Prizmatik Küçük Balya Makineleri Neden Yandan Gider?

Ynt: Prizmatik Küçük Balya Makineleri Neden Yandan Gider?

Güzel soru usta....Prızmatık makınaların haznelerının gorus acısından dolayı yandan gıttıgını dusunuyorum sonucta yerdekı mahsulun yogunluguna gore yavaslayıp hızlanıyoruz duzenlı besleme gerceklestırmek ıcın mahsulun durumunu ve makınanın mahsülü yiyişini açık ve net bır sekılde görmekte fayda var..Tam arkadan gıttıgınde bu durumu tam olarak kestırmek belkıde mahsulun durumuna gore zor olacaktır....Bunun dışında prizmatik makinaların hepsının yandan gittiği görüşüde yanlıştır Turkıyede mevcut olmasada Hesston, Massey gibi markaların Traktorun tam arkasından gıderek prızmatık balya baglayan makinalarıda mevcuttur...Belkide pazar olayından dolayı yada tutulmadıgından dolayı ulkemızde dıger türevleri bulunmamaktadır...Bende balya makinasının traktörün direk arkasından gıtmesınden yani namlunun üzerinden giderek bağlanmasından yanayım ama malesef ülkemizde bu türde küçük balya makinası bulunmuyor...

fk7d.jpg

uvst.jpg

e6eq.jpg

xjr4.jpg

coyote26 link=topic=67179.msg763022#msg763022 date=1375297812' Alıntı:
Güzel soru usta....Prızmatık makınaların haznelerının gorus acısından dolayı yandan gıttıgını dusunuyorum sonucta yerdekı mahsulun yogunluguna gore yavaslayıp hızlanıyoruz duzenlı besleme gerceklestırmek ıcın mahsulun durumunu ve makınanın mahsülü yiyişini açık ve net bır sekılde görmekte fayda var..Tam arkadan gıttıgınde bu durumu tam olarak kestırmek belkıde mahsulun durumuna gore zor olacaktır....Bunun dışında prizmatik makinaların hepsının yandan gittiği görüşüde yanlıştır Turkıyede mevcut olmasada Hesston, Massey gibi markaların Traktorun tam arkasından gıderek prızmatık balya baglayan makinalarıda mevcuttur...Belkide pazar olayından dolayı yada tutulmadıgından dolayı ulkemızde dıger türevleri bulunmamaktadır...

Sewgili Emrah, iki gündür bunu düşünüyordum, baktım nette araştırdım biraz, ortadan gidenler çok daha awantajlı imiş aslında...

Hesston AGCO markası bildiğin gibi, MF, Challenger,Hesston,Fendt markasındaki bütün prizmatik balya makinelerini üretiyor.

Epey bi araştırma yaptım.

Sezonda kendine 20-30 bin balya yapan ABD ' li çiftçiler war bu makineler ile. Büyük lojistik istiyor bunu tercih ediyorlarmış.

Edindiğim öğrendiklerimden aklımda kalanlar:

Daha hızlı gidiyor.

Daha az mekanik.

Daha az arıza.

Daha çok balya yapabiliyorlar.

Daha kaliteli we daha güzel balya yapıyor.

Daha yoğun ağır balya yapıyor.

Daha az yıpranma aşınan parça değişimi...

Arkasına daha farklı ataçman takılabilme imkanı da doğuyor.

Sizlerin aklına gelen warsa tecrübelerinizden ilawe edebilirsiniz....

Hermiyas link=topic=67179.msg763028#msg763028 date=1375298887' Alıntı:
Sewgili Emrah, iki gündür bunu düşünüyordum, baktım nette araştırdım biraz, ortadan gidenler çok daha awantajlı imiş aslında...

Hesston AGCO markası bildiğin gibi, MF, Challenger,Hesston,Fendt markasındaki bütün prizmatik balya makinelerini üretiyor.

Epey bi araştırma yaptım.

Sezonda kendine 20-30 bin balya yapan ABD ' li çiftçiler war bu makineler ile. Büyük lojistik istiyor bunu tercih ediyorlarmış.

Edindiğim öğrendiklerimden aklımda kalanlar:

Daha hızlı gidiyor.

Daha az mekanik.

Daha az arıza.

Daha çok balya yapabiliyorlar.

Daha kaliteli we daha güzel balya yapıyor.

Daha yoğun ağır balya yapıyor.

Daha az yıpranma aşınan parça değişimi...

Arkasına daha farklı ataçman takılabilme imkanı da doğuyor.

Sizlerin aklına gelen warsa tecrübelerinizden ilawe edebilirsiniz....
Abi bence saydıgın Daha ile başlayan maddelerde pek fark olacagını düşünmüyorum Çünkü aynı baglama grupları kullanılıyor Şanzuman ayna mahruti dişlilerinin teknik özellikleri olsa dakikadaki piston vuruslarınıda görüp karşılaştırmış olurduk..Arka çıkış hazne ve balya ölçüleride aynı Bazılarının balya agırlık ayarlama baskıları pistonlu belki daha agır yapıyor olabilirler...Arıza konusuna gelince makinanın beyni baglama grubudur en cok arıza veren yerde o aksamdır baglama gruplarıda aynı oldugu ıcın daha az arıza verecegınıde dusunmuyor cunku bu kullanımla alakalı olan bır durum Pratiklik açısından evet haklısın cok daha pratık ve kullanıslıdır namluyu ortalayıp bagladı ıcın bırde toplayıcı hazne genıslıgı farkı var 2metre cıvarında toplayıcı tırmık uzunlugu en buyuk avantajlarından biri.....Ama bu makınaların sadece haspaysız sap balyası ot balyası ve yonca balyası yaptıgını biliyorum Cutter yani kıyıcı ekıpmanlarının olmadıgı dusuncesındeyım 2 ipli hepsi zaten avrupada 3 ip dıye bırsey yok bu prizmatıklerde...