önümüzdeki yıllarda ne yapacaklar...

yönetmeye talip olanlar...
tarımda hayvancılıkta ne yapacaklar ?

yüksek enfilasyon...
fiyat artışları...
faiz artışları...yüksek faiz
dolarda-avroda artış...büyüme...
tl de küçülme...
satınalma gücünde azalma...
bu konuda ne yapacaklar...planları ne
çareleri ne...

inşallah ne yapacaklarını kendileri biliyordur...

tarımda hayvancılıkta ne yapacaklar...
ben birşey duymuyorum...
çareleri ne...

sadece mevcut durumu anlatıyorlar...

vatandaş çiftçi mevcut durumu yaşamıyor...
diye düşünürler...anlaşılan

tarımda hayvancılıkta, küçükler yok olacak, büyükler mi devam edecek...
nicedir bu hal ve gidiş..

yönetmeye talip olanlar...
tarımda hayvancılıkta ne yapacaklar ?

yüksek enfilasyon...
fiyat artışları...
faiz artışları...yüksek faiz
dolarda-avroda artış...büyüme...
tl de küçülme...
satınalma gücünde azalma...
bu konuda ne yapacaklar...planları ne
çareleri ne...

inşallah ne yapacaklarını kendileri biliyordur...

tarımda hayvancılıkta ne yapacaklar...
ben birşey duymuyorum...
çareleri ne...

sadece mevcut durumu anlatıyorlar...

vatandaş çiftçi mevcut durumu yaşamıyor...
diye düşünürler...anlaşılan

tarımda hayvancılıkta, küçükler yok olacak, büyükler mi devam edecek...
nicedir bu hal ve gidiş..
sen olsan açık ve net söylermiydin ekonomide tarımda sağlıkta vs. böyle yapacağız şöyle yapacağızdiye
adil ve dürüst olmak yeter hak etmeyene vermeyip hak edini bulsan yeter o bile %50 yeter

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Çiftçi Bağ-Kur'u destek kapsamına alınıp ücretsiz yapılacak.

Devlet Gübre'yi, Tohumu, İlacı üretecek, planlama dahilinde çiftçiye ücretsiz verecek. Yaş meyve sebze hububat gibi Mahsüller devlet tarafından dünya piyasasındaki fiyattan alınacak. Aracılar devre dışı bırakılacak.

Mesleki Ortaokullar ve özellikle Mesleki Tarım Ortaokulları ve Tarım Liseleri açılacak.

Tapu sorunları çözülecek. Tarlayı gerçekte işleyen hak sahibine verecek, hisseli tarlalar temizlenecek. Bu işlem için gerekli bedel faizsiz olarak devlet tarafından hak sahibine verilecek.

Sulama problemleri çözülecek.

Hayvan alımı kesimi, süt toplama işi devlet eliyle yapılacak. Süt yem oranı, Et yem oranı 1,5'un altına düşürülmeyecek.

Çay, Fındık, Ceviz, Kayısı, İncir ve Zeytin gibi ürünler markalaştıracak, dünya piyasasından aşağı satılmayacak.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: behcet arı
Bagkur deyince aklima geldi, tarlayi islemeyip kiraya verip destekleri kendisi alanlar var ya, onlar da hic ciftcilik yapmadan bedavaya sigorta olur. Nasil denetlenecek? Millete yuk olacaklar. Hisseli tarlalar temizlenmeli ama masrafi devlet odememeli, sehirdekilerin hisseli evlerinin masrafini devlet odemiyor ki.

Bagkur deyince aklima geldi, tarlayi islemeyip kiraya verip destekleri kendisi alanlar var ya, onlar da hic ciftcilik yapmadan bedavaya sigorta olur. Nasil denetlenecek? Millete yuk olacaklar. Hisseli tarlalar temizlenmeli ama masrafi devlet odememeli, sehirdekilerin hisseli evlerinin masrafini devlet odemiyor ki.

Tarlayı fiilen çalışma şartı getirilirse dediğiniz yapılamaz. Köylerde Muhtar Başkanlığı'nda komisyon kurulur. Şikayet ve denetim ile haksız olduğu anlaşılanın primleri silinir ceza alır.

Hisseli tarlada devlet faizsiz para vermeli derken komple parayı devlet verecek demedim. 5-10 sene ödemeli faizsiz finans sağlanmalıdır. Tarla kendi parasını çıkartır böylece.

Son düzenleme:

Koyde oturanin sehirde oturana karsi bir olumsuz yaklasimi var. Ciftciye bu destekler verirken hem ciftci olup hem koy disinda isci ve ya memur olanlar ne olacak. Ciftci olanin, adina tarlasi olanin memur ya isci olmasi nasil engellenecek, hem maas+sigorta hem de ciftci destegi... Bu dogru mu? Size muhalefet etmiyorum ama olay suistimale acik. Detayli dusunmek lazim.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87
Koyde oturanin sehirde oturana karsi bir olumsuz yaklasimi var. Ciftciye bu destekler verirken hem ciftci olup hem koy disinda isci ve ya memur olanlar ne olacak. Ciftci olanin, adina tarlasi olanin memur ya isci olmasi nasil engellenecek, hem maas+sigorta hem de ciftci destegi... Bu dogru mu? Size muhalefet etmiyorum ama olay suistimale acik. Detayli dusunmek lazim.

Abi devlet tamamen destekleri kaldırsın demiyorum. Büyük firmalara yapılan desteğin bir benzeri çiftçiye yapılsın. 50 üstü çalışanı bulunan firmaların yarısının sigortasını devlet yapmıyor mu onun gibi. Devlet çiftçilerin de Bağkur ücretini karşılayabilir. İşçi memur olan çiftçiler de tarım Bağ-Kur primini maaş hesabına alır. Sıkı denetimle sistem oturtulur istenirse.

Bu uygulamaları yaptığımızda son teknolojiyi yakalarız çağa ayak uydururuz. Verim de artar gıda sorunu da kalmaz.

Esas soru bence, kim çiftçinin düzeyini yukarı çekecek bu adımları atabilir? Var mı bunları yapacağını söyleyen?

• Beğen
Ciftcinin duzeyinin yukselmesi, gelirinin artmasi icin bence tek yol ufak arazide sera kurup suyu kadar ekip, cesit yaparak sebze yapmasi. Fiyatlara bakin patlican , kabak 8-9 olmus markette. Kamyonete koy 5 de sat. Biliyorum zor is, satilmaz diyenler olacak ama bal gibi oluyor. Sehire yakin olan , ufak ucuz dukkan tutsa oglene kadar malini satar, yeterki ucuz versin. Tuccara gebe kalmaz patlican, kabak, fasulye, d.biber, marul, yesillik, karnibahar , kelem hepsi olur. Kaxyuz dekar yer bugday ekmektense 5-6 dekar serada is yapilir. Kotunden komsuda aldigi sut, yogurt, peynir de cabasi.

• Beğen