Pulluksuz Tarım

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

kitap..

20161103_102008.jpg

Her yıl 10 cm kıbrıs genisliğınde toprak erozyonla gidiyor nedenleeinin arasında nadasa tarla bırakma pullukla işleme başı cekiyor bu gidisle gübreci ve petrolcüler parayı keser çiftci kesim olarak 50 kg fazla urün aldık diye pulluklarla övünüz
Erozyon dediğin toprak kuruyken sürersen olur yağmurun arkasından sür bakalım tavlıyken erozyon oluyor mu? Ayrıca toprak kuruyken her tarlaya girişin de bile traktörün lastikleri her basışta toz bulutu az da olsa kalkar bunu önleyemezsin ama azaltmak senin elinde.

kitap aniza doğrudan ekimi/ANIZ Mibzerini anlatıyor..

içinde bol sayıda fotoğraf var.. denemeler ve ciftci görüşleri var..

arka kapak.. meraklısı yazarla irtibata geçip temin edebilir..
20161103_103618.jpg

suan catak projesi olan yerlerde dekara 30 tl desteği var aniza ekimin..

taban araziler için ve alüvyon ovalar için geçerli olmaz benim görüşüm ben pulluksuz tarım olmaz diyen kesimdenim. herkesin bir görüşü vardır. bir ziraat mühendisi olarak ve üretici olarak diyorum ki pulluksuz tarım olmaz çizel ve pulluk bizim vazgeçilmezimizdir.
Katılıyorm ilk bir iki yıl hadi verim aldik ondan snra islenmemis topraktn nasl verim alcam sahsen bnm toprak cizel yada pullk görmezse rotavötor bile yumsatmiyor topragi ha kumsal etlesmeyen toprakta olabilir mi evet olabilir

• Beğen
Tepkiler: SERDAR TUNA
Pulluk kullanılmazsa önceki anızdan kalan zararlılar veya yabancı otlar sorun olmaz mı?
Ayrıca sezon içinde yoğun tarla trafiğinden oluşan toprak sıkışıklığı nasıl çözülecek?

Bizim köyde biri 3 yıl önce nadaslarını pullukla sürmek yerine 5 li ejder ile ilkbahar sürümünü yaptı.Pulluga göre daha çabuk ve daha derin işleme yaptı ama sonradan gelen ayrık otunu kesemedi ve yine nadasta pullukla sürmeye döndü.
Ayrık otu çok azgın ve ölümsüz bi ot pullukla sürüm de dağılmasını engellemiyor kökü çok derinde ve yaprakları bile canlanıyor yakma taraftarı değilim ama yakmak baya etkiliyor ama yinede çözüm değil ilaç atsan topragı verimsizleştiriyor çözüm bulan varmı buna

Ayrık otu çok azgın ve ölümsüz bi ot pullukla sürüm de dağılmasını engellemiyor kökü çok derinde ve yaprakları bile canlanıyor yakma taraftarı değilim ama yakmak baya etkiliyor ama yinede çözüm değil ilaç atsan topragı verimsizleştiriyor çözüm bulan varmı buna

Abi bu sene bizim köyde nadasa ayrık otu ilacı uygulaması yapan oldu ot hiç durmadı ,ilacı aldıkları firma bu sene fayda etmez ama bir dahaki döneme kurutur demiş.Ayrık ilacı atılan tarlanın yan parselide bizim bizde o parseli bir sene arpa bir sene macar fig ekerek kullanıyoruz bizim tarlada hiç ayrık otu çıkmıyor kimisi fiğin yabancı otları bastırdıgını hatta kestigini söylüyor ama ne derece dogru bilemem.

[MENTION=5956]fatihcastle[/MENTION] Abi ayrık yok etmenin yolu kazayağı ve türevleri gibi aşşağıdan çalışan makineler ilaç etkili olsada tehlikeli gelir bir koyun sürüsü girer tarlaya ayıkla pirincin taşını...

kazayağı gibi ekipmanlar öylesine sürüp gezmiceksin, ayrığı topluyor ayrığı köşelerde ve yastıkbaşlarında toplayacaksın sürekli erinmeden sıkılmadan. Bunları yaptın ,köşeli sürüyorsun varsayalım bir sefer saat yönünde sürdün diğer tarlaya gelişinde birde saat yönünün tersinde sürülünce ayrığı yok edersin sürekli tekrarlarsan. Yakmadan olmuyor ayrığı malesef ayrığın yere değmesi yeterli yeşermesi için.

Şahsen ben böye yapıyorum ayrık yok olmasa bile(ki yok oluyor) popülasyonu ciddi şekilde indirgiyorum birde tarlanı el sürmesin el ne otu takar nede ekipmanı nede tarlayı...

[MENTION=5956]fatihcastle[/MENTION] Abi ayrık yok etmenin yolu kazayağı ve türevleri gibi aşşağıdan çalışan makineler ilaç etkili olsada tehlikeli gelir bir koyun sürüsü girer tarlaya ayıkla pirincin taşını...

kazayağı gibi ekipmanlar öylesine sürüp gezmiceksin, ayrığı topluyor ayrığı köşelerde ve yastıkbaşlarında toplayacaksın sürekli erinmeden sıkılmadan. Bunları yaptın ,köşeli sürüyorsun varsayalım bir sefer saat yönünde sürdün diğer tarlaya gelişinde birde saat yönünün tersinde sürülünce ayrığı yok edersin sürekli tekrarlarsan. Yakmadan olmuyor ayrığı malesef ayrığın yere değmesi yeterli yeşermesi için.

Şahsen ben böye yapıyorum ayrık yok olmasa bile(ki yok oluyor) popülasyonu ciddi şekilde indirgiyorum birde tarlanı el sürmesin el ne otu takar nede ekipmanı nede tarlayı...
Hepsi tamam da saat yönünün tersine nasıl olacak?

Abi bu sene bizim köyde nadasa ayrık otu ilacı uygulaması yapan oldu ot hiç durmadı ,ilacı aldıkları firma bu sene fayda etmez ama bir dahaki döneme kurutur demiş.Ayrık ilacı atılan tarlanın yan parselide bizim bizde o parseli bir sene arpa bir sene macar fig ekerek kullanıyoruz bizim tarlada hiç ayrık otu çıkmıyor kimisi fiğin yabancı otları bastırdıgını hatta kestigini söylüyor ama ne derece dogru bilemem.
Ayrık ilacı çok riskli bi ilaç toprağı zehirliyor o son çare ama macar fiğ de bi çözüm olabilir