selamunaleykum besi cifligi hakkinda bilgi almak istiyorum

Arkadaslar oncelikle hepinize kolaygelsin ben kendim bir besi ciftligi kurmak istiyorum ve bu iste pek tecrubem yok ama besicilik hep hayalimde olan bir meslek dali oncelikle bu isi seven biri olarak istanbulda bir ozel sektorde calisiyorum ve artik kendi isimi kurmak istiyorum ve ben bu isi sakarya civarinda yapmaya kara verdim yaklasik 30 veya 40 hayvanla smentel cinsi besi hayvani alip besleyip satmak istiyorum yaklasik 4veya 5 aylik hayvanlarla baslama taraftariyim siz degerli tecrubeli abilerimizden bu konuda yardim istiyorum bir yol gostermenizi ve bana yardimci olmanizi rica ediyorum bu isin ustesinden gelecegime ve kendime guvenim tam bir uygun fiyata kurulu yer alip baslamak istiyorum en azindan kendi isimin kolesi olayim diyorum evet cok arastirdim zor bir meslek besicilik ama yillardirda aklimda ve artik biraz birikimimle bu isi yapmak istiyorum lutfen bu konuda beni yonlendirirseniz sevinirim simdiden vereceginiz cvplar icin tesekkur ederim saygilarimla

Ynt: selamunaleykum besi cifligi hakkinda bilgi almak istiyorum

Pek anlamam besicilikten ama kesim fiyatının 21 liradan lap diye 15-16 liraya düşebilecek olmasını aynı oranda yem kaba yem fiyatlarının yükselebilecek olmasını hesap et çünkü bunlar yaşanıyor dayanabilecen mi dayanamayacan mı

Geliri en düşükten, gideri en yüksekten hesap et. Her zaman ki iş kurma mantığı.

Ali SARAC ' ın da dediği gibi, et fiyatı bir anda düşebilir. Yem fiyatı oynayabilir. O yüzden hayvanlara ne kadar yem yedireceksen önceden hesap et vereceğin rasyonu vs. Ona göre yemin fiyatının en düşük olduğu zamanda 1 senelik yemini depola. Kesif yemini kendin yapmaya çalış. Yemde kullanacakların genellikle arpa, buğday, mısır, atk, saman olacaktır. Yonca ve fiğ de ekleyebiliriz buna. Kaba yem olarak da mısır silajı ve pancar küspesi kullanırsın.

Bir zooteknistle çalış sana rasyon yazar ona göre ayarlarsın hayvanları.

Besi yapacağın için 30 günde ya da 45 günde rasyonu değiştireceksin ağırlığa göre.

Simental konusunu gelirsek, simental gibi bir hayvanı ucuza alırım diye düşünme. Senin dediğin ayda olanları 2200-2500 arasına anca alırsın.

Besiyi kısa dönem yap, 12 aylık kestir. Kısa dönem besiler daha karlı.

Ha diyeceksin ki sen bu işi yapıyor musun? Hayır :) Nereden biliyorsun dersen, burada 3 yıla yakındır bulunuyorum ve verilen bilgilerle gayet iyi bilgi sahibi olabiliyor insan, ayrıca arada gidip de çalıştığım çiftlik var :) Ama benim değil tabi :)

Şunu söyleyeyim, eğer gerçekten seviyorsan önce kendim yapabilir miyim deyip bir iki çiftlikte hafta sonları git çalış. Davulun sesi uzaktan hoş gelir, komşunun çocuğunu severken iyidir ama kendi çocuğun oldu mu delirirsin :) Dertlerini sen çekersin çünkü.

Ha gerçekten sevdin, ben bu işi yapacağım, ben bu işi severek yapacağım dersen, 'bu iş çok zor hiç bulaşma' diyenlere bakmadan yoluna devam et. İşini sevmeyen biri için hangi iş olursa olsun dünyanın en kötü ve en zor işiyken, işini seven biri için o iş dünyanın en kolay ve zevkli işidir. O yüzden önce sevmeye bak :)

DeHLiZ link=topic=77675.msg919134#msg919134 date=1410765759' Alıntı:
Geliri en düşükten, gideri en yüksekten hesap et. Her zaman ki iş kurma mantığı.

Ali SARAC ' ın da dediği gibi, et fiyatı bir anda düşebilir. Yem fiyatı oynayabilir. O yüzden hayvanlara ne kadar yem yedireceksen önceden hesap et vereceğin rasyonu vs. Ona göre yemin fiyatının en düşük olduğu zamanda 1 senelik yemini depola. Kesif yemini kendin yapmaya çalış. Yemde kullanacakların genellikle arpa, buğday, mısır, atk, saman olacaktır. Yonca ve fiğ de ekleyebiliriz buna. Kaba yem olarak da mısır silajı ve pancar küspesi kullanırsın.

Bir zooteknistle çalış sana rasyon yazar ona göre ayarlarsın hayvanları.

Besi yapacağın için 30 günde ya da 45 günde rasyonu değiştireceksin ağırlığa göre.

Simental konusunu gelirsek, simental gibi bir hayvanı ucuza alırım diye düşünme. Senin dediğin ayda olanları 2200-2500 arasına anca alırsın.

Besiyi kısa dönem yap, 12 aylık kestir. Kısa dönem besiler daha karlı.

Ha diyeceksin ki sen bu işi yapıyor musun? Hayır :) Nereden biliyorsun dersen, burada 3 yıla yakındır bulunuyorum ve verilen bilgilerle gayet iyi bilgi sahibi olabiliyor insan, ayrıca arada gidip de çalıştığım çiftlik var :) Ama benim değil tabi :)

Şunu söyleyeyim, eğer gerçekten seviyorsan önce kendim yapabilir miyim deyip bir iki çiftlikte hafta sonları git çalış. Davulun sesi uzaktan hoş gelir, komşunun çocuğunu severken iyidir ama kendi çocuğun oldu mu delirirsin :) Dertlerini sen çekersin çünkü.

Ha gerçekten sevdin, ben bu işi yapacağım, ben bu işi severek yapacağım dersen, 'bu iş çok zor hiç bulaşma' diyenlere bakmadan yoluna devam et. İşini sevmeyen biri için hangi iş olursa olsun dünyanın en kötü ve en zor işiyken, işini seven biri için o iş dünyanın en kolay ve zevkli işidir. O yüzden önce sevmeye bak :)

Senin gibi çobanlık yaparken kolay tabi. Sürü sahibi ol da göreyim seni :D

@odojem bak üzüm posası da kullanabilirsin çok iyidir beside.

sebazios link=topic=77675.msg919148#msg919148 date=1410770016' Alıntı:
Sabahtan beri üzüm cibresi dolduruyorum kürekle. Ter akmayan yerim kalmadı.. Nerdesin sen!

Görüldüğü üzere üzüm posalarını pazarlıyorum :D pazarlamacı yönüm de yok değil :p

Tesekkurederim bilgilerinizden dolayi esek olduktan sonra semer vuran cok olur bugun sakarya tarafinda bir kac yer baktim bu is icin uygun olan yerlere ve 2 yerde karar kildim ustatlarim insallah birinden biriyle anlasirsam yeri alacagim ve bismillah der baslariz birazda kendi esekligimi yapayim yeter el kapisinda calistigimiz calistiktan sonra hocamin akitmis oldugu terin bedelini rabbim illaki helaliyle veriyordur rabbin ac ve riziksiz birakmaz diyorum insallah

odojem link=topic=77675.msg919273#msg919273 date=1410814436' Alıntı:
Tesekkurederim bilgilerinizden dolayi esek olduktan sonra semer vuran cok olur bugun sakarya tarafinda bir kac yer baktim bu is icin uygun olan yerlere ve 2 yerde karar kildim ustatlarim insallah birinden biriyle anlasirsam yeri alacagim ve bismillah der baslariz birazda kendi esekligimi yapayim yeter el kapisinda calistigimiz calistiktan sonra hocamin akitmis oldugu terin bedelini rabbim illaki helaliyle veriyordur rabbin ac ve riziksiz birakmaz diyorum insallah

Hocam sakıncası yoksa kaç dönüm baktığınız yerler ve ne kadar istediler söyleyebilir misiniz? Bir de baktığınız yerler hazır mı yoksa inşaat mı yapacaksınız? Bir de yer mutlaka açık besi olsun :)

5 donum yer baktigim hocam acik besi ve yarim kapali alan olarak iki yere baktim benim gorusum kapali sistem var kafamda ama sizlerin bilgisiyle sistemi degistire bilirim amacim 4 veya 5 aylik buza alip buyutup satmak parasal deger olarak yarim kapali yere 120 bin acik olan yere 100 bin istediler ben ailemide yanim da goturecegim icin yikik virane bir yer bakmiyorum ailemde yasaya bilsin diye icerisinde bir veya iki katli yerler baktim ama sakarya tarafinda sizlerinde bildigi bir yer varsa goruse bilirim 0544 283 25 25 ismim firat eyer bu konu hakkinda bilgi vermek isterseniz bu kardesinize ulasa bilirisiniz 24 saat aciktir telim tesekkurederim

Mümkünse işe tecrübeli bi ortakla gir.. beklentilerini az tut ve uzun yıllar yay, sabır şart.. sakın betona ciddi para gömme.. açık/yarı açık şart..

Hocam tecrube yok kardesim var iki tane onlarla yapicaz ama ilk etapta az hayvanla baslayim diyorum son gidis hata gore onlari yanima cekecegim suanlik disardan destek vericekler maddi olarak tek baka bilecegim hayvan aayisina girmeyi dusunuyorum ustatlarim