simmental çiftliği

Ynt: simmental çiftliği

meysi link=topic=83325.msg995330#msg995330 date=1429590536' Alıntı:
hocam kesif yeminiz kaç proteinli , fabrika yemi mi kendiniz mi hazırlıyorsunuz
19 protein 2700 enerji
Kendimiz yapıyoruz.
Yaptığımız karışım şöyle:
(300 kg arpa, 150 kg buğday, 150 kg mısır, 140 kg ATK, 170 kg PTK, 60 kg SFK, 13 kg mermer tozu, 7 kg tuz, 10 kg vitamin + mineral + maya premixi)

simentalci link=topic=83325.msg995342#msg995342 date=1429596798' Alıntı:
19 protein 2700 enerji
Kendimiz yapıyoruz.
Yaptığımız karışım şöyle:
(300 kg arpa, 150 kg buğday, 150 kg mısır, 140 kg ATK, 170 kg PTK, 60 kg SFK, 13 kg mermer tozu, 7 kg tuz, 10 kg vitamin + mineral + maya premixi)
barış abi ineklerin pik dönemlerinde de aynı yemi mi kullanıyorsun?
biz pik dönemde 21 kullanalım dedik biraz abarttık sanırım :) 5 ay kullandık.
bizim bu sene ineklerin döl veriminde sıkıntı yaşıyoruz ben 3 sebep olduğunu düşünüyorum
1- ineklere 21 protein verdik
2- yeni bir marka yeme geçmiştik veterinerimiz geçtiğimiz markanın kalitesiz olduğunu söyledi
3-bu yıl pancarın şekerli(işlenmemiş) halini ineklere verdik(bunun etkisi var mıdır bilemiyorum geçen sene vermemiştik)

abi 1 tane simental ineğimiz var gerçekten holsteinlere göre döl verimi konusunda da daha iyi, sadece simental kızgınlık gösterdi holsteinlerde daha ses yok.

ali şen link=topic=83325.msg995505#msg995505 date=1429637473' Alıntı:
barış abi ineklerin pik dönemlerinde de aynı yemi mi kullanıyorsun?
biz pik dönemde 21 kullanalım dedik biraz abarttık sanırım :) 5 ay kullandık.
bizim bu sene ineklerin döl veriminde sıkıntı yaşıyoruz ben 3 sebep olduğunu düşünüyorum
1- ineklere 21 protein verdik
2- yeni bir marka yeme geçmiştik veterinerimiz geçtiğimiz markanın kalitesiz olduğunu söyledi
3-bu yıl pancarın şekerli(işlenmemiş) halini ineklere verdik(bunun etkisi var mıdır bilemiyorum geçen sene vermemiştik)

abi 1 tane simental ineğimiz var gerçekten holsteinlere göre döl verimi konusunda da daha iyi, sadece simental kızgınlık gösterdi holsteinlerde daha ses yok.
Ali biz devamlı aynı yemi veriyoruz. Ben şahsen hayvanlarda zorunlu olmadıkça hiçbir şeyin değiştirilmemesi gerektiğine inanıyorum. Sadece yem değil davranışların bile. Her değişiklik problemi beraberinde getiriyor.
Senin hayvanlarındaki döl verimi probleminin nedeni bence yüksek proteinli yeme geçmiş olmanız. Pancar değildir bence. 20 bile çok, 18 - 19 yeterli.
Sadece Simental ' de problem olmaması tesadüf değil. Simental ırkı yapılan hataları tolere edebilen bir ırk.
Onun için zaten dilimde tüy bitti burada 'AİLE ÇİFTLİKLERİ İÇİN EN UYGUN IRK SÜTÇÜ SİMENTALDİR' diye diye. Hatta bu adamın bir çıkarı mı var Simentalden diye düşünecek insanlar yakında. Halbuki benimki de bir aile çiftliği. Reklam için bir çıkarım yok yani. [emoji3]
Sen bence kaliteli bir yem kullan ve çok yüksek proteinli olmasın bence. En önemlisi de enerji kaynaklarını da arttır biraz. Silaj, pancar, arpa gibi. Dengeli olsun yani.

simentalci link=topic=83325.msg995538#msg995538 date=1429642565' Alıntı:
Ali biz devamlı aynı yemi veriyoruz. Ben şahsen hayvanlarda zorunlu olmadıkça hiçbir şeyin değiştirilmemesi gerektiğine inanıyorum. Sadece yem değil davranışların bile. Her değişiklik problemi beraberinde getiriyor.
Senin hayvanlarındaki döl verimi probleminin nedeni bence yüksek proteinli yeme geçmiş olmanız. Pancar değildir bence. 20 bile çok, 18 - 19 yeterli.
Sadece Simental ' de problem olmaması tesadüf değil. Simental ırkı yapılan hataları tolere edebilen bir ırk.
Onun için zaten dilimde tüy bitti burada 'AİLE ÇİFTLİKLERİ İÇİN EN UYGUN IRK SÜTÇÜ SİMENTALDİR' diye diye. Hatta bu adamın bir çıkarı mı var Simentalden diye düşünecek insanlar yakında. Halbuki benimki de bir aile çiftliği. Reklam için bir çıkarım yok yani. [emoji3]
Sen bence kaliteli bir yem kullan ve çok yüksek proteinli olmasın bence. En önemlisi de enerji kaynaklarını da arttır biraz. Silaj, pancar, arpa gibi. Dengeli olsun yani.
abi açıklamaların için teşekkür ederim.

şuan 19 protein c.p. yeme geçtik artık 21 protein kullanmayız. Bende sütçü simental konusunda sana katılıyorum abi, holsteinlerle aynı yemi yiyor süt verimi olarakta holsteinleri pek bırakmıyor. 2 senedir buzağısı dişi olsun diye bekledik erkek oldu nasip artık zamanla simentale geçiş yapmak istiyoruz. Geçen sene bir tane daha simental ineğimiz vardı tohumlattırdık tohum tutmamış inek hiç belli etmedi bizde tohum tuttu sandık 8 ay sonra kestirmek zorunda kaldık yerine gene güzel bir holstein inek aldık(simental pahalı ve bulunmuyor). Bu inek simental değilde holstein olsaydı yerine inek alınabilirdi belki ama iyi bir inek kesinlikle alınamazdı.

bu arada belki bilmeyenler olabilir hayvanlarınızı tohumlattıktan 40 gün sonra ultrason cihazı ile kontrol ettiriniz.Bizim böyle kötü bir tecrübemiz olduktan sonra öğrenebildik, artık inekleri tohumlattıktan sonra ultrason cihazı ile kontrol ettiriyoruz.

simentalci link=topic=83325.msg995538#msg995538 date=1429642565' Alıntı:
hocam düve dana ve kurudaki hayvanlar için kendim rasyon hazırlayıp vermek istiyorum. elimde arpa mısır buğday kepek ve ptk var bana rasyon hazırlamada yardımcı olabilirmisiniz birde hocam korunga kuru otu hakkında bilginiz varmı tşkler

meysi link=topic=83325.msg1006531#msg1006531 date=1433568695' Alıntı:
hocam düve dana ve kurudaki hayvanlar için kendim rasyon hazırlayıp vermek istiyorum. elimde arpa mısır buğday kepek ve ptk var bana rasyon hazırlamada yardımcı olabilirmisiniz birde hocam korunga kuru otu hakkında bilginiz varmı tşkler
Sitede rasyon programı var.Basit güzel bi program,onu bilgisayarınıza indirip kullanabilirsiniz.

simenthaller çokgüzel bir ırk ben çokseviyorum lakin şuan 30adet gebedüveyibulmanızhaylizorve birhaylipahalıolacakdır ....bununyerine eğerbulabiliyorsanızkalitelimontofon yani brown swiss dekullanabilirsiniz odaolmadıholstein alabilirsinizlakin holsteinlerin sıkıntısıbitmek bilmiyoriğne ilaç mahvediyoraddamı....aldıgınızineklerekalitelisperma seçerek sütçüsimentallere ulaşabilirsinizmelezdeolsa etverimleriçokiyioluyor