PELET YEM ÜRETİMİ

Ynt: PELET YEM ÜRETİMİ

simentalci link=topic=55373.msg594571#msg594571 date=1337108721' Alıntı:
Merhaba. Çanakkale ' de Simental çiftliğim var. Çiftliğimdeki Simental inekler günde 15 ila 35 litre arası süt veriyor. Çiftlik ortalamam 21 litre. Çiftliğimizde fenni pelet yem kullanmıyoruz. Kendi yemimizi kendimiz yapıyoruz. Kaba yemin tamamını, kesif yemin de % 75 ' ini kendi tarlalarımızda üretiyoruz. Son 2 yıldır hiç fenni pelet yem almadık ve belli bir formule göre kendi yaptığımız yemin daha faydalı olduğunu gördük. Kendimiz yaparak çuval başına 10 TL kadar da tasarruf ediyoruz.
Ve de KENDİ YEMİMİZİ YAPTIĞIMIZ MAKİNENİN MALİYETİ 15.000 TL. :)
Bize bu konuda daha detaylı bilgiler verebilir misiniz? Birde çiftliğiniz kaç başlık?

Tabii ki. Çiftliğim 25 sağmal 40 diğer şeklinde 65 simentalden oluşuyor. 1 yıl sonra 48 sağmal hedefimiz var. 3 yıl içinde de 96 sağmala ulaşmayı hedefliyoruz. Tabii ki hepsi simental olacak. :) Yem konusunda ise yem hammaddeleri üreten bir çiftçi olarak 3 kuruşa sattığımız arpa ve buğdayın allanıp pullanıp tekrar bize kdv + nakliye satılması hoşuma gitmediği için bi çözüm aradım. Ve bir makina buldum. Tartıyor, kırıyor ve karıştırıyor. Bir zootekniste de yem formulleri yaptırttım. Arpa, buğday, mısır, ayçiçeği küspesi, soya küspesi, tuz, mermer tozu ve vitamin. 40 TL lik süt yeminin verdiği sütü benim yemim de veriyor. Ayrıca içinde sadece tahıl var, gözümle gördüğüm kendi yetiştirdiğim tahıllar. Dışarıdan sadece ayçiçeği ve soya küspesi alıyorum. Kendi yaptığım yemimin 50 kg. lık çuvalını 28 - 29 TL ye malediyorum. Bu da çuval başına 10 TL tasarruf demektir. Günde 5 çuval yem kullanan bir çiftlik için ayda 1500 TL tasarruf eder.

Teşekkürler Simentalci.
Yem fabrikalarında ilk temizlik, buharlama ve melaslama birimleri var.
ilk temizlik ve buharlamada hammaddeler hayvanlar için zararlı, hastalık yapıcı bakterilerden arındırılıyor. Çünkü 80-90 derece ısıya tabi tutuluyor.
En son yemin lezzetli olması için melaslama yapılıyor.

yavv eleştiri maksadlı yazmadım.Bunun için de birşey yapılalabilir mi geliştirilebilir mi o yüzden dedim. Belki aynı işlevi görebilecik bir buhar cihazı vardır, yada melaslama ile aynı görevi yapan farklı bir düzenek.Yeter ki kafa yoralım. Konunun açılma maksadı bu değil mi zaten. saygılar.

Başta ben de çok hevesliydim bu konuda ancak bir süre sonra bazı deneyenlerle falan görüştüm,hayvanlarda döl tutma yavru atma vs tarzı problemler yaşadıklarını ve sonradan tekrar dışarıdan yem almaya başladıklarından bahsetmişlerdi.Tabi bunu yapanların yanlış bir rasyon uygulama ihtimali de yüksek.Burda ismini bilmiyoruz ama 'simentalci' nickli üye belirtmiş kendi yaptığını anlatmış,bu tarz sıkıntılar oluyor mu ve de makinanın fotoğraflarını paylaşması mümkünse biz de biraz daha aydınlanmış oluruz.Bir de 28-29 TL lik maliyete elektrik işçilik vs tarzı masraflar da dahil midir?

Döl tutmama veya yavru atma gibi sorunların sebeplerini sadece beslenmeye bağlamak yanlış olur. Yanlış sürü yönetimi, hijyenik olmayan koşular, kalitesiz silajlar, hatalı aşılama gibi bir çok sebep olabilir.

Fabrika yemlerinin mantığı bence 'Ey hayvan sahibi. Senin hammaddeleri silolamak için büyük alanlara ve yatırıma ihtiyacın yok. Ben büyük oranda bunları depolayıp, büyük makinelerim ile uygun karışımları yapıp sana sunabilirim.' dir.

O yüzden fabrika yemi sihirli maddeler içermiyor. Her hayvanın günlük alması gerektiği protein, karbonhidrat, kalsiyum, fosfor vb. miktarları bellidir. Önemli olan husus kendimizin üreteceği kesif yeminin 100 gramında bile eşit karışımın olması. Eğer bu sağlanamazsa fabrika yemine devam :)

Yaklaşık bir yıldır bu makinayı kullanıyorum ve de çok memnunum. Süt verimim iyi bir fabrika yemi kadar, döl tutma ve diğer aksaklıklarda herhangi bir artış yok. Makina 8-9 ayda kendini amorti etti. Makinayla yemi yapmak çok kolay. Bakıcının haftada 2 saatini alıyor. Sadece extradan elektrik masrafı oluyordur ama onu da çok fazla hissedebilmiş değilim. Yani bir çuval yemin maliyeti olan 28 TL ' yi 29 ' a bile çıkarmaz. Bir de biz hammaddemizi kendimiz üretiyoruz. Ama yine de ben maliyet hesabını sezonda dışarıdan satın alıyormuşum gibi yaptım. Benim günlük kesif yem tüketimim 300 kg. civarında. Yani 6 çuval. Bu da günde 60 TL ayda da 1800 TL yem giderinden tasarruf demek oluyor. Tabii ki yemin formulünü güvenilir bir zootekniste veya bilen birine yaptırtmalı. Protein, enerji, kalsiyum, fosfor dengesi tam olmalı. Ama bu da çok zor bişey değil. Tabii bu tercihi herkes kendi şartlarında değerlendirmeli. Bazılarına yemi satın almak daha doğru gelebilir. Bu herkese göre değişebilir. Ama ben doğru yolda olduğumu düşünüyorum. Aksini düşünenlerin gerekçeli itirazlarını da duymak isterim. Hepimizin birbirimizden öğreneceği çok şey var. Makinanın resmi ve özellikleri aşağıdaki adreste var. Orada örnek yem rasyonları ve maliyet hesaplama tabloları da mevcut. Bakmanızda fayda var.
http://oztan.com.tr/

Kullanisli bir makinaya benziyor..Servis konusundada guvenilir bir firma ise Bence her ureticiye gerekli bir alet..Yalniz dikkat ettinizmi bilmiyorum verdiginiz sitedeki hesaplamada bir litre sutun maliyeti 35 kr civarinda, simdiye kadar ureticilerden pek duymaya alisik olmadigimiz bir rakam..35 maliyet 80 de satissa bende hemen baslayayim..:)

Osman Musaogullari link=topic=55373.msg595825#msg595825 date=1337372539' Alıntı:
Kullanisli bir makinaya benziyor..Servis konusundada guvenilir bir firma ise Bence her ureticiye gerekli bir alet..Yalniz dikkat ettinizmi bilmiyorum verdiginiz sitedeki hesaplamada bir litre sutun maliyeti 35 kr civarinda, simdiye kadar ureticilerden pek duymaya alisik olmadigimiz bir rakam..35 maliyet 80 de satissa bende hemen baslayayim..:)
o 35 kuru$ maliyet sadece yem maliyetidir çiftliğin bakıcısı elektriği suyu zartı zurtu yoktur ..

arkadaşlar çok önemli bir konuya değinmişsiniz....
ben 2 yıldan beri kendi yemimi kendim üretiyordum kendimde makina yoktu ama komşu köyde bi makina vardı orda yaptırıyorduk bu sene kendime bir makina alacam kısmet olursa...
simentalcı nickli arkadaşın da dediği gibi hiç bir şikayetimiz olmadı şimdiye kadar ve çok tasarruf ettik bu yem işinden
benim rasyonumda arpa,yulaf,tritikale,ayçiçeği küspesi,mısır,kepek,tuz, mermer tozu,vitamin ve az miktarda soya küspesi bulunmakta....
he ben illaki pelet yem yapmak istiyorum diyorsanız ufak ev tipi pelet makinalarıda var örneğin http://www.kocamaz.com.tr/tr/minipelet.asp
benim alacağım makina ise http://www.kayhanertugrul.com.tr/urunlerdetay.php?urunid=9&grup=1
belki ilerleyen zamanlarda pelet makinası da alabilirim ama şu anda düşünmüyorum

Ben yaklaşık 1 yıldır o makinayı kullanıyorum. Çok da memnunum ama kesinlikle elektronik kantarlı olanını al. yoksa rasyon yapmakta zorlanırsın. Bu makinanın şuanki fiyatı 15000 TL civarında. Geçenlerde bi arkadaş için sormuştuk.

simentalci link=topic=55373.msg597695#msg597695 date=1337716853' Alıntı:
Ben yaklaşık 1 yıldır o makinayı kullanıyorum. Çok da memnunum ama kesinlikle elektronik kantarlı olanını al. yoksa rasyon yapmakta zorlanırsın. Bu makinanın şuanki fiyatı 15000 TL civarında. Geçenlerde bi arkadaş için sormuştuk.
sizin makinanızda kayhan ertuğrul markamı?
bide öztan marka var ikisinin arasında kaldım bi yardımcı olursanız sevinirim...

ynkgl link=topic=55373.msg597103#msg597103 date=1337628206' Alıntı:
arkadaşlar çok önemli bir konuya değinmişsiniz....
ben 2 yıldan beri kendi yemimi kendim üretiyordum kendimde makina yoktu ama komşu köyde bi makina vardı orda yaptırıyorduk bu sene kendime bir makina alacam kısmet olursa...
simentalcı nickli arkadaşın da dediği gibi hiç bir şikayetimiz olmadı şimdiye kadar ve çok tasarruf ettik bu yem işinden
benim rasyonumda arpa,yulaf,tritikale,ayçiçeği küspesi,mısır,kepek,tuz, mermer tozu,vitamin ve az miktarda soya küspesi bulunmakta....
he ben illaki pelet yem yapmak istiyorum diyorsanız ufak ev tipi pelet makinalarıda var örneğin http://www.kocamaz.com.tr/tr/minipelet.asp
benim alacağım makina ise http://www.kayhanertugrul.com.tr/urunlerdetay.php?urunid=9&grup=1
belki ilerleyen zamanlarda pelet makinası da alabilirim ama şu anda düşünmüyorum
Pelet yem makinesi aldıktan sonra son soğutucuda almalısınız ki yem çabuk bozulmasın ve şeklini daha uzun süre koruyabilsin.