Rotavotör ne tavsiye edersiniz

Hisarlar kullanıyorum, hisarlarsan 3. Yatay rotovatör
İlk kobra serisi kılıç bıçak vardı, onu kullanıyorduk
Sonra alabora serisi L bıçaklar çıktı, kobrayı verdik ondan aldık
Sonra boyunu büyütmek için yine değiştirdim o da Hisarlar 45 derece bıçaklı

Toscano hisarlardan ayrılmadır, toscanonun ilk serisi yatay rotövatörü vardı hiç memnun değildik, süsü güzel ama malzemesi koftu.makine o kadar hafifti ki keseklerin üstünden zıplar geçerdi.sonradan geliştirmiş olabilirler

Toprak ekipmanı alırken önce sistemi inceleriz, muadillerinden farklı belli başlı bir argesi, patenti varsa değerlendirmeye alırız.
sonra malzeme kalitesine bakarız, sac kalınlığı, şase kalınlığı, kaynak işçiliği ve ekipmanın ağırlığını ele alırız.makinede malzemeden çalan, bilyadan da çalar, zincirden de çalar şanzımandan da çalar.

Yatay rotövatörün modası geçti.
L zaten taban yapıyor.45 derece biraz daha iyi olabilir ama hicbiri dik bıçak frezenin yerini tutamaz.Yatay artık bağ,bahçe işlerinde kısa ve kaydırmalı olarak daha ön planda.Merdanesi de borulu ve hafif.Dik frezenin merdanesi ağır ve tırtıklı.
Tarla işinde dik freze.

Son düzenleme:
Cemal hocam işlem zamanına, toprak yapısına, anız kalıntılarına ve tav durumuna bağlı olarak yatay rotovatörün yerinin ayrı olduğunu düşünüyorum. L bıçak C bıçak tohum yatağının hazırlığında bayağı farklı sonuçlar veriyor
Muhakkak.Burada yıllardır bu konu çok tartışıldı.Sizin de çok değerli katkılarınızı okumuştum.O zaman görüşümü 'bölgesel bazda geçerli'olarak revize edeyim.Köyde, ülkelerin silahlanma yarışı gibi dik frezelenme yarışı başladı.Eskiden sadece iki yatık rotovatör vardı,onlarda bizim işlerde randıman vermediğinden kızağa çekilmisti,simdi çürümekle meşguller.Ben dik frezede 4. idim.Sonra çok alan oldu.Sadece bir iki hane kaldı.Yaptığı işi gören yemeyip içmeyip almaya koşuyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: hydrbezirci