Sıraya ekilen bitkilerde taban gübrelemesi

Hepimizin bildiği gibi taban gübresi serpme veya ekim esnasında banda verilebiliyor.
Ekim esnasında banda gübre vermek verimde olumlu fark yaratıyor.

Starter_Fertilizer3.jpg

starter-fertilizer-influence.jpg

Banda verilen gübrenin konumu farklı şekillerde olabiliyor.(Tohumun altına,altına ve yanına,üzerine)

430-945490.png

Sizce gübre serpme mi yoksa banda mı verilmeli?

Ekimi yapılacak tohuma#aycicegi yada buğday #,
Sulu yada kuru olmasina,
Mevsimine ,toprağına göre değişiyor diye düşünüyorum....
Örnegin buğday ve arpada serpmeyi tercih ediyorum.
Ayçiçeği nde banda veriliyor...
Bu sezon ayçiçekleri için patatese yapıldığı gibi bir şey deneyeceğim...
Ekım tarihinden 40 gün kadar önce ayçiçek yerlerine 10 kg/dekar amonyum sülfat atıp karistiracagim.
Ekimi sonra yapacağım....
Hayırlısı.. .

• Beğen
Tepkiler: ciftci01
Sira arası geniş bitkilerde mısır, ayçiçeği banta gübrelemenin daha faydalı olacağı kanaatindeyim. Buğday vb. saçma verilebilir.
Kök gübrelerinin en büyük farkı toprakta hareketsiz olmalarıdır, bu sebepten derine atılmalıdır, saçma atılacaksa pulluk altına, bant ile en az 10cm e indirilmelidir. Şahsi fikrim diskaro kök gübrenin tümünü alta gömemekte.
Bu yıl mısırları ekerken dönüme 30 kg 18.46 gübreyi banda ilk kez uyguladık. Mibzerin gübre baltaları tohumdan tahmini 10 cm kenarda idi. Daha yakına almadık, çünkü tohum yatağını gevşetti, derinliği de 10 cm civarına getirdik. Tarlaların zayıf bölgelerinde her yıl sararıp erken kuruyan yerlerde hiç fark oluşmadı, susuzluk direnci çok arttı. Dane mısırlar daha hasat edilmedi, verimi bilemiyorum. Sonucu burada paylaşıcam Allah saglik sihhat ömür verirse.

• Beğen
Tepkiler: ciftci01