SON PART9 CLAAS MEDION 340, VALTRA N111e & A85 AYÇİÇEK HASATINDA 2012...!!!

Ynt: SON PART9 CLAAS MEDION 340, VALTRA N111e & A85 AYÇİÇEK HASATINDA 2012...!!!

alipasalierkan link=topic=62849.msg704236#msg704236 date=1361212961' Alıntı:
Çekişinden filan memnunlar. Benimde çekişi hoşuma gidiyor. Vites sayısı fazla güzel. Otomatik vites olmaması biraz eksik. Ama şoföre vermek için uygun bir traktör. Kabin konforu ve kabin içi kalitesi biraz düşük. Ergonomi eksikliği var. Plastik kalitesi göz doldurmuyor. Camlar açılmıyor, hostes koltuğu yok. O yüzden biraz kullanıcısını ve beni konfor bakımından tatmin etmiyor. Belki yeni serilerde daha düzenlemeler olmuştur. Kısacası şoföre verilecek bir traktör diye düşünüyorum. Ama kişi kendisi kullanacaksa aynı paralara daha güzel ve donanımlı marka, modeller var.

Teşekkürler...Görüşlerine aynen katılıyorum...

Ynt: SON PART9 CLAAS MEDION 340, VALTRA N111e & A85 AYÇİÇEK HASATINDA 2012...!!!

Hermiyas link=topic=62849.msg704911#msg704911 date=1361294121' Alıntı:

Batörün üzerinde dizili olan demirler. Ürünü harmanlamaya yarıyorlar....
http://www.claas.com/cl-pw/en/products/combines/tucano-450-320/technology/02_dreschwerk-300/start,bpSite=51524,lang=en_EU.html

img_636-5.JPG

alipasalierkan link=topic=62849.msg704905#msg704905 date=1361294004' Alıntı:
5000 dekar civarı biçiyoruz abi. Balya makinası yok bizde. Seneye müşteriler talep ederse yine kıyacağız. Müşterilerin isteğine bağlı. Ama hiç olmazsa gene yarısını kıyarız gibime geliyor...

Gürkan abi vallah ne desem yalan olacak. Şuan için aklımda değil. Zaten ayçiçekte farklı ürünlere kaymadığımız için bir kere ayarladık mı sezon sonuna kadar aynen gidiyor. Kitaptan bakmam gerek anca. Şına sökmüyoruz abi.
5000 donum size az bence erkan .en azından 340 a az oralarda çokmu biçerdöver var.1günde buğdayda kac donum yer biçiyorsunuz ortlama olarak?

umutmalkoc link=topic=62849.msg705044#msg705044 date=1361301627' Alıntı:
5000 donum size az bence erkan .en azından 340 a az oralarda çokmu biçerdöver var.1günde buğdayda kac donum yer biçiyorsunuz ortlama olarak?

Dediğin gibi 340 ' a az abi. Ama bizim müşterilerimiz belirli onların dışında pek biçmiyoruz. Zaten peşin para gibi çalışıyoruz diyebilirim. Müşterilerimiz sağolsun ödemelerini geciktirmezler. O yüzden yani para vermeyen adamlara falan hiç biçmiyoruz. Senelerdir bu işi yaptığımız için kimin nasıl olduğunu az çok biliyoruz. O yüzden fazla sağa sola biçmeye saldırmıyoruz. Sadece kendi köyümüzde belirli müşterilere biçiyoruz. Köyümüzde biçerdöverde çok var. Bizim köyde 3 adet CLAAS 2 adette NH olmak üzere 5 makina var. Fakat sezonda diğer köylerden makina getirenlerde oluyor. Bu sene heleki bir ara saydım. Tam 20 makina vardı köyde...:D Arazi olarak en çok araziye bizim köy sahip. Ama makinada çok var. Ortalamaya vurduğun zaman 180 dekar falan oluyordur. Çiğ düştüğü için biz fazla geç saatlere kadar çalışamıyoruz. Genelde 10 ' a kadar çiğ düşüyor. Çok nadir 10 ve üzeri biçim yapabiliyoruz. Sabahta çiğden dolayı çok erken gidemiyoruz. Normal şartlarda çok daha fazla biçebiliriz. Geçen sene değil ondan önceki sene mesela 8-9 ' a kadar 250 küsür dekar biçtiğimiz olmuştu. Tarla olsa dahada biçerdik. Ama işte öyle her zaman hava şartları uymuyor.

alipasalierkan link=topic=62849.msg705081#msg705081 date=1361303105' Alıntı:
Dediğin gibi 340 ' a az abi. Ama bizim müşterilerimiz belirli onların dışında pek biçmiyoruz. Zaten peşin para gibi çalışıyoruz diyebilirim. Müşterilerimiz sağolsun ödemelerini geciktirmezler. O yüzden yani para vermeyen adamlara falan hiç biçmiyoruz. Senelerdir bu işi yaptığımız için kimin nasıl olduğunu az çok biliyoruz. O yüzden fazla sağa sola biçmeye saldırmıyoruz. Sadece kendi köyümüzde belirli müşterilere biçiyoruz. Köyümüzde biçerdöverde çok var. Bizim köyde 3 adet CLAAS 2 adette NH olmak üzere 5 makina var. Fakat sezonda diğer köylerden makina getirenlerde oluyor. Bu sene heleki bir ara saydım. Tam 20 makina vardı köyde...:D Arazi olarak en çok araziye bizim köy sahip. Ama makinada çok var. Ortalamaya vurduğun zaman 180 dekar falan oluyordur. Çiğ düştüğü için biz fazla geç saatlere kadar çalışamıyoruz. Genelde 10 ' a kadar çiğ düşüyor. Çok nadir 10 ve üzeri biçim yapabiliyoruz. Sabahta çiğden dolayı çok erken gidemiyoruz. Normal şartlarda çok daha fazla biçebiliriz. Geçen sene değil ondan önceki sene mesela 8-9 ' a kadar 250 küsür dekar biçtiğimiz olmuştu. Tarla olsa dahada biçerdik. Ama işte öyle her zaman hava şartları uymuyor.
en iyisi zaten temiz müşteriye biçmek.işini yap parayı aylar sonra al hiç olmaz.bende cok fazla kisiye bicmedim gecen sene ama iş bitti kimsenin bana borcu kalmadı .onumuzdeki yıllardada aynı kişilerle devam ederiz sanırım biçim işine.ben bugdayda 150-180 donum gunde biçebildim gecen sene.biçer işinde ilk senem olmasına göre bence gayet iyiydi.bu sene daha kolay olacagını dusunuyorum cunku iice alıstım makinaya.tekrardan cok tsk ederim bu dominatörü almadan önce bayağı fikirlerinizi ve önerilerinizi dinlemistim vede gercekten eksigi yok fazlası var Erkan

umutmalkoc link=topic=62849.msg705044#msg705044 date=1361301627' Alıntı:
Hocam, Erkan ' ın dediği gibi para dönmesi önemli. iş yapmakta sorun yok. makinayı 30 gün durmadan çalıştırırsın. paraları toplama kısmı sıkıntılı oluyor. :) ayrıca makina da çoğaldı, adam bu sene bana biçtiriyor, parayı vermiyor, seneye ötekine gidiyor. ona da ödeme yapmıyor sonraki sene diğer makinacıya gidiyor. döngü tamamlanana kadar zaten 10 sene geçiyor. :D misal bizim köy 50 hane 6 biçerdöver, 5 balyacı var. buna rağmen dışarıdan makina sokanlar bile var. biz kendimize biçiyoruz, balyada da sabit müşterilerimiz ve eve teslimler var onlara bağlayıp, nakliye yapıp makinayı çekiyoruz garaja. zamanında çok işler de yaptık, ama makinacılık devri geçti.

GÜRKAN link=topic=62849.msg705095#msg705095 date=1361303756' Alıntı:
Hocam, Erkan ' ın dediği gibi para dönmesi önemli. iş yapmakta sorun yok. makinayı 30 gün durmadan çalıştırırsın. paraları toplama kısmı sıkıntılı oluyor. :) ayrıca makina da çoğaldı, adam bu sene bana biçtiriyor, parayı vermiyor, seneye ötekine gidiyor. ona da ödeme yapmıyor sonraki sene diğer makinacıya gidiyor. döngü tamamlanana kadar zaten 10 sene geçiyor. :D misal bizim köy 50 hane 6 biçerdöver, 5 balyacı var. buna rağmen dışarıdan makina sokanlar bile var. biz kendimize biçiyoruz, balyada da sabit müşterilerimiz ve eve teslimler var onlara bağlayıp, nakliye yapıp makinayı çekiyoruz garaja. zamanında çok işler de yaptık, ama makinacılık devri geçti.
Gürkan çok haklısın makinacılık devri bencede geçti.ama ben baskasına iş yapmak için almadım makinayı gecen sene.kendi yerlerimizi zamanında vede istedigimiz sekilde rahat rahat biçmek için aldık vede iyikide almısız diyorum.tabiki sülaleden biçtirecek olanalara ve gelen komşulara gelme demiyoruz.bu sene yaptıgımız işçilikten kendimizde müsterilermizde gayet memnunlar.sende biliyorsunki artık ürünü zamanında toplamak lazım.bugdayda yagmur vurmayacak çiçekte pis çıkmayacak yağ oranı için falan.mesela makina almadan önce 20-25 gün sürüyordu kendi orak işimiz makina aldık 2 günde topluyorum yerlerimi

umutmalkoc link=topic=62849.msg705093#msg705093 date=1361303723' Alıntı:
en iyisi zaten temiz müşteriye biçmek.işini yap parayı aylar sonra al hiç olmaz.bende cok fazla kisiye bicmedim gecen sene ama iş bitti kimsenin bana borcu kalmadı .onumuzdeki yıllardada aynı kişilerle devam ederiz sanırım biçim işine.ben bugdayda 150-180 donum gunde biçebildim gecen sene.biçer işinde ilk senem olmasına göre bence gayet iyiydi.bu sene daha kolay olacagını dusunuyorum cunku iice alıstım makinaya.tekrardan cok tsk ederim bu dominatörü almadan önce bayağı fikirlerinizi ve önerilerinizi dinlemistim vede gercekten eksigi yok fazlası var Erkan

Aynen Umut abi parayı zamanında almak önemli. Sezonda her gece benzinliğe yanaştığımızda peşin para verip mazotumuzu alıyoruz. Müşterilerimizde sağolsun harman ortasında ve sonunda ödemelerini bitiriyorlar. Önemli olan zaten bu döngüyü tutturmak. Biz paramızı alamazsak, bu döngüde sağlanmaz. Bu sefer benzinlikte parasını alamaz. İki tarafta sıkıntıya düşer. O yüzden sıkıntıya düşülmeyecek şekilde çalışmak önemli. Makinadan memnun kalmandan bende ayrıca memnun oluyorum abi. Tavsiye ettiğim arkadaşların hepsi CLAAS ' larından memnunlar. Sağolsunlar senin gibi arada da dile getirip, teşekkür ediyorlar. Bende onlar memnun oldukça seviniyorum. Gene geçen gün bir arkadaş tavsiye istedi. Umarım oda alırsa aynı şekilde memnun kalır...

GÜRKAN link=topic=62849.msg705095#msg705095 date=1361303756' Alıntı:

Evet abi o döngüyü sağlamak çok önemli. Çok iş yapınca artık çok para kazanılmıyor. O devirler geçti dediğin gibi. Öyle makina makina dolaşıp çok para takanlar var. En iyisi parasını aldığın kadar biçmek ve makinanı eskitmemek. Zaten para kazanırsan makinandan para kazanıyorsun. Makinan ne kadar az yıprak olursa, o kadar para yapıyor. Yenisini alırken oradan kâr ediyorsun...

alipasalierkan link=topic=62849.msg705115#msg705115 date=1361304902' Alıntı:
Aynen Umut abi parayı zamanında almak önemli. Sezonda her gece benzinliğe yanaştığımızda peşin para verip mazotumuzu alıyoruz. Müşterilerimizde sağolsun harman ortasında ve sonunda ödemelerini bitiriyorlar. Önemli olan zaten bu döngüyü tutturmak. Biz paramızı alamazsak, bu döngüde sağlanmaz. Bu sefer benzinlikte parasını alamaz. İki tarafta sıkıntıya düşer. O yüzden sıkıntıya düşülmeyecek şekilde çalışmak önemli. Makinadan memnun kalmandan bende ayrıca memnun oluyorum abi. Tavsiye ettiğim arkadaşların hepsi CLAAS ' larından memnunlar. Sağolsunlar senin gibi arada da dile getirip, teşekkür ediyorlar. Bende onlar memnun oldukça seviniyorum. Gene geçen gün bir arkadaş tavsiye istedi. Umarım oda alırsa aynı şekilde memnun kalır...

Evet abi o döngüyü sağlam çok önemli. Çok iş yapınca artık çok para kazanılmıyor. O devirler geçti dediğin gibi. Öyle makina makina dolaşıp çok para takanlar var. En iyisi parasını aldığın kadar biçmek ve makinanı eskitmemek. Zaten para kazanırsan makinandan para kazanıyorsun. Makinan ne kadar az yıprak olursa, o kadar para yapıyor. Yenisini alırken oradan kâr ediyorsun...
köyde 3 tane claas var dedin Erkan biri 340 peki digerleri ne marka merak ettim doğrusu?

alipasalierkan link=topic=62849.msg705128#msg705128 date=1361305530' Alıntı:
Birisi Meidon 310, biride Dominator 98 abi.
en büyüğü 340 o zaman.benimde ilk istedigim makina medion 310 du ama temizini bulamadım sonra 98 dominatorde karar kıldık.ileriye dogru kafayı tucano 450ye taktım bakalım hayırlısı Erkan

umutmalkoc link=topic=62849.msg705135#msg705135 date=1361305769' Alıntı:
en büyüğü 340 o zaman.benimde ilk istedigim makina medion 310 du ama temizini bulamadım sonra 98 dominatorde karar kıldık.ileriye dogru kafayı tucano 450ye taktım bakalım hayırlısı Erkan

Bu civarda en büyük makina 340 abi. Bir tane daha var yakın bir köyde. Birde CS 640 var gene büyük sayılan başka bir köyde. Geri kalan 5 sarsak. Genel olarak en çok Medion ve Dominator var. İnşallah istediğin gibi olur abi. Tucano 450 benimde favorim...;)

tucanolarda begenmediğim tek sey motorun deponun arkasında olması .medion gibi gitmiyorlar benim gordugum egimli arazilerde özellikle.aps batör ve auto contour II begendigim özellikler .opsiyonel olarak bu özellikler ne kadar fiyatı artırır biliyormusun Erkan?

paylaşım için teşekkürler
umutmalkoc link=topic=62849.msg705101#msg705101 date=1361304090' Alıntı:
Gürkan çok haklısın makinacılık devri bencede geçti.ama ben baskasına iş yapmak için almadım makinayı gecen sene.kendi yerlerimizi zamanında vede istedigimiz sekilde rahat rahat biçmek için aldık vede iyikide almısız diyorum.tabiki sülaleden biçtirecek olanalara ve gelen komşulara gelme demiyoruz.bu sene yaptıgımız işçilikten kendimizde müsterilermizde gayet memnunlar.sende biliyorsunki artık ürünü zamanında toplamak lazım.bugdayda yagmur vurmayacak çiçekte pis çıkmayacak yağ oranı için falan.mesela makina almadan önce 20-25 gün sürüyordu kendi orak işimiz makina aldık 2 günde topluyorum yerlerimi
abi makinacılık konusunda bizim tam tersi oluyor millete biçmekten kendimizinki en sona kalıyor ee sen dersen ben piyasaya fazla iş yapmadan ama makinamı büyütürüm diye o zaman dedğine katılırım anlaşılan fazla ddışarı iş yapmıyon abi yoksa yani bu bbütün makinacılar için geçerlidir önce milletinki sonra kendiki olur biz 30 seneden beri bu işin içindeyiz abi ve her sene böyle olur yani insanla uğraşması zordur parayı alamıyosun makinaya binip senin yanında senin işine karışıyor yavaş git tabloyu kaldır v.b buda en nefret ettiğim şeydir

Hermiyas link=topic=62849.msg705150#msg705150 date=1361306204' Alıntı:

Sapları sallayarak dışarı atan sistem. Beygirde deniyor.

2344_x564y250,bpSite=51524,property=data.jpg

restkornabscheidung.jpg

umutmalkoc link=topic=62849.msg705151#msg705151 date=1361306222' Alıntı:
tucanolarda begenmediğim tek sey motorun deponun arkasında olması .medion gibi gitmiyorlar benim gordugum egimli arazilerde özellikle.aps batör ve auto contour II begendigim özellikler .opsiyonel olarak bu özellikler ne kadar fiyatı artırır biliyormusun Erkan?

Motorun arkada olması konfor bakımından iyi abi. Ama dediğin gibi bayırlarda etkili olabilir. Vallah APS Tucano 450 ' de bulunuyor abi. Auto Countur ' da sanırım onlarda standart. Ama tam fiyatını bilmiyorum şuan ne kadar.