Steyr 768 radyatör

Selam aleyküm arkadaşlar. Bende bir tane 768 steyr var. 4 sene önce rektefiye oldu. Traktörün harareti çabuk kalkıyor çok sinirleniyor 😀 diye termostatı söktürdüm. Ama yinede çekirdek arası çekerken yada kabaklara kazayağı çekerken sinirleniyor 5 dakika sakinleşmesini bekleyip devam ediyorum. Bazen su pompasına bağladığımız oluyor. Kaportayı söküp kullanıyorum bir nebze rahatlatıyor. Nasip olursa ilkbaharda radyatörü şişletecem .yada olurmu bilmiyorum ama büyük radyatör takabilirmiyiz. Fikirleriniz ne olur arkadaşlar.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Aleykümselam rektefiye yaparken fanı ters takmış olabilirlermi
Bir tanıdığım'ın arabasının fan elektirik bağlantılarını yanlış yapmışlar fan ters üfleyince harareti yükseliyordu
Fan düz onda problem yokda. Bunlarda sıcağa pek yüz yok. Çabuk sinirleniyor. Ben istiyorumki hararet seviyesine gelmeden bir yerde sabit dursun.

Soğutma sisteminde bir sorun vardır. Bizim termostat bozulmuş açık kalıyordu ne yaparsak yapalım hararet beyazın üstüne çıkmazdı. Radyatör tıkalı olabilir. Eğer full antifiriz doluysa yine soğutma başarısız olur
Termostat sökülü kullanılmıyor zaten. Antifiriz 3 yada 4lt geri kalanı su. Sistemde varsa tıkanıklık o da radyatörde vardır. Bu sene suyunu boşaltıp tekrar yenilediğimde pas küf gibi bir belirti yokdu su da.

• Beğen
Termostat sökülü kullanılmıyor zaten. Antifiriz 3 yada 4lt geri kalanı su. Sistemde varsa tıkanıklık o da radyatörde vardır. Bu sene suyunu boşaltıp tekrar yenilediğimde pas küf gibi bir belirti yokdu su da.
Steyr sıcak çalışmayı seven bir traktör. Üzerindeki termostat 87 derece. Termostatsız kullanırsanız motorun ömrünü kısaltırsınız. Geniş petekli yeni bir radyatör ve 87 derecelik bir termostat takarsanız sorun kalmaz. Antifiriz oranı yarı yarıya olarak uygun olur. Antifirizler sadece soğuk için değil, hararete karşı da motoru korur.

• Beğen
Biz 87 model Steyr 8073 ü balya harici her işe koştuk. çelmak şanzımanlı tek sıra silaj biçmeden çayır makinasına havalı ile mısır ayçiçek ekmesine kadar tek traktör hem köylüye hem kendimize çalışırdık o kadar ağır silajda takviye 2 ye düşmemize rağmen traktörün hararet yaptığına hiç şahit olmadım. aynıı 87 model Steyr amcamlarda var motor 10 sene yattı bir köşede şuan suyu olmasına rağmen pullukta 1 çizi gitse hararet kırmızı oluyor.

Biz 87 model Steyr 8073 ü balya harici her işe koştuk. çelmak şanzımanlı tek sıra silaj biçmeden çayır makinasına havalı ile mısır ayçiçek ekmesine kadar tek traktör hem köylüye hem kendimize çalışırdık o kadar ağır silajda takviye 2 ye düşmemize rağmen traktörün hararet yaptığına hiç şahit olmadım. aynıı 87 model Steyr amcamlarda var motor 10 sene yattı bir köşede şuan suyu olmasına rağmen pullukta 1 çizi gitse hararet kırmızı oluyor.
gezen tilki yatan aslandan iyidir lafı traktörlerede uyar aslında, gezen iş yapan traktör yatan 10 numara traktörden iyi sıkıntısız çalışır.

Arkadaşlar konu biraz eskidi ama hararet olayını çözdüm. Ankara şaşmaz sanayii de kaya radyatör var. Oraya götürdüm yeni geniş gözlü radyatör yaptırmal için. Maliyet yüksek geldi. Oradaki usta şişleyelim düzelmezse radyatör değişir dedi. Şişlendikden sonra o kadar sılaj yaptı çoğu yerde düz 1 ile gitti. Hararet 80e gelmedi. Şuan gayet iyi oldu.

• Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR
Arkadaşlar konu biraz eskidi ama hararet olayını çözdüm. Ankara şaşmaz sanayii de kaya radyatör var. Oraya götürdüm yeni geniş gözlü radyatör yaptırmal için. Maliyet yüksek geldi. Oradaki usta şişleyelim düzelmezse radyatör değişir dedi. Şişlendikden sonra o kadar sılaj yaptı çoğu yerde düz 1 ile gitti. Hararet 80e gelmedi. Şuan gayet iyi oldu.
Geçmiş olsun hocam. Biz tek traktör 8073 ile kötün silajını yapar otunu biçer yerini ekerdik ne hararet yaşadık ne sorun yaşadık. Asıl sorun kullanıcının motora antifiriz eklememesi motorun içininin pas yapması ve kanalları tıkamasından kaynaklanıyor. düşük dereceli bir termostat ile yapamayacağı iş yok.

• Beğen
Tepkiler: İSMAİL TUTAR
Geçmiş olsun hocam. Biz tek traktör 8073 ile kötün silajını yapar otunu biçer yerini ekerdik ne hararet yaşadık ne sorun yaşadık. Asıl sorun kullanıcının motora antifiriz eklememesi motorun içininin pas yapması ve kanalları tıkamasından kaynaklanıyor. düşük dereceli bir termostat ile yapamayacağı iş yok.
Biz ikinci traktör olarak almışdık ara işler için. Bizden önceki nasıl kullandı bilemiyorum. Ben antifirizsiz kullanmadım aldığımdan bu yana.

Su kanallarının pas yapmasından dolayı blok değiştirmiştik.
Pullukla tarla sürmede, 35C üstü sıcakta takviye 4 yerine yol 2 vitesle baygın kullanılırsa hararet meyli olur.
Motor yağı 10W30 , kışlık kullanıma uygun yağdır.
30 C derece sıcak üstü kullanıma uygun değildir,
10W40 daha uygun olabilir.
Radyatör önüne ek 2. fan yapılabilir.
Radyatörün gözlerinin tozdan tıkanmaması için genelde kaputa sineklik veya tülbent geçirirdik.
Motorun hava alması içinde mantar hava filtresi takan oluyor.

12 litre su alıyor radyatör kaç litre antifriz koymalıyız
Motorun suyunu da gövde deki vanadan boşaltırsanız 15 lt soğutma suyu alır.
Ilıman bölgelerde genelde 3 lt lik bir antifriz yeterli olur, -10 C leri bomesi sağlar.
Soğuk bölgelerde 2 tane 3 lt lik antifriz kullanılabilir, -20 C lere dayanır.
Yarı yarıya antifrizde kullanılabilir.

• Beğen
Tepkiler: SteyrFORD

@The_Hoca hocam bu gün çifte girdik, hararet ortaya bile çıkmıyor ibre kalkıyor kalktığı yerde tarla sürdükten sonra bile yükselmiyor termostat mı kapamıyor acaba yoksa normal mi
Tam olarak ibre nerede kalıyor ? 87c termostat ta tam ortaya geliyor. Daha önce termostat bozulmuş motor ağır işe girmediği sürece beyazdab yukarı pek çıkmıyordu ağır işten sonra 5dk rolantide gene beyaza iniyordu.

Tam olarak ibre nerede kalıyor ? 87c termostat ta tam ortaya geliyor. Daha önce termostat bozulmuş motor ağır işe girmediği sürece beyazdab yukarı pek çıkmıyordu ağır işten sonra 5dk rolantide gene beyaza iniyordu.
İbre çok az yukarı kalkıyor termosta 71c sonra tarla sürerken ortadan biraz geride duruyor yani şuralarda kırmızı ile işaretlediğim kontağı açınca mavi çiftte
1696444012609.png

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca