Pamuk küspesi nasıl verilmeli.

Pamuk küspesi ıslak mı verilmeli kurumu verilmeli.
Yıllardır biz ıslatıp veriyorduk bugün gelen hayvan doktoru işkembesinde kendinden ıslanması gerektiğini söyledi.
Durumla ilgili bilgisi olan arkadaşların önerisi nedir?

• Beğen
Tepkiler: F1453
Hocam bende 2 yıldan beri pamuk küspesi veriyorum evet bizde ıslatıp kuspe yumasidiktan sonra veriyoruz kuru iken vermek bence zararli
Düşünün nohut çorbası yapılıyor bu suda haslanip öyle servis ediliyor ve o zaman yumuşak olduğunda dış ve mide daha rahat çalışıyor pamuk kuspeside öyle ayrıca kuru pancar kuspeside ıslatıp yani cozuldukten sonra veriyoruz

Denemek için 1 çuval aldım ısladım pancar mısır küspeleriyle beraber her zaman yiyen hayvanlar yemi yemedi berbat bi kokusu var bir daha almam kesinlikle mısır küspesi güzel kokuyo yedirtiyo yemleri hiç olmazsa 40 tl çuvalı

Burada pamuk kuspesi dediğiniz
Pamuk tohumu küspesi oluyor herhalde
Bildiğimiz pamuk küspesi images%20(1).jpeg

• Beğen
Denemek için 1 çuval aldım ısladım pancar mısır küspeleriyle beraber her zaman yiyen hayvanlar yemi yemedi berbat bi kokusu var bir daha almam kesinlikle mısır küspesi güzel kokuyo yedirtiyo yemleri hiç olmazsa 40 tl çuvalı
Mısır enerji için küspe protein için yedirilir,hayvanların boy almasını istiyorsan vermelisiniz. Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Yemiyo hayvanlar napmak lazım çeşit olsun dedim karışım yaptım ısladım yok kuru verdim yine yemediler aç bırakmalı 1 2 gün hayvanları belki o zaman yerler slaj bol nolacak ona bayılıyolar

Islakmi kurumu verilmeli fikrim yok ama
Hayvan beslemede önemli olan verdiğimiz maddelerin besin değerlerini bilip hayvanin ihtiyacina göre dengeli vermek önemli
Pamuk tohumu kuspeside bildiğim kadar protein yönünden kuvvetli bir yem zaten ölçüsüz bol verilmez
Uygun miktarda dengeli karma karıştırma yapilirsa yer hayvanlar
Unutmayalim
Verilen maddelerin besin degerini bilip dengeli vermek mühim
Yoksa zarar yapariz kendimize
Kendimiz bilmiyorsak yem firmalari rasyon icin yardimci oluyor
Burada da var rasyon yapan arkadaşlar
Behçet hoca varburada rasyon yapabilen

• Beğen

Yemiyo hayvanlar napmak lazım çeşit olsun dedim karışım yaptım ısladım yok kuru verdim yine yemediler aç bırakmalı 1 2 gün hayvanları belki o zaman yerler slaj bol nolacak ona bayılıyolar
Pamuk küsbesi bizde yediririz sabah ıslatılır akşam diğer yemlerle karışır gayet iştahlı yerler senin küsbe bayat olabilir ..

pamuk tohumu küspesi nasıl verilmeli...

danalara-düvelere, günlük 0,5 kg verilir.

bireysel, tek tek yemleme yapılırsa, hayvanlar yiyebiliyorsa, kuru verilir.

sürü yemlemesi varsa, 10-20 hayvan, yeme katmadan 1-2 saat önce ılık su ile ıslatılıp verilir. yem içinde uygun dağılma-karışma olması için...

kötü kokan, küflü hiçbir yem, silaj, yonca, küspe vs hayvanlara verilmez...

zararı, insana, et süt ile geri gelir...

Pamuk tohumu küspesi sapsarı olacak toprak rengi oksitlenmiştir(içten küflenmiş yani) yemezler hayvanlar çoğu zaman zaten zarar da verebilir. Pamuk tohumu küspesi eylül-ekim-kasım aylarında olur zaten o aralar tazedir belki aralıkta da bulunabilir tazesi ama onun dışında alınmaz da verilmez de