ŞEKER PANCAR KOTASI

Ynt: ŞEKER PANCAR KOTASI

arkadaşım olanları bende biliyorum bana senin kızmana gerek yok aynı maduriyet içindeyiz ben mucur ekicisiyim gecen yılda ortalığı ayaga kaldırdım her yere şikayet dilekçesi yazdım olanları anlatım hatta soruşturma gecirdi görevden alınanlar oldu sessiz durmuşmuyum sence

pekmezkafa link=topic=39201.msg339238#msg339238 date=1297454465' Alıntı:
arkadaşım benin duyduğum hikayeler hiçte masum değil halkın gücünü küçümsemek çifçinin gücünü küçümsemek kendimize ihanet gibi geliyo biri cebimizdeki paraya el uzatsa katil bile olabiliriz bunlar gelecegimize el uzatıyo iyiler neden kötüler kadar cesur olmasım başlatılacak bu eylem belki hiç bir işe yaramaz ama gelecegimiz için cocuklarımız için en azından denedik deriz öğlen 40 derece sıcakta beyin kanaması geçirirsesine çalışıyosam ekmegimi kimseye yedirtmem birlik en büyük kuvettir
Düşüncenize katılıyorum birlik olmak her koşulda her işte ve sorunda mücadeleyi güçlendirir çoğunluk olunca çoğu mücadele gerçekleşir arkadaşım ben şöyle anlatayım eskiden devlete ekiyorduk biz kantarlara çekiyorduk pancarı şeflerin çavuşların bir sürü yolsuzlukları oluyordu tavit tutturup avans ve gübreyi fazla alıyorlardı sonra kota sistemi geldi o tutulan tavitlere göre verildi kotalar yani hayali kotalara ne oldu sonrasında o kişilere büyük kotalar geldi dürüst görünen insanlar sahiplendiler hayali kotaları sonra yıllarca ektiler o kataları bölgemizde özel fabrika kuruldu işler değişti ilk yıllar millet rağbet etmedi özel fabrikaya özellikle hayali tavitlerden büyük kotaları olanlar (tabi bu arada devlet fabrikası işi bitti sadece özel fabrika bölgesi oldu) o hayali kotaları kullananlar bizim tabirimizle onmadılar çoğu batırdı işi niyet eğri olunca MEVLAM doğrultuyor bir yerinden.Sonrasında bizim özel fabrika o ilk yıllara ekenlere verdi kotaları ekmeyenlere sonra 100 ton kota verdi mesela bizim Aksarayda öyle 3-5 bin ton kotası olanlar o yıllarda ektikleri için aldılar kotaları özel fabrika olunca yolsuzluk daha az oluyor saha göstermeden ekemiyorsunuz fabrikada birde 3 yıl aynı yere ekim yapamıyorsunuz yılda 2-3 kez daha fazladır net bilmiyorum kontrol ediyorlar yani saha göstermeden ekemiyor kimse mesela traktör bayisi nasıl ekiyor pancar aldığı kişiyle sahalı arazi karşılığı anlaşıyor 60 sa pancar 70-80 e anlaşıyor aldığı kişinin tarlasını kendine icarlı gösteriyor orayada pancar ekiyorlar yani herşey kılıfına uygun şikayet etsende mücadele etsende birşey ötmüyor işini yarım yapanlar kotası olup 50-100 ton ekme gücü olmayan saha gösteremeyen kimseler onlar kılıfına uyduramıyorlar birazcık şikayet olsa onlar sorumlu tutuluyor

Öncelikle devletin engel olmasi lazim bunlara. Mesela bizim Yildizelinde ofisin yaninda kocaman bir arsada tüccarlar pesin paraya bugda aliyor. Adam önce ofise numune veriyor kantara cikmadan. Memur diyo 525 örnegin, adam 1 ay bekliycek ve belki 490 anca gelecek. Gidiyo 440 a pesin paraya tüccara veriyor. TÜccarin ofisle arasi bi sekilde iyi olmus artik. 440 a aldigi bugdayi ofise 530 dan veriyor. Bir ay bekle ama 20% kar et.

biz devlete ekiyoz hala hat safada yolsuzluk resmen pazarı var merkez kantarında kamyonu doldurup savuyosan dana satar gibi pancar alınıp satılıyo kayseride özel binlerce ton pancar alıyo bizim bölgeceden bu bir sorun çözümü bu saatten sonra çifçidir biz güç olursak tefeciler bizden korkacak galericiler bizden korkacak

ÇKS işinide şöyle açalım irdeleyelim mesela bizim bölgemizde sulu tarım yapılıyor genel ürünlerin verimleri yüksek 1000m2 den buğday 800kg ayçiçeği yağlık 450kg vs. çıkıyor ama çks de genel verim koyuyorlar tarım müdürlüklerinden araştırıp inceleyip talepte bulunma yok devlet diyor dekarına 500 kg dan buğday tutturacaksın 300 kg ayçiçeği tututuracaksın eee nasıl olacak 800 çıkmış 450 çıkmış ürünler bu adamın suçu ne azmı baksın yani kısacası üreticiyi özellikle başarılı üreticiyi yolsuzluğa teşvik ediyorlar destekten yararlanmak için pancar yada başka tarlalarıda ekin ayçiçeği gösteriyor millet

Bak arkadaşım Pancar Ana Sözleşmesi var hani imza atıyorsunya attığın o imzanın eklerini iyi oku.Devletten habersiz kuş uçmaz.Pancarın Şefi çavuşu raportutup onaylamadıktan sonra grup başkanı grubuna yazmadıktan sonra kimse kota satın alıp pancar ekemez. Grup başkanı göz yumuyor yada göstermelik 50 dekar pancar ekip çeşitli dümenlerle 250 dönüm ekmiş gibi göstererek bu işler yapılıyor bilmezlikten gelme bence

sevgili pekmezkafa abicim dur hele hiddetlenme inşallah bulunacak bir çaresi hepimizin derdi aynı sen en iyisi forum yöneticileri ile irtibata geç emin ol bir sonuç çıka bir önceki yazılarımı okudunsa dediğimi anlarsın