Sokmayan Arılar

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Düzce Üniversitesi, en sakin dişi ve erkek arıları laboratuvar ortamında ıslah ve seleksiyon yöntemleriyle bir araya getirerek, sokmayan arı yetiştirdi.

sokmayan-ari.jpg

DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, Düzce’nin Yığılca ilçesinin en sakin dişi ve erkek arılarını, laboratuvar ortamında ıslah ve seleksiyon yöntemleriyle bir araya getirerek suni tohumlamayla, sokmayan arı yetiştirdiklerini belirtiyor

KEDİ-KÖPEK YERİNE ARI BESLEMEK

Mülayim arılarla hiçbir arıcılık kıyafeti giymeden çalışmanın mümkün, Avustralya’da yaygın olan urban beekeping uygulaması var aynı İstanbul’da ya da büyükşehirlerdeki meraklı kişiler evinin bahçesine arı kovanı koyarak kendi balını üretebilecek.

Karniyol ırkı arılar da sakinliği ile ün kazanmıştır. Ülkemizde de iyice yayıldı. Sakin arı istiyorsanız karniyolu tercih edebilirsiniz. Maskeye, kıyafete filan gerek yok.

Konudaki yığılca arıları üzerindeki çalışma fazlasıyla zaman istiyor. Sakinlik özelliğini kalıcı hale getirmek, genlere işlemek yıllar sürer. Umarım başarırlar.

Karniyol ırkı arılar da sakinliği ile ün kazanmıştır. Ülkemizde de iyice yayıldı. Sakin arı istiyorsanız karniyolu tercih edebilirsiniz. Maskeye, kıyafete filan gerek yok.

Konudaki yığılca arıları üzerindeki çalışma fazlasıyla zaman istiyor. Sakinlik özelliğini kalıcı hale getirmek, genlere işlemek yıllar sürer. Umarım başarırlar.

Sokmayan arıları geçtiğimiz hasatta gördüm, İzmir tarafından arıcılık yapan bir aile arıları izim bu tarafa getirmişler, gül toplama zamanı çok arı vardı bahçelerde ama sokmadılar ve sarmadılar hangi ırktı sormadım, herkes o bal arılarını beğendi buralarda

Biz dededen ariciyiz lakin 8 sene önce öncesinde hiç alerjim olmamasına rağmen alerji başladı bende geçen yıl son saniyeler dakikalarla hastaneye yetistim gözümün önü bembeyaz oldu enson sonrası bayılmısım yılda 50 kg bal üretiyorduk bu yıl kafayi yedi bizim kafkaslar kendi balını yedi

• Beğen
Tepkiler: ENES4422

50 kg, maşallah...

Bu sene bizim köydekiler hiç bal alamamış. 30 kovan arısı var, toplam 60 kilo bal alabilmiş. Hadi diğer arıcılar bilinçsizce yapıyor ama bu dediğim adam arıcılık kursuna filan gitmiş. Anlamadım vallahi. Ankara'da bu sene 40 kg bal alan tanıdıklar var.

Ben de mart-nisan gibi alacağım Allah nasip ederse. Bu sene geç kaldım.

• Beğen
50 kg, maşallah...

Bu sene bizim köydekiler hiç bal alamamış. 30 kovan arısı var, toplam 60 kilo bal alabilmiş. Hadi diğer arıcılar bilinçsizce yapıyor ama bu dediğim adam arıcılık kursuna filan gitmiş. Anlamadım vallahi. Ankara'da bu sene 40 kg bal alan tanıdıklar var.

Ben de mart-nisan gibi alacağım Allah nasip ederse. Bu sene geç kaldım.
Temmuz 20 de 3.katlarda bal vardı 2. Katlar zaten doluydu agustos 1 de 3.katlar bitmis 2. Katta 1 2 petek kalmisti ari çıldırmis gibi bal yiyordu anlamadik hemen aldik kalani arilarin psikolojisi bozuldu heralde gsm operatör direkleri cok etkiliyormus

Aricilik yapanlar bilir birinci kural maskesiz koruksuz kovan açılmaz. Arı aç olur sokar.kokunu sevmez sokar.sogukta kovan Açarsin sokar. kovan açarken kapatırken ariyi ezersin ölür diğerleri sokar.daha çok sebebi var hangisini tam yerine getireceksin.o riske girilmez öldürebilir de..

Son düzenleme:
  • Beğen
Aklıma bildiğim kadarı ile avrupaya afrikadan getirilip yeni tür çalışması yapalım derken kraliçe arıları kaçan sürü avrupalı arılar ile birleşince katil arılar ortaya çıkmıştı galiba öyle bişeyler var hatta film bile yapmışlardı bu konuyu umarız bunda da öyle bişey yoktur.

• Beğen