Sürekli Pulluk Kullanımından Dolayı Oluşan Tarla Tabanı Nasıl Kırılır?

Ynt: Sürekli Pulluk Kullanımından Dolayı Oluşan Tarla Tabanı Nasıl Kırılır?

arkadaşlar ben bu konu yu trakyada uzum bağı kuran bır hanımdan dınlemiştim gerçekten sızn anlattıklarınızı anlattı mesela bır bağ kurmüş ve araştırmış ben bu işi nasıl yaparım dıye dunyada bu işi yapanlarla gorüşmüş kendısı buyuk traktorlerıle bağın yerını dıp kazan ıle 70 80 cm patlattırmış o tarla bır yıl oşekılde beklemiş ve aynı anda yeşıl gure vermiş ve saıre şu anda hatırlayamıyorum ne işlem yaptığını ve bır yıl sonra dıkım yapmış bağı şu anda 8 veya 10 yaşında imiş ve hıç su vermezmiş tamamen bu işlem sayesınde toprak suyu kıştan çeker yazın kullanıırmış bana çok mantıklı geldı bu bağ sahıbını tanıyan var ise lutfen bızımle bılgılerını paylaşsın gerçekten trakyada çıftçılere lıderlıkyapacak bır bağ shıbı bır bayan bende tv de izledım kendısını

ismailozmen74 link=topic=53437.msg827216#msg827216 date=1389645568' Alıntı:
arkadaşlar ben bu konu yu trakyada uzum bağı kuran bır hanımdan dınlemiştim gerçekten sızn anlattıklarınızı anlattı mesela bır bağ kurmüş ve araştırmış ben bu işi nasıl yaparım dıye dunyada bu işi yapanlarla gorüşmüş kendısı buyuk traktorlerıle bağın yerını dıp kazan ıle 70 80 cm patlattırmış o tarla bır yıl oşekılde beklemiş ve aynı anda yeşıl gure vermiş ve saıre şu anda hatırlayamıyorum ne işlem yaptığını ve bır yıl sonra dıkım yapmış bağı şu anda 8 veya 10 yaşında imiş ve hıç su vermezmiş tamamen bu işlem sayesınde toprak suyu kıştan çeker yazın kullanıırmış bana çok mantıklı geldı bu bağ sahıbını tanıyan var ise lutfen bızımle bılgılerını paylaşsın gerçekten trakyada çıftçılere lıderlıkyapacak bır bağ shıbı bır bayan bende tv de izledım kendısını
Sadece Bağ İçin Değil Aşağı Yukarı Bütün Bitkiler İçin Böyledir Bu Durum Zaten... Ama Elbet Ağaç... vs Gibi Kökü Yayılması Gereken Bitkiler İçin Daha Önemlidir Bu Konu...

ADANA da ÇETİNEL Tarım da 3 bacaklı titreşimli, Şaseden yere yüksekliği 100 cm bıçak uç genişliği 4 cm tekerlekli patlatma imal edilmektedir. Ben kullanıyorum.

Biz Turan Tarım olarak ziraat mühendisleri ve hocalarımızla bu konu hakkında oldukça yoğun görüşmeler yaptık. Dip Patlatanın 2 senede bir çekilmesi oldukça gerekli olduğundan bahsedildi hep. Özeliikle bu seneki gibi kurak senelerden önce çekenler şuan daha rahat ve memnunlar. Oldukça çok faydaları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

- Sert pulluk tabanını patlatması,
-Toprağa düşen yağmur ve kar sularının toprağın alt katlarına süzülmesini sağlayarak erezyonu öldürmesi ve alt tabakada suyu depolaması,
-Uç demirinin arkasına taktığımız topaç sayesinde oluk oluşturabilme imkanı sağlamak,
-Toprağın gevşemesiyle bitkinin kök gelişim alanı artması ve toprağın hava almasını sağlaması,
-Toprağın altında bulunan ve güneş görmek istemeyen zararlı bakterilerin yok olmasını sağlamak,

gibi bazı çok önemli görevleri vardır.

Ayrıca yakın zamanda hibe desteği çıkıcak söylentileri de var. Kullanmakta oldukça fayda vardır.

melihturan link=topic=53437.msg877997#msg877997 date=1397134781' Alıntı:
Biz Turan Tarım olarak ziraat mühendisleri ve hocalarımızla bu konu hakkında oldukça yoğun görüşmeler yaptık. Dip Patlatanın 2 senede bir çekilmesi oldukça gerekli olduğundan bahsedildi hep. Özeliikle bu seneki gibi kurak senelerden önce çekenler şuan daha rahat ve memnunlar. Oldukça çok faydaları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

- Sert pulluk tabanını patlatması,
-Toprağa düşen yağmur ve kar sularının toprağın alt katlarına süzülmesini sağlayarak erezyonu öldürmesi ve alt tabakada suyu depolaması,
-Uç demirinin arkasına taktığımız topaç sayesinde oluk oluşturabilme imkanı sağlamak,
-Toprağın gevşemesiyle bitkinin kök gelişim alanı artması ve toprağın hava almasını sağlaması,
-Toprağın altında bulunan ve güneş görmek istemeyen zararlı bakterilerin yok olmasını sağlamak,

gibi bazı çok önemli görevleri vardır.

Ayrıca yakın zamanda hibe desteği çıkıcak söylentileri de var. Kullanmakta oldukça fayda vardır.
Foruma hoş geldin hemşerim.Dip patlatmayı 2 senede değilde 4 senede yapıyoruz.

2 senede surmek masrafli olacaktir. Ripper için tabi bu dedigim. 3 ayakli ripperi 100hp traktor zorluyor bayağı. 4 sene mantıklı velki 2 sene de bir cekilse daha faydali ama cok uğraştırıyor meret.

Riper, tek ayaklı ve topragi ortalama 1 metre ve uzeri derinlikte işleyebilen, genellikle paletli is makinaları tarafından çekilen, özellikle daha önce işlenmemiş arazilerin islenebilmesi yada kullanıma açılmasını sağlayan buyuk boyutlu dipkazanlardir.

Traktörlerde kullanılan dipkazanlar için de bazen bu tanım kullanılmaktadır ama bu teknik olarak hatalı bir kullanım.

Çünkü traktörlerin hidrolik kolları, topragı 1 metre ve üzeri derinlikte işleyebilecek sekilde tasarlanmamistir. Riperde derinlik 1 metreyi bulmadığı sürece amacına ulaşmaz.

Orman işletme şefliği tarafından yapılan ağaçlandırma çalısmalarını izleme şansım oldu. Mühendis geliyor, rastgele bir riper cizisine metreyi sokuyor. En az 1 metre germezse tekrar çektiriyor riperi.

historyman link=topic=53437.msg904581#msg904581 date=1404821064' Alıntı:
Yılmaz bizim tarlalarda 1 metreye inersen üstüne bir de taş toplama makinası ister:)

Bizde de bazı tarlalar var öyle. Hatta 1 metre indiğinde bir daha orda tarla diye birşey kalmayabilir :)

Riperi sormuş bazı arkadaşlar. İşte riper budur, böyle çekilir:

http://www.youtube.com/embed/91Am69RWaeU?feature=oembed

derin sürüm kesinlikle her tarla icin gereklidir ve 2 yılda bir yapılmalıdır ermak ürettiği 3nnn modeli 45 cm işleme derinliğine sahip bu işlemde kullanılabilecek bir makina https://www.facebook.com/ermaktarim/

Resimler ve ekler

• 11042951_1030762800271470_4374403579872420161_n.jpg
    11042951_1030762800271470_4374403579872420161_n.jpg
    70.1 KB · Görüntüleme: 279
  • ermak 3nnn patlatma.jpg
    ermak 3nnn patlatma.jpg
    65.2 KB · Görüntüleme: 296
  • patlatma.jpg
    patlatma.jpg
    44.2 KB · Görüntüleme: 238
  • 11042951_1030762800271470_4374403579872420161_n.jpg
    11042951_1030762800271470_4374403579872420161_n.jpg