SÜPER EKİN GÜBRESİ

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ynt: SÜPER EKİN GÜBRESİ

muyendiz link=topic=67168.msg923064#msg923064 date=1412063912' Alıntı:
Yazını okumadım.Yaklaşımın mühendislere vurmak,kurumlara vurmak!Herkes hatalı, yalnız sen haklısın.
Haklısın dostum haklısın.Böyle devam!
sadece kapansın kısmını okumuş olman beni düşündürüyor..
insallah hayatının geri kalan kısmında böyle işine gelen yerleri yaşamıyorsundur..
ziraat odalarının buradaki durumunu anlattım..
sen sadece kapansın kısmından yola çıkıp laf çakıyorsun.
gel ikna ol bence herkesin yolu birken neden ayrı yola sapıyon.
ZIRAAT ODALARINI DEĞİL ..
BIZI SAVUNSANA .....

Merhabalar.
Yapmayın,etmeyin.Sakin olun.
Yazacaklarım için bana kırılacak üyelerde olacak (aralarında şahsen tanıştıklarımda var) ama dayanamadım.
Aramızda ' ' muyendiz ' ' varsa biz çok seviniriz.Gurur duyarız.Bilgilerinden yararlanmayı çok isteriz.Ama buradaki yüzlerce kişi onun hergün karşılaştığı amcalar,dayılardan farklı kişiler.Çoğunun birlikte yürüttüğü başka kariyeri de var.Dolayısıyle haklı olduğu ve işi olduğu bir konuda da olsa,yazarken biraz daha sakin olursa yazdıkları daha değerlenir.Burada herkes eğitime saygılı,ziraat mühendisine bilmişlik veya bilgiçlik yapma hevesinde değil.Yazanlarında uzun süreli saha deneyimleri var ama hiçbir şekilde konunun bilimsel eğitimini görmüş kişininkiyle aynı terazide tartılamaz.Sinirlenmeyelim,kırılmayalım.
Öğünmek gibi olmasın ama toprak analizi yaptırmadığım tarlam yok.En son geçen ay bir tarlamın hem 30 hem 60 santiminden iki analiz yaptırdım.Toprak analizi yaptırmadan konu komşunun veya filanca firmanın şu gübre çok iyi demesiyle tarlanızı gübrelerseniz ' ' muyendiz ' ' ne yapsın ziraat odası ne yapsın? Toros gübrenin düşündüğüm ürünle ilgili bilgilerini indirdim,yazıcıda bastırdım.Öyle çok kere okudum ki,hafızladım.Bütün gübre firmalarının siteleri güzel ama Toros un ki (çiftçi bilgi bölümü) muhteşem.Tavsiye ederim,ürünlerini kullanmanız şart değil.Bilgi toplumu hizmeti.
Ziraat odalarına gelince.Katılımcı olunmazsa her sivil toplum kuruluşu bir süre sonra atalete ve uyuşmaya eğilimli olur,aidat toplama ve maaş dağıtma aracı haline gelir.Buna tabip odası da dahildir ziraat odası da.Ziraat odasına bir konu danışmaya gittiğimde çok ilgileniyorlar ellerinden geleni yapıyorlar.Sanki ilgilenecek adam arıyorlar.Sıkılıyorlar.Gözlemim: ilgisizlik onları uyuşturmuş.Önce katılımcı olalım,odalarımıza sahip çıkalım sonra hesap soralım.Beğenmiyorsak değiştirelim biz yönetelim.Kapatmayı düşünmek veya teklif etmek bindiğimiz dalı kesmek olur.
Yusuf kardeşime:3 gün önce Pasinlerden geçtim.Pasinler ve Tortum-Narman tarımsal anlamda ne olmuş öyle ?Gurur duydum.Hele ki, Pasinler bir avrupa kırsal kesimi görünümünde.(Traktörlerin görünümleri,modelleri,tarım işletmeleri, tarım ürünleri).Erzurum yönünde sağda bir galeride Hattat veya Valtra bir motor gördüm.Modeli ,tipi ve fiyatı ne acaba?Çok merak ettimde :)

Güzel bir konuymuş fakat amacından saptığı için üzüldüm. Analiz sonucunda toprağın ph değeri yüksekse buna profesyonel bir önlem almak gerekir, babadan görme kül dök vs ile olmaz bu iş, günün son çıkan ürünlerinden istifade edeceğiz.
Mühendis arkadaşımız sağolsun bize bu konuyu açıklamış ancak geçmişte bizler çiftçi olarak dürüst mühendis arkadaşlara muhtaç kaldığımız için her öneriye şartlı ya da mesafeli bakabiliyoruz. Çünkü bir çoğumuzun geçmişte ağzı yanmıştır kimbilir.
Ancak şu da var hala birlikte çalıştığımız ziraat mühendisi arkadaşlarımız var. Örnek vereyim 2012 yılında dekalp mısır tohumunu bilmezdim, 2013 te 3/1 ini dekalp tohum ektim, bu yıl 3/2 sini dekalp ektim keşke hepsini dekalp ekseydim şu an pıoneer mısırlarım %20 yere yatmış durumda ama dekalpte zerre yatan yok. Şimdi dekalp mühandisine ne kadar teşekkür etsem az. Ama kızdığım sövdüklerim yokmu var. O yüzden mühendis arkadaşımın bu yüzden üzerine alınmasına gerek yok bizleri buradan bilgilendirmeye devam etmesini isterim kendi adıma, ancak dediğim gibi piyasada mühendislği haksız ticari kazança dönüştürenlerde çıkabiliyor maalesef. O yüzden çiftçi olsun mühendis olsun birini itham etmeden önce dikkatli olmak gerekiyor, vebal almayalım bu yüzden, dürüst çalışan tüm mühendis arkadaşlarıma teşekkür ediyorum buradan.

Göktürk- link=topic=67168.msg923068#msg923068 date=1412065600' Alıntı:
Merhabalar.
Yapmayın,etmeyin.Sakin olun.
Yazacaklarım için bana kırılacak üyelerde olacak (aralarında şahsen tanıştıklarımda var) ama dayanamadım.
Aramızda ' ' muyendiz ' ' varsa biz çok seviniriz.Gurur duyarız.Bilgilerinden yararlanmayı çok isteriz.Ama buradaki yüzlerce kişi onun hergün karşılaştığı amcalar,dayılardan farklı kişiler.Çoğunun birlikte yürüttüğü başka kariyeri de var.Dolayısıyle haklı olduğu ve işi olduğu bir konuda da olsa,yazarken biraz daha sakin olursa yazdıkları daha değerlenir.Burada herkes eğitime saygılı,ziraat mühendisine bilmişlik veya bilgiçlik yapma hevesinde değil.Yazanlarında uzun süreli saha deneyimleri var ama hiçbir şekilde konunun bilimsel eğitimini görmüş kişininkiyle aynı terazide tartılamaz.Sinirlenmeyelim,kırılmayalım.
Öğünmek gibi olmasın ama toprak analizi yaptırmadığım tarlam yok.En son geçen ay bir tarlamın hem 30 hem 60 santiminden iki analiz yaptırdım.Toprak analizi yaptırmadan konu komşunun veya filanca firmanın şu gübre çok iyi demesiyle tarlanızı gübrelerseniz ' ' muyendiz ' ' ne yapsın ziraat odası ne yapsın? Toros gübrenin düşündüğüm ürünle ilgili bilgilerini indirdim,yazıcıda bastırdım.Öyle çok kere okudum ki,hafızladım.Bütün gübre firmalarının siteleri güzel ama Toros un ki (çiftçi bilgi bölümü) muhteşem.Tavsiye ederim,ürünlerini kullanmanız şart değil.Bilgi toplumu hizmeti.
Ziraat odalarına gelince.Katılımcı olunmazsa her sivil toplum kuruluşu bir süre sonra atalete ve uyuşmaya eğilimli olur,aidat toplama ve maaş dağıtma aracı haline gelir.Buna tabip odası da dahildir ziraat odası da.Ziraat odasına bir konu danışmaya gittiğimde çok ilgileniyorlar ellerinden geleni yapıyorlar.Sanki ilgilenecek adam arıyorlar.Sıkılıyorlar.Gözlemim: ilgisizlik onları uyuşturmuş.Önce katılımcı olalım,odalarımıza sahip çıkalım sonra hesap soralım.Beğenmiyorsak değiştirelim biz yönetelim.Kapatmayı düşünmek veya teklif etmek bindiğimiz dalı kesmek olur.
Yusuf kardeşime:3 gün önce Pasinlerden geçtim.Pasinler ve Tortum-Narman tarımsal anlamda ne olmuş öyle ?Gurur duydum.Hele ki, Pasinler bir avrupa kırsal kesimi görünümünde.(Traktörlerin görünümleri,modelleri,tarım işletmeleri, tarım ürünleri).Erzurum yönünde sağda bir galeride Hattat veya Valtra bir motor gördüm.Modeli ,tipi ve fiyatı ne acaba?Çok merak ettimde :)
cemal abi hani ugrayacaktın bi yüzünü göremedik..
bir daha gelirsen misafirim olmadan gitme tamammı.
pasinler Doğu anadolunun ziraat baskenti oldu abi...
ama halen çok gerideyiz..yani teknik ve teknolojik olarak..
ziraat odaları bizim için kangren abi ..
özellikle burada para toplamaktan başka hiçbir meziyeti yok..

abiler kardeşler...
ziraat odalarından bir hayır görsek..
nankörlük edip burada kapatılsın dermiyiz..
ben ülkemi bayrağımı insanımı ve içindeki her değeri sevip hayran olan bir insanım iyi olan şey iyi kötüde kötüdür..
saygılarımla.

Bu konu çok uzadı.

Dürüst,vicdanlı,mütevazi üyeleri tenzih ederek konuşuyorum, ' ' ukala ' ' insanın hakkını savunamam. Sadece benim değil bütün bilim insanlarının bilgilerinden faydalanmak isteniyorsa ilk önce saygı. Doktorculuk oynayarak kendinizi tatmin etmenize gerek yok.

2 gündür zamanımı meşgul ederek sürekli kötü vuran çiftçi arkadaşlar, şuan köy kahvesinde beni bekleyen ' ' adam gibi ' ' çiftçimin vaktinden çalıyor.Bu güzel misafirperveklik örneğinizle de artık bu site üyeleri için malesef yapacak birşeyim yok!Hadi size kolay gelsin.

Size de kolay gelsin Tolga Bey.Keşan ' dan geçerken bir çayınızı içmek isterdim.
Dünyanın en iyi ziraat mühendisi olabilirsiniz ama bu ;Trakkulup ' te uzun süre kalmanıza yetmez.Burada 6 yıldır bulunan (kuruluş:2008) ve düzenli paylaşım yapan veya izleyen belki 100 den fazla üye var.Binlerce kişi de 3-4 yıllık üye. Birçok ziraat mühendisi üyemizde var.Boş vakit bulabilirseniz binlerce iletisi olan üyelerimizin yazdıklarına ve üsluplarına şöyle bir bakın.Niçin yıllardır burada ' ' kalabildiklerini ' ' anlardınız.Hoşgörü heryaşta bulunmalı.Tüm iletilerinizi okudum.Çok yararlı bilgiler verdiniz.Kendi namıma teşekkür ederim.Keşke misafirliğiniz birkaç ayla kalmasaydı.
Mesela:Bakmayın bana ' ' abi,abi ' ' dediklerine. Tek bir hatamda ' ' buradan ' ' ayrılmak zorunda bırakırlar.Barındırmazlar.Yöntemleri hep aynıdır :)

muyendiz link=topic=67168.msg923072#msg923072 date=1412068692' Alıntı:
Bu konu çok uzadı.

Dürüst,vicdanlı,mütevazi üyeleri tenzih ederek konuşuyorum, ' ' ukala ' ' insanın hakkını savunamam. Sadece benim değil bütün bilim insanlarının bilgilerinden faydalanmak isteniyorsa ilk önce saygı. Doktorculuk oynayarak kendinizi tatmin etmenize gerek yok.

2 gündür zamanımı meşgul ederek sürekli kötü vuran çiftçi arkadaşlar, şuan köy kahvesinde beni bekleyen ' ' adam gibi ' ' çiftçimin vaktinden çalıyor.Bu güzel misafirperveklik örneğinizle de artık bu site üyeleri için malesef yapacak birşeyim yok!Hadi size kolay gelsin.
mühendis olmuşsun orası kesin...
ama sanırım halen adam olmak için vakit ve tecrübeye ve en önemlisi
çiftçi gibi ezilmeye ihtiyacın var..
Güle güle git..
burada çok diplomasız mühendis var...
onlar bizim canımız ...

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=67168.msg923077#msg923077 date=1412070704' Alıntı:
mühendis olmuşsun orası kesin...
ama sanırım halen adam olmak için vakit ve tecrübeye ve en önemlisi
çiftçi gibi ezilmeye ihtiyacın var..
Güle güle git..
burada çok diplomasız mühendis var...
onlar bizim canımız ...

Sorun o ya zaten.Kendini birşey sanman, ukala olman.Sen sadece kendi tarlanı, kendi köyünü bilirsin.Ben en az 20 bin dönümü kontrol ederim.Eziklik psikolojini anlayabiliyorum. ;)Senin konuştuğunun hiç bir hükmü yok, değeri de.Öğrendiğin şeyler mühendislerdendir, bunu unutma.Bildiklerin de yarım yamalaktır.Bu şekilde davranarak diğer üyelere de zarar verdin.Allah sana akıl fikir versin.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=67168.msg923053#msg923053 date=1412059368' Alıntı:
ben ziraat odalarının kapatılmasını en başta isteyenlerdenim..
bizim burada kayıtlı 4000 çiftçi var..
ortalama 70 tl para alıyorlar..
bu 280 bin tl eder..
nereye gidiyor bu para sadece 10 yıldır hicbirsey yapıldığını biliyorum
buda eder 2.8 milyon..
bizle dalgamı geçiyorsunuz.
ne ziraat mühendisi..
nebir makina veya ekipman yardım görmedik.
tohum dağıtmadı..
elimizde kalanı almadı..
bilgi vermedi emek vermedi..
işi gücü para toplamak...
ben burada canlı canlı yaşarken neyin hesabını yapıyorsunuz..
haram zıkkım olsun aldıkları para..
bu birtek pasinler için değil gezdiğim hicbiryerde durum farkı değil.
istisnai yerler olabilir..
biz buna değil genel manada yarar saģlıyormu ona bakarız.

hepimiz birden patates ekrerken durun diyen..
hepimiz aynı sene mısır ekerken durun diyen...
aynı tür ekimden kaynaklanan ucuz ürünü bizlere ektirmeyen .
ekilecek ürünleri para etsin diye il il ilçe ilçe köy köy hesap edip
düzenli ürün ekimi yaptıran..
çiftçiye hertürlü desteği sağlayan..
ezdirmeyen ziraat birliği..
heryerde kükreyen..
elini masaya vuran ..
Başkan istiyoruz..
iade edin çiftçinin parasını..
inin aşağı o koltuklardan...
Yusuf un dediklerine kelime kelimesine aynen katılıyorum bir an evvel kapatılmalı hakkım haram olsun onlara,gelelim ülkede ki eğitim sistemine ve üniversitelere her şehire üniversite yapıldı,oradan mezun olan binlerce göbeğini kaşıyan lar var ne bir bilimsel araştırma yapmış ne bi derde ilaç olmuş sonra çıkıp sahada çalışmadan üst perdeden konuşup insanları aşağılamak la olmuyor,üreticilerin hatası yok mu tabi var eğitim seviyesi düşük deneme yanılma ile yılları heba olan babadan dede den görme yöntemlerle üreticilik yapan yok mu var,ama önemli olan onlara kibirden uzak sevgi ile yaklaşmalı,bin bilgin var ise yinede bir bilene danış derler atalarımız,ben burada muhendis olmayıp ta insanlara akılcı,mantıklı,bildiği konu hakkında konuşan bilmediği konu hakkında elinden geldiği kadar yardım eden verdiği bilgi nedeni ile insanları yanlış yönlendirmemek için özen gösteren onlarca tecrübeli diplomasız mühendis ile tanıştım bir çok konu hakkında da bilmediklerimi öğrendim dostluklar kazandım,Allah onlardan razı olsun zaman ayırmak isteyen herkese kapımız açık madem burada bulunmak bu cahil insanlara zaman ayırmak gerekmiyor gidene de yolumuz açık

bende ziraat mühendisliği okuyorum bir çok ziraat mühendisi tanıdığım kişiler var ve atadan dededen çiftçiyiz yani iki camianında içerisindeyim ve şunu söyleyebilirimki hani mühendisler bilinçli çiftçi olmamasından yakınıyorya aynı sorun mühendislerdede var bu kişilik meselesidir çiftçi veya mühendis diye ayrım yapılmaz tanıdığım mühendislerinde %80 i sadece para peşinde koşuyor çiftçiye her zaman en çok kar ettiği ilacı kakalamaya çalışıyor sahaya çıkma olayını zaten bilmezler geçen yıl yoncada çıkan bir ot için ilaç aldım 15 dekardı 2 kutu at yeter dedi ama bir kutu 5 dekar atıyormuş(arkasında yazıyordu) dediği gibi yaptım otlarda ölmedi tarlada boşuna çiğnendi yani diyeceğim o ki kimse kimseye üstten bakmasın kişilik mühendis olmayla veya çiftçi olmayla gelişmez. Neçe sınıf arkadaşlarım var biçerdöverin ne olduğunu bilmeyen işte bunlar ziraat mühendisi olacaklar faydalarınıda siz düşünün...

Madem konu degismis, oradan devam edelim. Kisaca:

Ziraat odalari gereklidir. Isterseniz sebepleri uzerine ayri bir konu acin orada konusalim.

Ciftci muhafazakardir. Ve bunun icin sebepleri vardir, ciftciyi anlamak kolay degildir. Ciftciyi anlamadan ona bir sey anlatmaya calisirsaniz hayal kirikligi yasarsiniz. Bunu da tarimsal aliskanliklari degistirmenin zorluklari isimli bir konuda tartisalim isterseniz.

muyendiz link=topic=67168.msg923080#msg923080 date=1412072190' Alıntı:
Sorun o ya zaten.Kendini birşey sanman, ukala olman.Sen sadece kendi tarlanı, kendi köyünü bilirsin.Ben en az 20 bin dönümü kontrol ederim.Eziklik psikolojini anlayabiliyorum. ;)Senin konuştuğunun hiç bir hükmü yok, değeri de.Öğrendiğin şeyler mühendislerdendir, bunu unutma.Bildiklerin de yarım yamalaktır.Bu şekilde davranarak diğer üyelere de zarar verdin.Allah sana akıl fikir versin.
dikkat edersen hiçbir kelimede sana ukala v.s diye hakaret etmedim ama sen nedense dayanamayıp bana ukala diyorsun.
harbi simdi kim ukala bir daha düşün ..
mühendisin işi düşünmektir..
ben kendimi birşey sanıyorum..
Çünkü üretim yaparım emek veririm..
icat ederim.....senin hayal edemeyeceğin ekipmanı düşünür ve onu yaparım.. yaptımda yapacağımda ama benim adım köylü sen mühendis..
seni mühendis diye arka cebimden çıkarırım...
sen burayı yanına gelen memmet emmi nin aklıyla karıştırma..
öldü cahil memmet emmi öldü..
Burası kaliteli ve teknolojik ziraat yapan adam gibi adamlarla dolu..
umut Özkan zir.yük.Müh. ama adam gibi adam..
yilmaz Akgün adamın hası..bilgi küpü çözüm küpü..senin ona aklın bile
ermez..
hacimmet var... git ondan ziraati öğren master yaparsın beleş.
git alipasalierkana tarım nedir gör..
burada bulunan her aktif üye seçilmiş bilgili ve konuşmayı bilir..
20 bin dönümü idare eder gelir burada 1 kişiyi idare edemezsin..
meselede bu zaten ..ben sana kaç bin dekar ekiyom diye havamı attımmı.

destek mesajlarını kim yolluyor bilmiyorum ama konu içinde pek destekçin olduğu söylenemez...
seninle savasmiyorum..
inanki aramızda kalmanı istiyorum içten içe...
sadece ziraat odalarını istemedik büyük bişeymi istedik..
ne olurdu ki bize hak vereydin..
canımızı yakıyor ve yararli değiller dedik...
canımızı inciten bişeyi ne olur savunma... acı .. bari sen acı.
Yararlı bir kuruluş olsa hiç zedelermiyiz..
bir daha düşün ... istemeyenlere ukala diyeceğine bi sor..
nedenini sor... öğret anlat yol göster.. teskin et..
lakin herkes gibi küsüp gitmek en kolayı..
sana cahil halimle saygılar diliyorum..

Konuyu nereden nerelere getirdiniz. bea bende konuyu takip etmek istiyorum ama ekin gübresinden çok (kadınlar kahvesine) kayıkçı kavgasına çevirmişsiniz. o zaman ben de yorum yapayım.
Sizlerin ve bizlerin bu atışmaları yaparken birileri cebini doldurken bizim ürettiğimiz ürünler para etmiyor.Bence gençler kısa döngüyü bırakın da emeğimizin karşılığını nasıl alırız. Daha fazla nasıl kazanç elde edebiliriz siz onlardan haberLER verin. Lütfen Lütfen Lütfen.

Bu sitenin kiymetini bilmek hakikaten zor.insan kaybedince anliyor.ister bilgi al ister bilgi ver.ama bu siteyi kaybetme.ozellikle bulusmalara gelen veya fiziki olarak birbrini gorenlerin arkadasliklari dostluklari dahada fazla.

Kimse kimseye hakaret edemez.kim oluraa olsun bu hak verilmez ve cezasini alir.

Golge 84 (mursel) biz genelde sitede kendimizden buyuk olana abi diye hitap ederiz.aceleyle yazmis oldugunu dusunuyorum

Turkish agriculuture.hakaret ettin.kufur ettin.siteden atildin.badka baska uyelikler aliyorsun.sen bu pismanligin em guzel ornegisin ama sitemizde bu tarz uyelik almak yasak.sende ceza alacaksin.

Konu amaci disina cikti.bu yuzden kilitliyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...