Slajlık mısır tohumu

Ynt: Slajlık mısır tohumu

Ali SARAÇ link=topic=59918.msg649653#msg649653 date=1352983303' Alıntı:
yaw sorma karde$im .. adam mısırın inceligine kalınlıgına icindeki danesine yok bilmemnesine otuna çöpüne tadına tuzuna hepsine bakıyor .. biri ince ister makina ayarlarsın biri kalın ister makina ayarlarsın .. biri taneler parçalansın ister biri süt ister biri danesi olgunla$sın ister .. slaj i$inden yava$ yava$ bıkmaya ba$ladım .. bırakıp daneliğe geçicem böyle giderse ..
:D

Mısır kök boğazı doldurması tabanın köke yaptığı baskıyı azaltarak kök gelişimini destekler ve özellikle suyun göllenmesi sebebiyle oluşacak ekşime-çürümeninde önüne geçer (şu arkı çekilmiş tarlalarda su arkının tümseğinde kalan mısırların diğerlerine göre çok daha gelişmiş olması suyu iyi aldığından değil saydığım bu sebeplerdendir).Ayrıca ara çapasıyla tam mısırın kök bölgesine rezerve olan gübre uzun zaman boyunca mısırın yaprağından süzülen her çiğ-su damlasıyla mısırın tam istediği şekilde bünyesine katılmasını sağlar.

C955 Çok ahım şahım bir cins değil hasadı zor olduğu gibi verimide çok iyi değil (tecrübeyle sabittir).Limagrain PRISCA çok övülüyor ziraatçi arkadaş tarafından bu sene bir 50 dekar kadar ekeceğim ikinci üründe.Ama ne tür toprak sever ne tonaj verir göreceğiz.

Dekalb tohumlarını çok tavsiye etmiyorum 2 sezon dekalb ektim (c955-dkc6358) en az sezon başına 500 ton kaybım olduğunu düşünüyorum.Agromar,limagrain ve polen tohumculuk bu seneki gözdelerim bakalım hayırlısı olsun.

vcc link=topic=59918.msg649657#msg649657 date=1352984040' Alıntı:
Mısır kök boğazı doldurması tabanın köke yaptığı baskıyı azaltarak kök gelişimini destekler ve özellikle suyun göllenmesi sebebiyle oluşacak ekşime-çürümeninde önüne geçer (şu arkı çekilmiş tarlalarda su arkının tümseğinde kalan mısırların diğerlerine göre çok daha gelişmiş olması suyu iyi aldığından değil saydığım bu sebeplerdendir).Ayrıca ara çapasıyla tam mısırın kök bölgesine rezerve olan gübre uzun zaman boyunca mısırın yaprağından süzülen her çiğ-su damlasıyla mısırın tam istediği şekilde bünyesine katılmasını sağlar.

C955 Çok ahım şahım bir cins değil hasadı zor olduğu gibi verimide çok iyi değil (tecrübeyle sabittir).Limagrain PRISCA çok övülüyor ziraatçi arkadaş tarafından bu sene bir 50 dekar kadar ekeceğim ikinci üründe.Ama ne tür toprak sever ne tonaj verir göreceğiz.

Dekalb tohumlarını çok tavsiye etmiyorum 2 sezon dekalb ektim (c955-dkc6358) en az sezon başına 500 ton kaybım olduğunu düşünüyorum.Agromar,limagrain ve polen tohumculuk bu seneki gözdelerim bakalım hayırlısı olsun.
peki benim damlamada su göllenmesi olmuyor dolayısyla boğaz doldurmasam olur mu ?

Ali Abi Boğaz Doldurması Yaparsam Damlama Suyu 140 cm ' e Yayamıyor Demişsin...

Damlamayı Her Sıra Arasına Döşe, Biraz Daha Az Çalıştır...

Ama Boğaz Doldurma Sırasında Damlamayı Toplayıp Yeniden Sermek Eziyet Olacaktır...

omerfarukkoc link=topic=59918.msg649669#msg649669 date=1352988570' Alıntı:
Ali Abi Boğaz Doldurması Yaparsam Damlama Suyu 140 cm ' e Yayamıyor Demişsin...

Damlamayı Her Sıra Arasına Döşe, Biraz Daha Az Çalıştır...

Ama Boğaz Doldurma Sırasında Damlamayı Toplayıp Yeniden Sermek Eziyet Olacaktır...
Damlama maliyeti 2 katına çıkar bi espirisi kalmaz o zmn ömer olmadı musluk sulama yaparım ğroblem olmaz bendeki damlama ana hatları musluklu o şekldede kullanıma uygun ama boğaz doldurulmasa ne olacak merak ediyorum gerçekten

Damlamada elbette su göllenmesi olmaz,sizin için böyle bir sıkıntı yok.Kök bölgesini gevşetmek içinde yeterli miktar hümik asit ve sülfat bazlı gübreleme yaparsanız (1 kez yeter) iyi sonuç alırsınız diye düşünüyorum.
Ama özellikle mısır tepe püskülü attıktan sonra (yani iyice boylandıktan sonra) boğaz olmadığı için yatmaya sebep olmayacak derecede sulama yapmanız gerekebilir. Bunun dışında damlama toplama eziyetini saymazsak bir sıkıntı olmaz :)

Arkadaşlar Polen Tohumculuğun silajlık yeni çeşidi PL712 ' si herşekilde ekilebilir.
Ben bu yıl ekimini yaptım ve çeşitten çok memnunum hem yumuşak hayvanlara yarayışlı hemde boylu ve tonajlı dönüme ortalama 9200 kg/da aldım.