olsun. İki kere atılınca doz aşımı olmuş. Normalde 125 ml dekara atılıyor. Biz geçenlerde Challenge 600 ile bir uygulama yaptık. Bir hafta sonra otlar öldü. Nohuta etkisi olmadı. 15 gün sonra bir daha kalan otlarada Orisafem 600 uyguladık. Şuan için bir sıkıntı yok. Bugün itibariyle Bellis ile mantar ilaçlamasını yaptık. Yarın da yaprak gübresi atılacak. Senin tarlanda aslında pek otta gözükmüyor. Neden attınız pek lazım değil gibi ilaç. Hemde arkadaşların dediği gibi birazda geç kalınmış sanki. Nohut artık çiçeğe dönecek. Ot ilacı nohut dallanma aşamasına girdikten sonra atılır. Gerekirse ikinci uygulama yapılır. Senin yapacağın bundan sonra bir yaprak gübresi uygulaması yaparak nohutun toparlanmasına yardımcı olmak.

Abi işi bilmiyoruz babamın hatası oldu. Ben şimdi buna mantar ilaçlaması yapmalımıyım yapmamalı mıyım? Mayneb diye bi ilaç var elimizde toz formda yeşil ambalajda ve yaptak gübresi olarak ne kullanayım sence

Abi işi bilmiyoruz babamın hatası oldu. Ben şimdi buna mantar ilaçlaması yapmalımıyım yapmamalı mıyım? Mayneb diye bi ilaç var elimizde toz formda yeşil ambalajda ve yaptak gübresi olarak ne kullanayım sence
Sağlam kalan kısım için mecbur yapacan zaten. Bu tarafa da at. Olan olmuş artık. Mayneb' i kullanmadık. Nasıldır bilmiyorum. Biz Pomarsol Forte, Bellis ve Nativo' yu bu zamana kadar kullandık. Mayneb' te Pomarsol Forte muadili bir ilaç sanırsam. Yağmurlardan sonra atmak lazım artık. Hastalık yapabilir. Yaprak gübresi olarak biz bu sene yeni bir marka kullanacağız. Nasıldır bilmiyorum. Nohuta atılır diye üzerinde yazıyor. Amcaoğlu ziraatçi o getirdi. Daha önce Speedfol' un çinko ağırlıklı ürünlerini kullandık. Bu kullanacağımız ne ağırlıklı tam bilmiyorum. Bidona bakarım. Ama ilaç etkisini yenmek için daha farklı bir gübre gerekebilir. Amca oğluna da bir sorarım bakalım ne diyecek.

Amcaoğlu Megafol ya da İsabion atsın diyor. İkiside toparlatır dedi.

Son düzenleme:

Sağlam kalan kısım için mecbur yapacan zaten. Bu tarafa da at. Olan olmuş artık. Mayneb' i kullanmadık. Nasıldır bilmiyorum. Biz Pomarsol Forte, Bellis ve Nativo' yu bu zamana kadar kullandık. Mayneb' te Pomarsol Forte muadili bir ilaç sanırsam. Yağmurlardan sonra atmak lazım artık. Hastalık yapabilir. Yaprak gübresi olarak biz bu sene yeni bir marka kullanacağız. Nasıldır bilmiyorum. Nohuta atılır diye üzerinde yazıyor. Amcaoğlu ziraatçi o getirdi. Daha önce Speedfol' un çinko ağırlıklı ürünlerini kullandık. Bu kullanacağımız ne ağırlıklı tam bilmiyorum. Bidona bakarım. Ama ilaç etkisini yenmek için daha farklı bir gübre gerekebilir. Amca oğluna da bir sorarım bakalım ne diyecek.

Amcaoğlu Megafol ya da İsabion atsın diyor. İkiside toparlatır dedi.

Teşekkürler isabion alacağım [emoji4]