Şeker Sorgumu Silajı Hakkında Bilgisi Olanlar Yardım Edebilir mi ?

iyi günler arkadaşlar. Normalde mısır ekiyorum fakat silajın içindeki daneleri hayvan dışkı yoluyla atıyor ve silajın faydasını göremiyorum. Şeker sorgumu ekmeye karar verdim pnomotik mibzerim yok. olan makinecilerde disk değiştirmek istemedikleri için ekmiyorlar. Bende hububat mibzeri ile ekmeye karar verdim diskin birini kapatıp birini açık yaparak sıra aralığını 40cm getireceğim. sıra üstününde 15cm getirebilmek için bir miktar elenmiş toprakla karıştırıp ekmeyi planlıyorum. Sizce bu işlem işe yararımı daha önce deneyen var mı ? bilgi verir ise sevinirim. 5 kg tohuma ne kadar elenmiş toprak karıştırmalıyım. Teşekkür ederim

iyi günler arkadaşlar. Normalde mısır ekiyorum fakat silajın içindeki daneleri hayvan dışkı yoluyla atıyor ve silajın faydasını göremiyorum. Şeker sorgumu ekmeye karar verdim pnomotik mibzerim yok. olan makinecilerde disk değiştirmek istemedikleri için ekmiyorlar. Bende hububat mibzeri ile ekmeye karar verdim diskin birini kapatıp birini açık yaparak sıra aralığını 40cm getireceğim. sıra üstününde 15cm getirebilmek için bir miktar elenmiş toprakla karıştırıp ekmeyi planlıyorum. Sizce bu işlem işe yararımı daha önce deneyen var mı ? bilgi verir ise sevinirim. 5 kg tohuma ne kadar elenmiş toprak karıştırmalıyım. Teşekkür ederim
Toprakla ayarlayamassin granül olmayan pırıl üre gübresi al onunla karıştır

• Beğen
Tepkiler: AltınSüt
Hocam mısırdan vazgeçmeyin daneleri patlatan makina ile silaj yapın şeker sorgumunu 2 senedir ekip silaj yapan biri olarak güzel bir ürün ozellikle domuz sorunu olan yerler için on numara bitki düzgün bakılırsa 4-5 metre boylanıp güzel silaj döküyor ben şeker sorgumunu normal hububat mibzeri ile ekiyorum en kısık ayarda ekiyorum sıra arası 65-70 cm sıra üstü ise 5-10 arası düşüyor sıra üzeri çok önemli değil tohumları yonca tohumu gibi çok küçük o yüzden sıra üzeri tohum bol düşerse iyi oluyor hem eksiksiz çıkım oluyor hemde kardesleme oranı yüksek oluyor pnömatik mibzer ekince sıra üzeri boşluklar çok oluyor kimi tohum kuruya vs denk geldimi sıra üzeri çok boşluk oluyor ama hububat mibzerinde o sorun olmuyor başka sormak istediğiniz bişey varsa yardımcı olurum ama şunu unutmayın mısır silajindan hiç bir zaman vazgeçmeyin dane patlamalı bir makina ile çok güzel silajlar yapılıyor

• Beğen
Tepkiler: AltınSüt
Hocam mısırdan vazgeçmeyin daneleri patlatan makina ile silaj yapın şeker sorgumunu 2 senedir ekip silaj yapan biri olarak güzel bir ürün ozellikle domuz sorunu olan yerler için on numara bitki düzgün bakılırsa 4-5 metre boylanıp güzel silaj döküyor ben şeker sorgumunu normal hububat mibzeri ile ekiyorum en kısık ayarda ekiyorum sıra arası 65-70 cm sıra üstü ise 5-10 arası düşüyor sıra üzeri çok önemli değil tohumları yonca tohumu gibi çok küçük o yüzden sıra üzeri tohum bol düşerse iyi oluyor hem eksiksiz çıkım oluyor hemde kardesleme oranı yüksek oluyor pnömatik mibzer ekince sıra üzeri boşluklar çok oluyor kimi tohum kuruya vs denk geldimi sıra üzeri çok boşluk oluyor ama hububat mibzerinde o sorun olmuyor başka sormak istediğiniz bişey varsa yardımcı olurum ama şunu unutmayın mısır silajindan hiç bir zaman vazgeçmeyin dane patlamalı bir makina ile çok güzel silajlar yapılıyor
Bereketli olsun
Nasıl bir gübreleme uyguluyorsunuz, sulamayı nasıl yapıyorsunuz, ot ilacı kullanıyor musunuz, ne zaman ekimini yapıyorsunuz, tohumun nereden tedarik ediyorsunuz. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

Bereketli olsun
Nasıl bir gübreleme uyguluyorsunuz, sulamayı nasıl yapıyorsunuz, ot ilacı kullanıyor musunuz, ne zaman ekimini yapıyorsunuz, tohumun nereden tedarik ediyorsunuz. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.
Tohumu eşref şekerli ve intfafarming sitesinden aldım ikiside aynı hatta intfa tarım da 4-5 çeşidi var boy ve verimine göre değişiyor gübreleme olarak ben ekim sırasında 15.15.15 npk kullandım dekara 25 kg onun harici gübreleme yapmadım sulama olarak salma sulama yaptım tarlanın birini Haziran sonunda ektim 2 kez sulama ile yaklaşık 4 metre boylandi diğer tarlayı Mayıs gibi mısırlar ile ektim aynı şekilde 15.15.15. npk ile dönüme 25 kg gübre ve 2 kez salma suladim 2.5-3 metre boylandi yabancı ot için tarlanin birinde otlanma olmadı zaten sorgum boylanıp tarlayı kapatınca ot ölüyor diğerine ismini hatırlamıyorum ot ilacı attım (ot ilaci için dikkat edin dar ve ince yapraklı ilaç alırken sorgum türlerini öldürmeyen ilaç olsun) ara çapa yapılabilir ve ara çapa ile ust gübreleme yapılabilir tamamen tarlanizin durumuna bağlı sulama, gübreleme,ara çapa verim gibi etkenler
Mısır ile herşeyi aynı sadece koçanı yok ve adı üstünde daha tatlı mısır silajı ile karıştırıp verirseniz hayvanlar daha iştahlı severek yiyor
Dediğim gibi mısır gibi ekip gubreleyip sulamayı da ona göre yapabilirsiniz biz Kütahya da Nisan sonu Mayıs gibi silajlık mısır ekiyoruz ben deneme amaçlı sorgumun bi tanesini Haziran sonu gibi ektim silaj zamanı Eylül ekim gibi silaj yaptım gayette güzeldi sadece bunu çok kurutmadan biraz daha yesilken silaj yapmaya özen gosterin

• Beğen
Tepkiler: Endaz ve Mihalgazi

Mibzer kullanmadan fırfır la ekersek verim kaybı olur mu daha sonra ot silajı makinesi ile biçebilirmiyiz
Şeker sorgumu iki çeşit silajlık olanı var ve ot olanı var otluk tip alırsanız reygrass gibi iki üç kez bicebilirsiniz suladiktan sonra yonca gibi tambur ile bicebilirsiniz ve otluk olanı ister fırfır ister elle ekin çok derine düşürmemek kaydıyla silajlik tip olanı ise silaj yaparsınız üst gubresini (üre) elle yada firfirla atarsanız yaprakların üzerine düşeceği için yakar en güzeli ya sıvı yaprak gübresi yada ara çapa ile direk toprağa karıştırmak

Hocam mısırdan vazgeçmeyin daneleri patlatan makina ile silaj yapın şeker sorgumunu 2 senedir ekip silaj yapan biri olarak güzel bir ürün ozellikle domuz sorunu olan yerler için on numara bitki düzgün bakılırsa 4-5 metre boylanıp güzel silaj döküyor ben şeker sorgumunu normal hububat mibzeri ile ekiyorum en kısık ayarda ekiyorum sıra arası 65-70 cm sıra üstü ise 5-10 arası düşüyor sıra üzeri çok önemli değil tohumları yonca tohumu gibi çok küçük o yüzden sıra üzeri tohum bol düşerse iyi oluyor hem eksiksiz çıkım oluyor hemde kardesleme oranı yüksek oluyor pnömatik mibzer ekince sıra üzeri boşluklar çok oluyor kimi tohum kuruya vs denk geldimi sıra üzeri çok boşluk oluyor ama hububat mibzerinde o sorun olmuyor başka sormak istediğiniz bişey varsa yardımcı olurum ama şunu unutmayın mısır silajindan hiç bir zaman vazgeçmeyin dane patlamalı bir makina ile çok güzel silajlar yapılıyt

Teşekkürler ederim. bir dekara kaç ton verim aldınız

images

Sudan otunun besin değerleri verilmiştir.
Süte çok katkısının olmadığını gördük.
Son yıllarda ekmiyoruz.
Verim olarak 5 ton/dekar silajlık mısır alabileceğimiz tarladan ,
Benzer tonajlarda ot silaj verimi olur.
Sudan otu bir metre boy yaptıktan sonra biçeriz.
Sezonda üç biçim yapabiliriz.
Nisan ayında ekilir, Kasım ayında ürünün sonu kaldırılınca tarla sürülür.
Elle veya fırfırla saçarak 5 kg/dk , aynı yonca eker gibi ekeriz.
Silaj yapacak olursak bitki 3 metre boy yapabiliyor.
Şanzımanlı hububat mibzeriyle de ekilebilir.
Tarla, çayır makinesi ile biçilecekse bitki sap kalınlığı 1 cm geçmemesi iyi olur.
Hayvanlara bahçede verildiğinde kalın ve sert sapları ayırırlar, yemezler.

Ekim yaparken , tarla çamurumsu olsa bile tarlaya bir kez tiller çekip tohum saçılır, tekrardan tiller çekip bırakılır.
Süpürge tohumu gibi biter, çıkışta çok başarılı bir bitkidir.
Sürülmüş tarla tav durumunda çalışılırsa yine tiller çekilir veya tırmıkla taranır.
Şanzımanlı hububat mibzeriyle sıraya ekim yapılır.
Fazla yaşlık yoksa tarlaya merdane çekilir , biraz yaşlık varsa ertesi gün tarlaya merdane çekilir.

Yonca, fiğ, silaj mısır, hayvan pancarı, lahana kadar süte katkısı olan bir bitki değildir.
Sadice tonajı iyi olan bir Ot çeşididir.

@The_Hoca'm bu bitkinin çok melezi var mısır silaji süt verimi olarak bu bitkiden önde şeker sorgumu tonaji yüksek maliyeti düşük domuz zarari az yine yapilan bi calismada 25 kg misir silaji yerine 33 kg şeker sorgumu silaji verilerek ayni litre süt alinmiş
tohumu eşref şekerliden alacağım bana verilen bilgi Şeker Sorgumunun besin değerleri şu şekildedir: %14-16 saf şeker, %4-5 ham protein, 1850 kilokalori enerji. olarak verildi