Rahmetlilerin tapularından destekleme alabilmem için yapmam gerekenler.

Ynt: Rahmetlilerin tapularından destekleme alabilmem için yapmam gerekenler.

Hayır beyler hiç kimseyi (mirasçılar dahil) aramıyorsunuz. Tarım ilçeye gidip ben bir tane TAHÜTNAME istiyorum diyorsunuz. netten indirip size veriyorlar. SADECE ve SADECE şu an işlemekte olduğunuz yerlerin ada parsel ini yazıp diğer hissedarlarında hisse oranını belirtip noterden tastik ettiriyorsun. evrakla birlikte Tarım ilçe ye gidip işleme koyduruyorsunuz.
geçen kış başıma bazı olaylar gelince Tarım ilçe müdürü bana< bugüne kadar neredeydin>deyince hisseli yerlerin desteklemesinin alınabileceğini fark ettim. geçen kış çok araştırdım. sadece bu yolu bulabildim. zorlaya zorlaya her kapıyı açtım. Tarım ilçeden 2014 çks em tam tamına 1 ay gibi bir zamanda zorla aldım. müdür dahil orada çalışanların çoğu dosyamı incelemiş. vs vs. gider şu bir gerçektir ki tarım ilçe çiftçiye yollarını göstermiyor. haberiniz ola..

• Beğen
Tepkiler: ylmaz.rcp

halil altın link=topic=78731.msg931697#msg931697 date=1414789473' Alıntı:
Paylaştığınız link için teşekkürler. O taahhütname iki- üç kuşak öncesi için işletilebilirmi? Ayrıca başka ne tür belgeler yada işlemler gerekiyor?

özür senin mesajını atlamışım. evet bildiğim kadarıyla oluyor. başka hiçbir belgeye ihtiyaç yok.
ilçede ilk defa bu yolu sen kullanacaksan her yerde zorluk çıkarıyorlar. çünkü bu iş kiminin uğraşması gerekiyor kimide böyle bir işten haberi olmayınca onaylamaktan kaçmaya çalışıyor.

Abi sağolasın. Dediğin belgeyi netten buldum. Arazilerin son hissedarları annem ve babam. İkisi de sağ. Onlar adına ben taahhüt edemiyorum galiba. Her ikisi içinde ayrı belgeler doldurmakmı gerekiyor?

halil altın link=topic=78731.msg931811#msg931811 date=1414834316' Alıntı:
Abi sağolasın. Dediğin belgeyi netten buldum. Arazilerin son hissedarları annem ve babam. İkisi de sağ. Onlar adına ben taahhüt edemiyorum galiba. Her ikisi içinde ayrı belgeler doldurmakmı gerekiyor?

halil altın link=topic=78731.msg931830#msg931830 date=1414839968' Alıntı:
Taahhütname bilgisayarımda olduğu halde ve dosya ekle kısmında gözükmesine rağmen paylaşamıyorum. Neden olabilir? Nerede yanlış yapıyorum?

sen kendi adına dolduramıyorsun bildiğim kadarıyla. evet annen ve baban adına ayrı ayrı doldurman gerekir. birde onlar işliyormuş gibi olmalı. benim eski konuda fotosu var. Yazdığım gibi mart ayından bu yana zam gelmediyse tahütname başına 44.5 para alıyorlar. hesabını sen yaparsın artık.

27 Mayıs 2014 SALI Resmî Gazete Sayı : 29012
YÖNETMELİK

l) Fiili kullanım: Tarım arazisi hissedarlarının kendi aralarında anlaşmak suretiyle ya da uzun zaman sonucu fiili kullanım durumu oluşmuş, hissedar oldukları ya da olmadıkları tarım arazilerinin belirlenen bölümlerinin kullanımını,

m) Fiili kullanım taahhütnamesi: EK-6’da yer alan belgeyi

EK-6 yı indirip incelemenizi tavsiye ederim.

Muvafakatnname ve taahhutname kalkti diye biliyorum. Tarlalar once mirascilara intikal etmeli, ardindan kira sozlesmesi ile cksye kaydettirebilirsiniz.

Arkadaşlar ben mi bilmiyorum yoksa bir nokta mı kaçırdım?
Destekleme alması için tapunun yaşayan bir kişinin üzerine olması gerekiyor. Kayıtlarda tarla sahibi vefat etmişse taahhütname, kira, muvafakatname gibi matbu evrakları kim imzalayacak?

FEHİM link=topic=78731.msg944655#msg944655 date=1418210793' Alıntı:
27 Mayıs 2014 SALI Resmî Gazete Sayı : 29012
YÖNETMELİK

l) Fiili kullanım: Tarım arazisi hissedarlarının kendi aralarında anlaşmak suretiyle ya da uzun zaman sonucu fiili kullanım durumu oluşmuş, hissedar oldukları ya da olmadıkları tarım arazilerinin belirlenen bölümlerinin kullanımını,

m) Fiili kullanım taahhütnamesi: EK-6’da yer alan belgeyi

EK-6 yı indirip incelemenizi tavsiye ederim.

' Hissedarlar kendi aralarında anlaşmak suretiyle ' ibaresi var yani ilk önce intikal yoluyla tarlaya sahip olacaksınız. Tapuda kiraya vs verecek olan ve yaşayan kişilerin ismi yazacak ki imza atabilsin. Bu işlemlerden sonra satın alma veya kiralama yoluna gidebilirsiniz.

Her koşulda intikal ilk adım.

Eğer tarlalar ölmüş kişinin üstüne ise o tapu verasetçilerine intikal etmeden hiçbir tarımsal evrak düzenlenemez. İntikal yapılıp ölmüş kişiden sağlara aktarılacak. o aşamadan sonra Ç.K.S için devir işlemine gerek yok. Verasetçilerin durumuna göre tarım ilçelerden verilecek evraklarla kiralama veya taahhütname doldurarak Ç.K.S dosyası hazırlarsınız.

ofas link=topic=78731.msg944659#msg944659 date=1418212130' Alıntı:
Arkadaşlar ben mi bilmiyorum yoksa bir nokta mı kaçırdım?
Destekleme alması için tapunun yaşayan bir kişinin üzerine olması gerekiyor. Kayıtlarda tarla sahibi vefat etmişse taahhütname, kira, muvafakatname gibi matbu evrakları kim imzalayacak?

' Hissedarlar kendi aralarında anlaşmak suretiyle ' ibaresi var yani ilk önce intikal yoluyla tarlaya sahip olacaksınız. Tapuda kiraya vs verecek olan ve yaşayan kişilerin ismi yazacak ki imza atabilsin. Bu işlemlerden sonra satın alma veya kiralama yoluna gidebilirsiniz.

Her koşulda intikal ilk adım.

kimse imzalamayacak ta sadece formu dolduran imzalayacak.
birde cümlenin devamında<ya da uzun zaman sonucu fiili kullanım durumu oluşmuş,> ibaresi var ama.

FEHİM link=topic=78731.msg944687#msg944687 date=1418218020' Alıntı:
kimse imzalamayacak ta sadece formu dolduran imzalayacak.
birde cümlenin devamında<ya da uzun zaman sonucu fiili kullanım durumu oluşmuş,> ibaresi var ama.

Rahmetli babamın üzerine bir tarlada vakıf şerhi vardı ( o dönemde öyle biliyorduk ) Bizde vakıfla şimdi uğraşmayalım diye o tarlanın intikaline başvurmadık. 12 yıl oldu hala ben ekiyorum. Şimdi tapuda intikal yapmadan desteklemeye başvurursam o arazi için destekleme alabilirim onu mu demek istiyorsunuz?
Varsa öyle bir durum bilmiyorum ama mümkün değil diye biliyorum.

ofas link=topic=78731.msg944690#msg944690 date=1418218328' Alıntı:
Rahmetli babamın üzerine bir tarlada vakıf şerhi vardı ( o dönemde öyle biliyorduk ) Bizde vakıfla şimdi uğraşmayalım diye o tarlanın intikaline başvurmadık. 12 yıl oldu hala ben ekiyorum. Şimdi tapuda intikal yapmadan desteklemeye başvurursam o arazi için destekleme alabilirim onu mu demek istiyorsunuz?
Varsa öyle bir durum bilmiyorum ama mümkün değil diye biliyorum.

valla kardeşim bende yeni uğraşmaya başlıyacağım. geçen yıl geçirmiştim de bu yıl nasıl olur onu bilemiyorum.

birde şu var.

Çiftçilerden istenecek bilgi ve belgeler

d) Birden fazla parselde hissesi olmakla birlikte fiili kullanım neticesi hissedar olduğu veya olmadığı parsellerde fiilen tarımsal faaliyette bulunan çiftçinin o parseller için kira sözleşmesi, söz konusu tarım arazisi ile ilgili kira sözleşmesine sahip olmaması halinde EK-7’de yer alan muvafakatname, bunun mümkün olmaması halinde EK-6’da yer alan fiili kullanım taahhütnamesi ile müracaat etmesi esastır.
e) Veraseten iştirak olup, hisse oranları belli olmayan arazilerin hissedar olmayan çiftçi tarafından kullanılması durumunda tüm hissedarlarla yapılmış EK-4’te yer alan kira sözleşmesi istenir. Bu arazileri hissedarlardan birinin kullanması durumunda diğer hissedarlarla yapılmış EK-4’te yer alan kira sözleşmesi istenir. Tarım arazisini işleyen hissedarın söz konusu kira sözleşmesine sahip olmaması halinde EK-7’de yer alan muvafakatname, bunun mümkün olmaması halinde EK-5’te yer alan taahhütname veya EK-6’da yer alan fiili kullanım taahhütnamesi istenir.

herşey yoruma bakıyor.

FEHİM link=topic=78731.msg944693#msg944693 date=1418219168' Alıntı:
valla kardeşim bende yeni uğraşmaya başlıyacağım. geçen yıl geçirmiştim de bu yıl nasıl olur onu bilemiyorum.

birde şu var.

Çiftçilerden istenecek bilgi ve belgeler

d) Birden fazla parselde hissesi olmakla birlikte fiili kullanım neticesi hissedar olduğu veya olmadığı parsellerde fiilen tarımsal faaliyette bulunan çiftçinin o parseller için kira sözleşmesi, söz konusu tarım arazisi ile ilgili kira sözleşmesine sahip olmaması halinde EK-7’de yer alan muvafakatname, bunun mümkün olmaması halinde EK-6’da yer alan fiili kullanım taahhütnamesi ile müracaat etmesi esastır.
e) Veraseten iştirak olup, hisse oranları belli olmayan arazilerin hissedar olmayan çiftçi tarafından kullanılması durumunda tüm hissedarlarla yapılmış EK-4’te yer alan kira sözleşmesi istenir. Bu arazileri hissedarlardan birinin kullanması durumunda diğer hissedarlarla yapılmış EK-4’te yer alan kira sözleşmesi istenir. Tarım arazisini işleyen hissedarın söz konusu kira sözleşmesine sahip olmaması halinde EK-7’de yer alan muvafakatname, bunun mümkün olmaması halinde EK-5’te yer alan taahhütname veya EK-6’da yer alan fiili kullanım taahhütnamesi istenir.

herşey yoruma bakıyor.

Demek istediğim buydu. İmza atacak kişilerden birisi eken diğeri tapu kayıtlarındaki mal sahibi. Kayıtlı kişi rahmetli olduğu için mal sahibi sağ olacak başka türlü mümkün değil.

ofas link=topic=78731.msg944695#msg944695 date=1418220028' Alıntı:
Demek istediğim buydu. İmza atacak kişilerden birisi eken diğeri tapu kayıtlarındaki mal sahibi. Kayıtlı kişi rahmetli olduğu için mal sahibi sağ olacak başka türlü mümkün değil.

yanlış biliyorsun. zaten imza atacak kişi sağ olsaydı kira sözleşmesiyle iş halledilecektir.
birde Tarım ilçe nin mevzuatında derki desteklemeyi çalışan alır.

FEHİM link=topic=78731.msg944711#msg944711 date=1418222957' Alıntı:
yanlış biliyorsun. zaten imza atacak kişi sağ olsaydı kira sözleşmesiyle iş halledilecektir.
birde Tarım ilçe nin mevzuatında derki desteklemeyi çalışan alır.

Mesajınızdaki maddelere istinaden yazmıştım anlatamadım galiba.
Bahsi geçen maddelerde kısaca kira sözleşmesi yapılacak diyor.
Peki kiminle tapuda adı geçen kişi ile ekecek olan kişi sözleşmeyi imzalayacak.
Tapuda adı geçen kişi sağ olmadığı için mirasçılar veraset ilamında belirtilen oranlara göre tarlada hisse sahibi olacaktır.
Bitmedi, tapuya gidilip miras oranına göre tapuya hak sahibi oldukları işlenecektir. Bu kayıt yenilenmeden bahsi geçen tarla üzerinden kimse destekleme alamaz.

Yukarıda taahhütname, kira sözleşmesi, fiili kullanım taahütnamesi vs istenir diyor.
Tek başına eken neyi imzalayacak ki evrak geçerli olacak yani sözleşme vs adı taşıyacak.

Birde mevzuatta çalışan desteklemeyi alır demişsiniz. Bu sözünüz bana değil galiba ben aksini iddia etmedim.

Veraset ilamı ile tapu müdürlüğüne gidip hissedarı olduğun tüm arazilerin tapularını çıkar. Hissedarı olduğun alanları ÇKS ' ye kaydettir. Hepsi bu.

Diğer hissedarlara ait araziler için ise Muhtar önünde icar sözleşmesi imzalamanız gerekiyor. Sözleşme imzalandıktan sonra bu arazileri de ÇKS ' ye kayıt ettirdiğinizde, başvurmuş olduğunuz tüm desteklemelerden faydalanabilirsiniz.

Mirasçılardan biri tarafından eğer daha önceden çıkartılmadıysa mahkemeden veraset ilamı çıkartılacak.
Vergi dairesinden vefat eden kişinin borcu yoktur yazısı alınacak.
Mirasçılar rıza-i taksim veya veraset ilamındaki oranları nispetindeki menkul-gayrimenkulleri kendi adlarına kayıt ettirecekler.
Tarlada hissesi olan kişiler paylarına düşen miktarı istedikleri kişiye kiralayabilir veya kendileri kullanabilir.
Ancak bütün bu işlemlerden sonra desteklemelerden faydalanbilirsiniz.

gençlerim sizlere anlatamıyorum. 99 yılında babam vefat etti. hisseli tapu çıkarıp tarım ilçeye müracat ettim ama bana diğer mirasçılardan da imza getirmemi istedikleri için işim olmadı. Ancak geçen yıl bir yol buldum. şöyle ki babamda bizlere 15 adet parsel yer düşüyor. ben bunlardan 6 adet parsel (tarlayı) yeri çalışıyorum. diğer bir deyişle hisseme düşen kadar yer çalışıyorum. bu arada diğer mirasçılarla mahkemelik olduğumdan imza almam imkansız. halende öyle.
bende bayaca bir araştırma yaparak bu işlediğim 6 tarlanın desteklemesinin almanın yolunu buldum. geçen yılda bu sitede konu açtım ama çoğu kimse alakadar olmadı veya konuyu anlamadı.
Tarım ilçeye müracat ederek TAHHÜTNAME istediğimi belirtim pek verim kar olmadılar. zorlayarak edindim. noter de tastik ettirip tarım ilçe de de işlettim. ha bu arada diğer hiç bir mirasçıyı ne aradım ne sordum.kendim doldurup işimi hallettim.
birde aşağıda verebilirsem link i iyice okumanız ve en alttaki EK leri bilgisayarınıza indirip özellikle ek-5,ek-6,ek-7 leri kontrol edip yorumlamanızdır.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/05/20140527-5.htm

ofas link=topic=78731.msg944740#msg944740 date=1418227510' Alıntı:
Tapuda adı geçen kişi sağ olmadığı için mirasçılar veraset ilamında belirtilen oranlara göre tarlada hisse sahibi olacaktır.
Bitmedi, tapuya gidilip miras oranına göre tapuya hak sahibi oldukları işlenecektir.

FEHİM link=topic=78731.msg944782#msg944782 date=1418231673' Alıntı:
gençlerim sizlere anlatamıyorum. 99 yılında babam vefat etti. hisseli tapu çıkarıp tarım ilçeye müracat ettim ama bana diğer mirasçılardan da imza getirmemi istedikleri için işim olmadı. Ancak geçen yıl bir yol buldum. şöyle ki babamda bizlere 15 adet parsel yer düşüyor. ben bunlardan 6 adet parsel (tarlayı) yeri çalışıyorum. diğer bir deyişle hisseme düşen kadar yer çalışıyorum. bu arada diğer mirasçılarla mahkemelik olduğumdan imza almam imkansız. halende öyle.
bende bayaca bir araştırma yaparak bu işlediğim 6 tarlanın desteklemesinin almanın yolunu buldum. geçen yılda bu sitede konu açtım ama çoğu kimse alakadar olmadı veya konuyu anlamadı.
Tarım ilçeye müracat ederek TAHHÜTNAME istediğimi belirtim pek verim kar olmadılar. zorlayarak edindim. noter de tastik ettirip tarım ilçe de de işlettim. ha bu arada diğer hiç bir mirasçıyı ne aradım ne sordum.kendim doldurup işimi hallettim.
birde aşağıda verebilirsem link i iyice okumanız ve en alttaki EK leri bilgisayarınıza indirip özellikle ek-5,ek-6,ek-7 leri kontrol edip yorumlamanızdır.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/05/20140527-5.htm
Yukarıda yazmıştım yaşayan kişilerin üzerine tapu çıkartılmalı diye. Rahmetli babanızın üzerine olan tarladan değil babanızdan kalan tarlayı hisseli tapuyla üzerinize aldıktan sonra destekleme alabildiniz.
Demek istediğim tapu yaşayan kişi üzerine olacak.
Yok hala anlamadınız diyorsanız gerçekten anlamadım demektir.