Ogul ari bakimi yardım

Ankara şartlarında bal verimi çoğu sezonda 10 kg/kovan gibi olur.
Kazan'da bulunan hocamız balın tamamının sağımını yapıp arıya kış şuruplaması yaparak arı kışlatırdı.
Arıya petek örebilmesi için hazır kek verebilirsiniz.
Yaz şuruplamasında 2 ölçek su, 1 ölçek pancar şekeri karışımı yapılabilir.

• Beğen
Tepkiler: NOGAY ve 768
Ankara şartlarında bal verimi çoğu sezonda 10 kg/kovan gibi olur.
Kazan'da bulunan hocamız balın tamamının sağımını yapıp arıya kış şuruplaması yaparak arı kışlatırdı.
Arıya petek örebilmesi için hazır kek verebilirsiniz.
Yaz şuruplamasında 2 ölçek su, 1 ölçek pancar şekeri karışımı yapılabilir.
Hocam bu arı konusunu ıyıce detaylandırsan bizimkilerde çok ölüyor

Kocasından sonra kalkan karıdan, ağustostan sonra ekilen darıdan, gün dönümünden sonra oğul veren arıdan, haram kazanılan paradan hayır gelmez, diye bir büyük sözü var. Burada bizi ilgilendiren kısım arı. Gün dönümü 21 Haziran olduğuna göre, bu oğuldan da en azından bu yıl için bal yapması beklenemez. Zayıf kalarak seneye kadar ölmemesi için kuvvetlenmesi gerek, şeker şurubu vermeniz uygun olur.

arıcılıkla uğraşan ustalara bir soru sormak isterim,bitişik evdeki komşumuzun 3-4 kovan arısı var,
arılardan ötürü bahçeme ilaç atamıyorum,atmak istemiyorum,
ama mecburen ilaç atmamı gerektirecek durumlarda camsil şişesi ile bölgesel uygulama yapıyorum,
ilaç uygulamasını hangi saatlerde yapmalıyım?

arıcılıkla uğraşan ustalara bir soru sormak isterim,bitişik evdeki komşumuzun 3-4 kovan arısı var,
arılardan ötürü bahçeme ilaç atamıyorum,atmak istemiyorum,
ama mecburen ilaç atmamı gerektirecek durumlarda camsil şişesi ile bölgesel uygulama yapıyorum,
ilaç uygulamasını hangi saatlerde yapmalıyım?
Mavrik türü insektisitleri kullanabilirsiniz. Arılara zarar vermez.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Kocasından sonra kalkan karıdan, ağustostan sonra ekilen darıdan, gün dönümünden sonra oğul veren arıdan, haram kazanılan paradan hayır gelmez, diye bir büyük sözü var. Burada bizi ilgilendiren kısım arı. Gün dönümü 21 Haziran olduğuna göre, bu oğuldan da en azından bu yıl için bal yapması beklenemez. Zayıf kalarak seneye kadar ölmemesi için kuvvetlenmesi gerek, şeker şurubu vermeniz uygun olur.
Teşekkür ederim

Hocam bu arı konusunu iyice detaylandırsan bizimkilerde çok ölüyor.
Yazmakla bitmez , 35 senenin tecrübesi var.
Arı kışlatma konusunda internette çok bilgi var.
Gün dönümünden sonra arı oğul veriyorsa muhtemelen ana arı yenileme oğulu olur.
Son baharda arı bölünerek kovan analandırılır.
Temmuz 25 te çıkan oğul , çam balında kışlık balını tamamlayabilir.
Torun oğul alabildiğimiz sezonda geçirdik.
Bal akımı yüksekse 10 günde ballık katı doldurabiliyor.
Arı, Nisan,Mayıs,Haziran,Temmuz ayında oğul verebilir.
Şeker şurubu yerine ayçiçek balı da verilebilir.