Şakalak Mibzer Hakkında Bilgi Almak İstiyorum

Merhabalar 2008 den 2016 ya kadar Tarımöz marka mibzer kullandım sonra hibe destekli Özduman marka mibzer aldık ve bu seneye kadar onu kullandım. Öncellikle ricam herkes kendi kullandığı mibzeri övmesin çünkü ben aradaki farkları öğrenmek istiyorum. Mesela Tarımöz marka mibzerin 2 disk arası dar sonraki 2 disk arası geniş olduğu için ürünün kardeşlenmesi zayıf olduğu kanaatine vardım kendimce. Ama Özduman her sıra arası mesafe eşit olarak ekiyor. Tarımözün diskleri toprağı sol tarafa aktarırken Özdumanın diskleri sağ tarafa aktarıyor. Servis ve yedek parça konusunda her iki firmada çok ilgililer, sağ olsunlar. Bizim buralarda Şakalak kullanan çiftçi yok fakat ben adını ve namını duydum. Bu sene mibzeri yenilemeyi düşünüyorum. Özduman ve Şakalak kullanıcılarından bilgi almak istiyorum. İlk resim Tarımözün ekmiş olduğu tarla ikinci resim Özdumanın ekmiş olduğu tarla.

Resimler ve ekler

• IMG_20220404_171042.jpg
    IMG_20220404_171042.jpg
    32.8 KB · Görüntüleme: 55
  • IMG_20220404_171057.jpg
    IMG_20220404_171057.jpg
    294.4 KB · Görüntüleme: 54
2008 model 2011 model ve 2021 model şakalak 20 lik 14 ara diskli mibzerimiz var gayet mumnunuz bir sorun yaşamadik serviside iyi yedek parcasinida gayet rahat buluyoruz.bana kalirsa sizin bölgenizde ne tutuluyorsa onu almak daha iyi olur. Diger markalari kullanmadigim icin yorum yapamam. Mumnun oldugum bir ürünü degıstirip başka marka kullanmaya gerek yok :)

• Beğen
Tepkiler: kuyucakli_26
1998 yılından 2018 yılına kadar farklı modellerde şakalak kullandık, son 4 sezondur tarımöz kullanıyoruz. 1998 model şakalak hala duruyor, saat gibi çalışmakta. Arıza yaşamadığımız için yedek parça sorunumuz da olmadı haliyle. Temiz kullanım kaynaklı da olabilir bu durum servis konusunda değerlendirme yapmam yanlış olur. Sıra aralığına gelince ikisini de ölçüp karşılaştırdım ve şakalaka göre tarımözün sıra aralığı daha geniş, bu yüzden tarlada gereksiz boş alanların kaldığını düşünüyorum. Bu durumun kardeşlenmeye etkisini henüz tespit etme şansım olmadığını da üzülerek belirteyim. Tohum ve gübre ayarı konusunda ise şakalak bariz şekilde daha başarılı. Bunları karalama ya da övme olarak yazmadığımı da ekleyerek sonlandırayım. 🙂