Su kuyularına su saati ugulaması

Saçma bir uygulama... Kuyuya su saati takıp hem harcadığı suya, hemde harcadığı elektriğe para alacaksın... Üretici binbir zorlukla kuyu açacak, bir sürü masraf yapacak. Birde sonra su için sayaç takıp kullandığı suya ayrıca para verecek.

Sen hükümet olarak ticari gemilere vergisiz mazot verebiliyorsan, çiftçine de bu kolaylığı sağlaman lazım. Ama nerde, su sayacı taktırmasını iste

Not: Su kuyum yok

Çiftçimizin bilinçlenmesi lazım.Sulama daha saat hesabiyla yapiliyor kuyudan saatte ne kadar su çikar bu bitkinin bu sıcakta su ihtiyaci ne kadar hiç önemi yok komşu 6 saat suluyor ben 7 saat sulayim hesabiyla bi yere varilmaz

Vahşi sulama iyi değil doğru da her konu da olduğu gibi bunda da tersten gidiyoruz. Önce çiftçiyi bu konuda eğitirsin, vahşi sulamadan vazgeçmesi için gerekli ekipmanları alması için desteği verirsin sonra yasaklarsın. Bizde önce yasak getiriliyor sonra çiftçinin kendi kendine eni düzene uyum sağlaması bekleniyor. Bizim orada yer altı sulamaya geçildi, millet ürünleri ekti baraj sulaması açılmadan 2 hafta önce "salma su yasak" diye açıklama yapıldı. 30 yıldır salma suya alışmış millet neye uğradığını şaşırdı, insanlar damlama, yağmurlama öğreninceye kadar 2 yıl ne çileler çektiler, ne ürünler heba oldu.

takılması gelecek için mantikli kullanici icin agrina girer masraf ettim elektrik ödüyorum der bi kaç yildir gundeme geliyo fakat uygulamada sadece bi yerde gordum adam kuyuya ruhsat alabilmek icin icme suyuna kullanicam demis onada bi kota koymuslar onun uzerine cikamiyor. Sayactan once kacak kuyular denetlenmeli malatyada %70 kacak belgesiz kuyular onlar nolacak

Yanlış anlamayın da köylünün yarısından fazlası cahildir geleceği düşünmezler bizden sonraki yaşayacak insaları hayvanları umursamıyorlar o kapasite yok kafalarında bu su saati hem gereksiz Ekimleri hemde bilinçsiz üreticiyi azaltır derhal başlanmalı aksi taktirde keşke demekten başka bişey yapamayız
Ek olarak bazıları empati yapmayarak kendini düşünerek konuşacaktır bu dünyada yolcu olduğunuzu unutmayın müslüman olduğunuzu camilerde amin demeyi bildiğiniz gibi bunlarıda bilin diyorum o kıt beyinli zatlara

Madem kullanılan suyun parası alınacak, o zaman elektrik parası alınmasın... Şehirde evinizde kullandığınız su için, su faturasının yanında birde bu su için elektrik bedeli ödeniyor mu?

Çiftçi gidip 150-200 bine ( 250-300 metre) kuyu için harcama yapıyor, yetmiyor ardından fahiş elektrik faturaları, yine yetmiyor kullandığı su için ekstra bedel...

Bir yandan kanal gelen yerlere sadece dönüm başı cüzi miktarlarda ücret alınsın, diğer yandan kuyu için kendi cebinden onca masraf yapan çiftçi...

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Madem kullanılan suyun parası alınacak, o zaman elektrik parası alınmasın... Şehirde evinizde kullandığınız su için, su faturasının yanında birde bu su için elektrik bedeli ödeniyor mu?

Çiftçi gidip 150-200 bine ( 250-300 metre) kuyu için harcama yapıyor, yetmiyor ardından fahiş elektrik faturaları, yine yetmiyor kullandığı su için ekstra bedel...

Bir yandan kanal gelen yerlere sadece dönüm başı cüzi miktarlarda ücret alınsın, diğer yandan kuyu için kendi cebinden onca masraf yapan çiftçi...

Niye bukadar karşı çıkıyorsunuz fatura ödemeye? Fatura ödemekle sorununuz ne anlamadım?

Hocam devlet kuyuya harcadıgım yatırımı bana öderse suya parasını öderim ama sen gir kuyu içindunya paraharca sonra gelipsaattaksınlar olacakişdeğil

Tabi ki olacak iş beyfendi. Toprağın altı devletindir bu kanundur. Ayrıca her kuyu yaptıran, her sondaj yaptıran diyor ki istersem suyu açarım 24 saat akar ben para verdim sondaja! Böyle bir yaklaşım olabilir mi? Siz su kullanımına hak kazanmak için kuyu yaptırıyorsunuz, ancak o kullanılan bilinçsiz su kullanımı tüm halkı ilgilendiriyor. Konyada her yıl obruklar oluşmaya başladı, içme suları azaldı. Siz insanların içme suyunu tehlikeye atıyorsunuz kuyuları kafanıza göre kullanarak.

Ben iktidarı desteklemiyorum, bende bir kuyu sahibiyim elektrik faturasınıda ödüyorum ancak su saati takılsın onuda seve seve öderim. Çünkü bu beni değil çocuklarımı torunlarımı kurtaracak. Olaya yüzeysel bakmayın

Niye bukadar karşı çıkıyorsunuz fatura ödemeye? Fatura ödemekle sorununuz ne anlamadım?
Sorunuzun cevabını arkadaş özetlemiş, yapılan masrafı devlet geri versin. Sayacı da gelip taksın, su bedelini alsın.

Hocam devlet kuyuya harcadıgım yatırımı bana öderse suya parasını öderim ama sen gir kuyu içindunya paraharca sonra gelip saat taksınlar olacak işdeğil

Kuyu için 2 fatura ödemek akıl karı değil. Hem yatırımı cebinden yap, hem elektrik parası öde hemde elektrik faturasının yanında birde su bedeli. Kullandığınız elektrik faturalarına bir bakın, ne kadar tüketmişsiniz ödeyeceğiniz tutarlar ne kadar. Aradaki farkı görün bi

"Celladına aşık olmuşsa bir millet
İster ezan, ister çan dinlet
İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet
Müstehaktır ona her türlü zillet..."