Simental doğum sonrası kızgınlığı nezaman gösterir

Simental inek aldım ilk doğum yavrusu tahmini 3aylık, kızgınlık iğnesi yapmama rağmen kızgınlık göstermiyor hayvana aldığım sahibi genta iğne yapmış doğum sıkıntılı geçmiş olabilirmi yani rahim yırtıldıysa anlaşılır mı ?

Resimler ve ekler

• IMG_20200524_125707.jpg
    IMG_20200524_125707.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 48
  • IMG_20200527_023816.jpg
    IMG_20200527_023816.jpg
    628.1 KB · Görüntüleme: 43
Simental inek aldım ilk doğum yavrusu tahmini 3aylık, kızgınlık iğnesi yapmama rağmen kızgınlık göstermiyor hayvana aldığım sahibi genta iğne yapmış doğum sıkıntılı geçmiş olabilirmi yani rahim yırtıldıysa anlaşılır mı ?
Simentallerde kızgınlık göstermeme sorunu var, kimisi çok kısa sürüyor kimisi göstermiyor, benim izlediğim yok,birincisi doğumdan 2-4 ay göremesem kızgınlığı 4 lü aşı presedürü uygulayıp tohumluyorum, ilerde hayvan kızgınlık gösterirse tutmamış demektir zaten bu hayvan kızgınlık göstermiyor hemşerim derseniz , doprudurda tohumlamadan 2 ay sonra vet. elle muayene eder sonuç ortaya çıkar, ikinci yol benim hayvanıma rahim içi tedavş uygula sonra tohumla dersin veterinere, üçüncü yol, ve en kesin yol simental içinde boğa olmazsa olmaz, ben boğa varsa salarım , yoksa birinci yolu izlerim.hayvan yavru atmış güç doğum yapmışsa ikinci yol seçilmeli, eğer hayvan doğal çayır yeyipte kızgınlığa gelmiyorsa bir problem vardır, çünkü doğal çayırdaki fayda hiçbir yemde yoktur buna göre bir yol çizerseniz simentaldeki 5 yıllık tecrübelerim bu yönde.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Hiç kızgınlık ilacı kullanmadim
Hosteinler bir kac ay gecikebiliyor bende ama simental melezleri iyi senede bi yavru yapiyor bazen 11 ayda
Bağlı hayvan yok gece gündüz yaz kış salma
Saman yok mera 3 ila 5 ay var
Kaba yem karma var
Su önlerinde serbest
Abi çayırda olan hayvanda sıkıntı olmaz , ne zaman açık besi olayı çıktı hayvan hapis hayatı her şeyi gördük, hayvanın doğasını biz bozduk dopal çayır hiç olmazsa baharın görmesş lazım hayvan bütün hastalıkların temelinde eksik beslenme var benim görüşüm, .

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Abi çayırda olan hayvanda sıkıntı olmaz , ne zaman açık besi olayı çıktı hayvan hapis hayatı her şeyi gördük, hayvanın doğasını biz bozduk dopal çayır hiç olmazsa baharın görmesş lazım hayvan bütün hastalıkların temelinde eksik beslenme var benim görüşüm, .
Aynen
Tırnak bakımı da hiç yaptirmadim
Etrafi çevrili yerlerimiz var gece bir tarafta gündüz bir tarafta otluyor şu an bahar güzel
Uzun zamandir karmada yapmıyorum , verimde güzel biraz fabrika yemi sağlırlara o kadar
Acik besi bağlıya göre iyidir ama dengeli doğru besleme yapabilmek önemli
Tabi bizim iklimde uygun çoğu yönden şükürler olsun

Simentallerde kızgınlık göstermeme sorunu var, kimisi çok kısa sürüyor kimisi göstermiyor, benim izlediğim yok,birincisi doğumdan 2-4 ay göremesem kızgınlığı 4 lü aşı presedürü uygulayıp tohumluyorum, ilerde hayvan kızgınlık gösterirse tutmamış demektir zaten bu hayvan kızgınlık göstermiyor hemşerim derseniz , doprudurda tohumlamadan 2 ay sonra vet. elle muayene eder sonuç ortaya çıkar, ikinci yol benim hayvanıma rahim içi tedavş uygula sonra tohumla dersin veterinere, üçüncü yol, ve en kesin yol simental içinde boğa olmazsa olmaz, ben boğa varsa salarım , yoksa birinci yolu izlerim.hayvan yavru atmış güç doğum yapmışsa ikinci yol seçilmeli, eğer hayvan doğal çayır yeyipte kızgınlığa gelmiyorsa bir problem vardır, çünkü doğal çayırdaki fayda hiçbir yemde yoktur buna göre bir yol çizerseniz simentaldeki 5 yıllık tecrübelerim bu yönde.
Bilgi için teşekkürler bende kızgınlık aşısı yaptim bakalım kızgınlık gösterecekmi sizce bu buzagisi kaç aylıktır resimdeki buzağı 3aylik olmuşmu bilmiyorum yeni aldım hayvanın süt verimi çok iyi ama kızgınlık göstermemesi beni tedirgin etti açıkçası

Resimde pek anlaşılmıyor fakat 3-5 aylık arası gibi duruyor, iyi bi veterinerle görüşün tek doz aşı vurduysanız, 3 gün sonra kuzgınlık gösterir eğer dörtlü aşı vuruyor iseniz , son aşıdan sonra ertesi gğn tanımlanır kızgınlık göstermesi beklenmez, iyi bi veterinerle irtibat kurun , hayvan boş kalmaktansa para harcamak iyidir, yeşil doğal çayır varsa 3-5 gün yayılsa kızgınlığa gelebilir.